Ladan valmistusta Uuteenkaupunkiin

Valitettavasti se lopetettiin,ei taloudellisista vaan oli niin muodikasta syrjiä kaikkea mikä ei ollut trendikästä.Nyt kun ollaan palattu reaalitodellisuuteen ihan hyvin voitaisiin normaalia kulutusautoa valmistaa lähellä kuluttajaa.Nämä Porchet joita siellä nyt sydän kylmänä kootaan,korostan kootaan niihin ei tule yhtään lähellä valmistettua osaa.Suunnilleen sama kun ostat pariston ja asennat sen esim radioon ,kerrot kavereillesi,et valmistit radion.Miksi sanoin ,että sydän kylmänä kootaan Porcheja niiden ostajat ovat harvassa ja lähellä on se päivä kun tilaaja ilmoittaa ostojen loppuvan ja heti.Olen itsekin työssä eräässä tämäntapaisessa firmassa ja kyllä niiden elinkaari on uhanalainen jos eivät mihinkään omaan tuotteeseen kykene.Oli todella kansantaloudellinen tyhmyys ,että Lada Samaran jälkeen ei kunnon autoa Uuteenkaupukiin saatu
8528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

venäjän talous nousee raketin lailla,tarvitsevat pian ulkomaisia tehtaita tyydyttämään ladan kysynnän,sanoo nää muut ladan viholliset mitä tahansa

Äänestä

Porche...
Ette te sitten ikinä opi.

Äänestä
  • talouden tosiasioita

    Äänestä

  • UPDATE_7617889 kirjoitti:

    talouden tosiasioita

    onneksi tappoivat Ladalta markkinat. Sitkeimmät
    ostavat vielä Suomessa muutamia kappaleita vuodessa "poliittisisista syistä". Venäläiset itse eivät merkkiin koske ellei ole ihan pakko.

    Ja oppimista on auton nimen oikeinkirjoittamisessa. t.Lata

    Äänestä

Sama laulu tällä palstalla tasaisin väliajoin. Mitäs luulette mikä sitä kapitalistia kiinnostaa, trendikäs tuote vai rahanteko? Ja miksi Ladaa ei enää koota Suomessa mutta Porschea kootaan ja määrät kasvavat?

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Uudenkaupungin autotehdas palkkaa 150 uutta työntekijää/HS20050826SI2TA0159m

Uudenkaupungin autotehtaan kaltainen pieni ja moderni kokoonpanolaitos pystyy kannattavasti valmistamaan pienehköjä sarjoja erikoisautoja, ei suurta määrää bulkkia. Tehtaan kapasiteetin lisäksi halpojen autojen kasaamista vaikeuttaa alihankkijoiden sijainti pääsääntöisesti keski-Euroopassa ja työvoiman kalleus.

Mitä vikaa Porschen kokoamisessa muuten on? Porsche on autonvalmistajana maailman kannattavimpia, taitaa olla myös ainoa täysin velaton, ja sillä on hyvä ja kilpailukykyinen mallisto. Ladasta ei voi sanoa samaa, katsoi asiaa minkäväristen lasien läpi tahansa.

Äänestä
  • Porchen olemattomat markkinat.Mitä ne kertoo Uudenkaupungin tehtaan tulevaisuudesta?Jos olet noin viisas kerro se meille tyhmille

    Äänestä

  • operoija kirjoitti:

    Porchen olemattomat markkinat.Mitä ne kertoo Uudenkaupungin tehtaan tulevaisuudesta?Jos olet noin viisas kerro se meille tyhmille

    Mikäs kohta tuossa kirjoituksessani oli sinusta sontaa?

    Ymmärrät varmaan että yhden valmistetun Porschen kate on toista luokkaa kuin yhden valmistetun Ladan. Urheiluautojen markkinat ovat Suomessa mariginaalisia, mutta maailmanlaajuisesti niitä myydään merkittävä määrä:

    http://www.autointell.com/sports_cars/porsche/business-figures/porsche22.htm

    Viime vuonna 88.000 myytyä autoa, konsernin tulos ennen veroja neljä vuotta sitten 829 miljoonaa euroa (uudempaa tulosta tuolta ei löytynyt mutta myynti on sen jälkeen kasvanut hyvin).

    Ladan lukuja:

    http://www.businessweek.com/magazine/content/05_46/b3959096.htm

    Valmistettuja autoja Porscheen nähden lähes kymmenkertainen määrä, liikevoitto silti 147 miljoonaa dollaria. Ja suunta on alaspäin:

    "If AvtoVAZ fails to attract a foreign partner who will bring new technology or a new model, I don't see a future for this company," says Natalia Zagvozdina, analyst at Moscow investment bank Renaissance Capital.


    Mutta jos jätetään numeroiden pyörittely ja ajatellaan hommaa pelkän maalaisjärjen perusteella: Jos sinä omistaisit autotehtaan, tekisitkö siellä "hienoja" tuotteita vaikka tappiollakin vai sellaisia, joista jää kassaan nappulaa? Mitä luulet miksi Valmet kokoaa Porschea?

    Äänestä

Eurosamaran valmistus oli Uudenkaupungin näyttö autonrakennuksen osaamisesta. Suhteellisen vähillä toimenpiteillä Samarasta saatiin parannetuilta osiltaan laadukas tuote, mikä varmasti huomattiin Venäjälläkin.

Valitettavasti Samara oli jo vanhanaikainen noihin aikoihin ja myyntimenestys jäi saavuttamatta ja projekti keskeytettiin. Konkurssipesästä moni sai halvalla käyttöauton.

Käsittääkseni erikoisosaaminen on pienen tehtaan valtti. Näyttö Venäjän suuntaan on annettu. Mutta tuskin Ladatehtaalla on intressejä Suomen suuntaan.

"Normaali kulutusauto" tulee nykyään Koreasta suuresta tehtaasta ja firmasta ja on tuotteena nykyaikainen ja laadukas. Ei siinä millään vanhentuneella Lada-tuotteella ole sanan sijaa. Ethän sinäkään, Visionääri, katso enää mustavalkoista televisiota. Miksi haikailisimme sellaisen tuotteen perään, jota ei pystytä uudistamaan.

Lopuksi jos jossittelisin: Volvon valmistus 80-luvulla olisi voinut olla se oikea valinta ja ratkaisu Uudenkaupungin tehtaille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Visionääri kirjoitti:

Valitettavasti se lopetettiin,ei taloudellisista vaan oli niin muodikasta syrjiä kaikkea mikä ei ollut trendikästä.Nyt kun ollaan palattu reaalitodellisuuteen ihan hyvin voitaisiin normaalia kulutusautoa valmistaa lähellä kuluttajaa.Nämä Porchet joita siellä nyt sydän kylmänä kootaan,korostan kootaan niihin ei tule yhtään lähellä valmistettua osaa.Suunnilleen sama kun ostat pariston ja asennat sen esim radioon ,kerrot kavereillesi,et valmistit radion.Miksi sanoin ,että sydän kylmänä kootaan Porcheja niiden ostajat ovat harvassa ja lähellä on se päivä kun tilaaja ilmoittaa ostojen loppuvan ja heti.Olen itsekin työssä eräässä tämäntapaisessa firmassa ja kyllä niiden elinkaari on uhanalainen jos eivät mihinkään omaan tuotteeseen kykene.Oli todella kansantaloudellinen tyhmyys ,että Lada Samaran jälkeen ei kunnon autoa Uuteenkaupukiin saatu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu