Heinäluoma paalutti

seuraavien eduskuntavaalien teeman: pääministerivaalit. Ja jatkoi, että demareilla on vankka ehdokas pääministeriksi.

Ajatuksia herättävää.

Onko se demarien pääministeriehdokas puhuja Heinäluoma itse, vai joku muu? Suomalaisessa politiikassa ei ole totuttu noin suoraan itsekehuun, mutta ei kai se kukaan muukaan demari voi olla? Eikä tov. Heinäluoma ole erityisen tunnettu diplomaattisuudestaan.

Liittyykö eduskuntavaalilinjaus taannoiseen pääministerigallupiin, jossa Vanhanen oli ehdokkaista ylivoimainen, mutta demarit puolueena suurin? Laskevatko demarit, että he saavuttavat vaaleissa suurimman puolueen aseman, jolloin heillä on valmis ehdokas pääministeriksi? Edellisissä vaaleissahan he tipauttivat Keskustan pääministerin tuosta vaan, kun kansa äänesti väärin.

Ennustellaan. Sdp saa tulevissa vaaleissa 24 % äänistä, Keskusta 23 % ja Kokoomus 23 %. Porvariyhteistyö ei tietysti tule kuuloonkaan, valtamedia aloittaa sitä vastaan hirvittävän keskityksen jo paljon ennen vaaleja. Demarit peluuttavat porvareita toisiaan vastaan ja ottavat kumppanikseen sen joka lupaa heille enemmän; todennäköisesti kokoomuksen, jolla on silloin kovempi hinku hallitukseen, RKP ja Vasemmistoliitto joukon jatkoksi. Demareille pää-, ulko-, sisä- ja opetusministerin paikat, kokoomukselle valtiovarainministeriö, ruotsalaisille puolustusministerin salkku, loput miten sattuu.

Vanhanen lähtee Brysseliin yrittääkseen presidentiksi vielä kerran. Erkki Liikasesta aletaan kuitenkin muovata kansakunnalle uutta, leppoisaa ja valtiomiesmäistä isähahmoa joka pitää pakottaa presidentinvaaliin ja joka lopulta suostuu "kansakunnan edun nimissä". Essi Liikanen astuu esiin lukuisten naistenlehti- ym. medioiden voimin. Porvarinaisten äänillä Liikaset valitaan.

5

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heinäluoma

      tanakka
      (vankka)

    • Lauri Leskenlehti

      SDPn loppusuora hankitaan perinteisin likaisin keinoin gallupeilla ja Helsingin Sanomien mustamaalaamiskampanjoilla.

      Taktinen ydinase liittyy parlamenttivaaleissa "Kaarina":n arkistoon Matti Vanhasesta.

      SDP ei noudata minkäänlaisia joukkotuhoaseiden rajoitussopimuksia, kun on kiinni kannatuksen viimeisestä 1%-2% .yksiköstä.

      Alma Media ja MTV3 muodostavat ensin Sanoman ja SDP:n kokoomuslaisen vastapoolin epäilemällä ylioppilas Heinäluoman pätevyyttä pääministeriksi vastaamaan Eurooppa-politiikasta.

      Loppusuoralla kuitenkin Kokoomusta alkaa sinipuna kutkuttaa ja kokoomusmedia liittyy Hakaniemeen.

      Ratamo Rautalehti tekee väkivaltaista tiedustelua internetissä kepuleita vastaan jo elokuulta, kun "työt" alkavat.

    • Hallitusnikkari

      Seuraavissa eduskuntavaaleissa SDP saa 4.8 % äänistä. Tämä aiheutuu siitä että vaaleihin mennessä lähes kaikki suomalaiset ovat saaneet selville että heikko elintasomme on demareiden tarkoituksella aikaansaamaa.

      Olen esittänyt tavan jolla ostovoimamme voidaan kaksinkertaistaa. Demarijohto oli samaa mieltä, eli ehdotus toimii. Mutta siinä oli yksi vika, se vähentää työttömyyttä eikä sitä voida hyväksyä.

      Demarit ovat siis myöntäneet ylläpitävänsä työttömyyttä työttömyysturvalain avulla eivätkä aio lopettaa sitä.

      Kun kansalaiset miettivät tätä asiaa, harva enää äänestää. Toki löytyy sellaisia joille demarioppi on mennyt niin syvään että he automaattisesti kirjoittavat demariedustajan numeron vaikka tietävät sen tarkoittavan työttömyyden ja köyhyyden jatkumista.

      http://www.geocities.com/ohitte/tlaki

      • joka paaluttaa...

        kyllä asia on jämpti niin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe