Olen keski-ikäinen mies. Usein iltapäivisin minun kasvojani alkaa kuumottamaan ja korvalehdetkin punoittavat. Samalla olo on äärimmäisen jännittynyt ja saatan räjähtää pikkuasiasta. Tunne on vähän sama kuin lievässä tulehdustaudissa, mitä minulla ei kuitenkaan ole. Aamupäivisin ilmiötä ei ole. Kuumotus jatkuu useimmiten nukkumaan menoon saakka.
Onko tuttua?
päätä kuumottaa
5
7651
Vastaukset
- kyseessä
ehkä miesten "menopaussi"siis alkamassa tai hormonit herännyt uuteen kukoistukseen...nimittäin alkaa punoituksesta ja johtaa nälkäiseen haluun naisten kanssa.
- capt. cöpenick
Aivolohkojen epäsymmetrisestä kehitystilasta. (ei katso ihmisen oppiarvoa)
Aivolohkon aktiviteetti parantaa verenkiertoa, joka näkyy ulospäin punoituksena ja kuumotuksena.
Esim. keskustelussa, kirjoitustyössä tai vaikkapa sanaristikkoja ratkoessa
tietty aivolohko aktivoituu. Kasvojen iho käy kuumaksi, ihmiset lähellä
tuntevat olonsa vaivautuneiksi.
Tämä rajoittaa sosiaalista kanssakäymistä.
Yksin työskennellessä ilmiöstä ei haittaa.
Jooga, meditaatio fyysiset treenit lieventävät ilmiötä siedettävämmäksi. - floorukka
En tiedä onko kyse samasta..
Mulla on kans välillä kuumotusta, ei kuumetta, vaan juuri ihossa. JA olo ei sillon kaikkain paras.
Mulla se johtuu ilmeisesti ahdistuneisuudesta, jonka joku välillä laukaisee, tiedostamattakin (usein tietämättä tarkaa syytä) ja eräästä fobiastani.
Eli, voisikohan se olla jotain lievää psykosomaattista? En tarkoita tietenkään, että olisi mitään häiriöitä, esim. tuollaisia, kuin mulla, mutta jossain mittakaavassa? Tai stressistä?
Saan yleensä kuumotuksen pois ajattelemalla tai tekemällä jotain mielenkiintoista, mukavaa tai huomion vievää, huumorilla ja välillä ihan yritän pistää jotain kylmää naamaa vasten tai kurkata pakastimeen..yksi hyvä keino myös hengittää syvään raikkaassa ilmassa.(neuvoni ovat hassuja, mutta testattuja) - Eiapukeinoja
On tuttua ja tuskaa.
- jouluntähti
On päivittäistä ja tuskallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172404Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671589Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1091518Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61472Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681315Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.421304Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801281Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311097En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521066