Minusta

meno alkaa olla aika vaarallista liikenteessä. Mistä tämä välinpitämätön meininki on saanut alkuunsa?
Minusta jokainen pitäisi uusia kirjallinen ja inssiajo 5 vuoden välein. Lisättäisiin liukkaankelinrata josta pitäisi suoriutua minimiajassa. Vaikka sillee että yli 5% ihanneajasta ja reputtaist. Jos reputtaa niin vuoden ajokielto. Tahallinen ajo päin punaisia merkitsisi 6kk ajokielto. Motarille 140km/h kesäisin ja kelinmukaan vaihtuvat rajoitukset talvisin.
Jos joku luki joulukuun Tuulilasi lehdessä ollutta juttua vanhasta mummelista joka oli noin vuosi sitten saanut kortin ja oli ajanut korkeitaan 100km/h motarilla! Hän oli sitä mieltä että se on sopiva nopeus moottoritiellä. Kuvaili ajotavansa jännittyneeksi ja varovaiseksi! Saatanan ämmä, kortti pois siltä ja äkkiä.
Mielipiteitä!!
4272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta ei kaikille. "uusi" rajoitus 140kmh no se tarkottaa sitä että kun silloinkin ohitellaan niin nopeudet nousee jo vähintään 160 ja ylikin mittarin mukaan!

Entä ne kokemattomat ja arat autoilijat seasssa?
Ajavat edelleen sataa tai 80kmh kun muut menee toistensa kanssa kilpaa osa 140kmh ja niiden ohittajat sitten vielä kovempaa! Ei se sovi enää suomen teille :) eikä suomen ajo kulttuuriin jossa moni ajaa paskat housussa....no niistä ei jaksa enempää kertoo.

Eihän suomessa ole kuin yksi kunnon moottoritie eli Lahdenmoottoritie. Muut on niin mutkasii ja töyssysii että eihän siellä vanhalla kotteroilla ajavat pysty ajaa 140kmh. Tulee suuria nopeus eroja mikä on myös vaarallista.

Muutuvat nopeus rajotukset olisivat ihan paikallaan. Onhan 80kmh Länsiväylällä rauhalliseen aikaan aivan turhan alhanen rajotus.
Kun ajan 80kmh niin kyllä menee osa aika humahtamalla ohi:) Yli sataa...

Äänestä
  • >Eihän suomessa ole kuin yksi kunnon moottoritie
    >eli Lahdenmoottoritie. Muut on niin mutkasii ja
    >töyssysii että eihän siellä vanhalla kotteroilla
    >ajavat pysty ajaa 140kmh. Tulee suuria nopeus
    >eroja mikä on myös vaarallista.

    Huomaan että tunnet huonosti maamme tieverkostoa. Siilinjärvi-Vuorela moottoritie on myös ihan kelvollinen, väitän jopa sen olevan paremmassa kunnossa kuin Lahdentie!

    Äänestä

  • samaa mieltä kanssasi. Olisihan 140km/h liikaa nykyiselle kalustolle ja teille. Suurin osa kansasta ajaa vielä 80-90-luvun autoilla tai autoilla jotka ei kulje kun 170km/h. Lisäksi moottoritiet pitäisi saada 6 tai 8 kaistaiseksi jotta ne toimisi kunnolla. Mutta koska suurin osa autoilijoista eivät hallitse autoaan ääritilanteissa, pitäisi ajokortti systeemiä uudistaa. Itse käyn aina kun vaihdan autoa ajamassa liukkaalla pinnalla ja soralla sekä radalla jotta saisin tuntumaa autoon. Joka päivä näkee liikenteessä naisia jotka istuvat nenä tuulilasissa ja köröttelevät 10-20km/h alhaisemmalla nopeudella, hyvin epävarmalla katseella sekä epävarmaalla ajotyylillä. Varsinkin talvella huomaa kun ne tulee keskellä tietä eivätkä väistä tuumaakaan. Tää uusi muotiilmiö, nopeusrajoitusten alentaminen, ei tuota tulosta. Kolareitahan sattuu eniten parkkipaikoilla! Lentäjien pitää antaa säännöllistä näyttöä lentokyvyistään, miksei autoilijatkin? Formuloissa et pääse mukaan kilpailuun jos et ole 107% sisällä. Miksi? Koska muuten turvallisuus kärsisi. Formulaauto kun on vielä turvallisempi 300km/h vauhdissa kuin tavallinen auto 100km/h vauhdissa.

    Äänestä

  • Uudistaja kirjoitti:

    samaa mieltä kanssasi. Olisihan 140km/h liikaa nykyiselle kalustolle ja teille. Suurin osa kansasta ajaa vielä 80-90-luvun autoilla tai autoilla jotka ei kulje kun 170km/h. Lisäksi moottoritiet pitäisi saada 6 tai 8 kaistaiseksi jotta ne toimisi kunnolla. Mutta koska suurin osa autoilijoista eivät hallitse autoaan ääritilanteissa, pitäisi ajokortti systeemiä uudistaa. Itse käyn aina kun vaihdan autoa ajamassa liukkaalla pinnalla ja soralla sekä radalla jotta saisin tuntumaa autoon. Joka päivä näkee liikenteessä naisia jotka istuvat nenä tuulilasissa ja köröttelevät 10-20km/h alhaisemmalla nopeudella, hyvin epävarmalla katseella sekä epävarmaalla ajotyylillä. Varsinkin talvella huomaa kun ne tulee keskellä tietä eivätkä väistä tuumaakaan. Tää uusi muotiilmiö, nopeusrajoitusten alentaminen, ei tuota tulosta. Kolareitahan sattuu eniten parkkipaikoilla! Lentäjien pitää antaa säännöllistä näyttöä lentokyvyistään, miksei autoilijatkin? Formuloissa et pääse mukaan kilpailuun jos et ole 107% sisällä. Miksi? Koska muuten turvallisuus kärsisi. Formulaauto kun on vielä turvallisempi 300km/h vauhdissa kuin tavallinen auto 100km/h vauhdissa.

    Kannatan tätä nykyistä käytäntöä näillä meidän teillä. En viitsisi millään sen parinkymmenen minuutin aikana, jonka istun autossa, rueta polemaan sitä 140 km:n tuntinopeuteen. Pulssi 110 ja paine korvain välissä: Taas nuo saatanat justiin mun edessä törttöilemässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uudistaja kirjoitti:

meno alkaa olla aika vaarallista liikenteessä. Mistä tämä välinpitämätön meininki on saanut alkuunsa?
Minusta jokainen pitäisi uusia kirjallinen ja inssiajo 5 vuoden välein. Lisättäisiin liukkaankelinrata josta pitäisi suoriutua minimiajassa. Vaikka sillee että yli 5% ihanneajasta ja reputtaist. Jos reputtaa niin vuoden ajokielto. Tahallinen ajo päin punaisia merkitsisi 6kk ajokielto. Motarille 140km/h kesäisin ja kelinmukaan vaihtuvat rajoitukset talvisin.
Jos joku luki joulukuun Tuulilasi lehdessä ollutta juttua vanhasta mummelista joka oli noin vuosi sitten saanut kortin ja oli ajanut korkeitaan 100km/h motarilla! Hän oli sitä mieltä että se on sopiva nopeus moottoritiellä. Kuvaili ajotavansa jännittyneeksi ja varovaiseksi! Saatanan ämmä, kortti pois siltä ja äkkiä.
Mielipiteitä!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu