Normi ihminen ei pääse rauhanturvaajaksi

Itsekin halukas

Olen 24v sotilaspoliisin koulutuksen saanut kokki. Olen hakenut rauhanturvaajaksi ja saanut aina sitoumuksen, paitsi nyt viime haussa. Olen kokkina valtion laitoksessa, ja kuulema valtio ei syö omasta kuormsta, eli valtion työntekijät eivät tule valituiksi, käsittääkseni?

Jokatapauksessa olen havainnut sen, että rauhanturvaajiksi valitaan ylensä 99% varmuudella henkilöitä ketkä ovat: a)työttömiä b)poikamiehiä c)asuvat haja-asutusaluleella

Onko tässä nyt joku valtion oma juttu, että pyritään pitämään yllä mainitunlainen ryhmä ns. vireystilassa, kiinni elämässä, antamalla heille mahdollisuus tehdä edes jotain muutakin kuin maata ja syrjäytyä? RVL;kin palkkaa mieluiten rajaseudun asukkaita syrjäseudulta työmarkkinoiden ulottumattomista, koska se auttaa työttömyys prosenttejen laskussa siellä.

8

2254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -p-

      Nyt kyllä kirjoitat ihan pehmeitä,tuo sinun havaintosi valinnoista ei pidä paikkaansa..Valintaan vaikuttavat henkilötilaukset toimialue kohtaisesti,hakijan taustat,miten on suorittanut asepalveluksen ja missä,nykyään näyttää siltä että noita FRDF-koulutuksen saaneita eli 'räppäreitä' laitetaan enemmän menemään alas ns.'tavallisen' intin käyneiden kanssa.

      Sen mitä olen kuullut myöskin että valtion palveluksessa olevilla ei se haku ja mahdollinen lähteminen keikalle ole niin helppoa kuin tavallisella ihmisellä,joka on esim.paperitehtaalla töissä.

      Johan se on sanomattakin selvää tuo RVL:n touhu,ihmiset ketkä on asunut ikänsä rajaseudulla ja on tottunut olemaan ja toimimaan niissä oloissa ja vielä haluaa tehdä töitä ko.seudulla,tulee siinä hommassa nopeammin ammattimieheksi kuin semmoisesta kuka on ikänsä asunut esim.kaupungissa.RVL:seen on myös jonkinlaiset valintakokeet.

      Kannattaisi kysellä tuolla www.mil.fi-sivuilta,sieltä kohdasta 'Rauhanturvaajat' näitä asioita eikä täältä.Myöskin www.holkkari.net kannattaa katsoa läpi.
      Täytyy muistaa että PVKVK:lla on varaa valita ne,keille lähtee sitoumus hakujakson loputtua sillä hakijoita on paljon.

      Ei muuta kuin uutta hakemusta sisään =)!

      • ja vitut

        tällä armeijalla ei ole paskaakaan merkitystä, vaan siviiliammatilla ja sillä millaisella tyttömällä syrjäkylällä asut. Peräkammarinpoikaa myöskään ei odota kuin oma äiti, niin se helpottaa sopeutumista joukkoihin.


      • sillä merkitystä
        ja vitut kirjoitti:

        tällä armeijalla ei ole paskaakaan merkitystä, vaan siviiliammatilla ja sillä millaisella tyttömällä syrjäkylällä asut. Peräkammarinpoikaa myöskään ei odota kuin oma äiti, niin se helpottaa sopeutumista joukkoihin.

        aiwan täysin.


      • paljonkin
        ja vitut kirjoitti:

        tällä armeijalla ei ole paskaakaan merkitystä, vaan siviiliammatilla ja sillä millaisella tyttömällä syrjäkylällä asut. Peräkammarinpoikaa myöskään ei odota kuin oma äiti, niin se helpottaa sopeutumista joukkoihin.

        Hyvin suoritettu varusmiespalvelus on yksi valintaperusteista.
        esim. lusmuilu intissä näkyy PV:n papereissa, eikä tarvitse RT-komennukselle lähteä.


      • putkassa ollut
        paljonkin kirjoitti:

        Hyvin suoritettu varusmiespalvelus on yksi valintaperusteista.
        esim. lusmuilu intissä näkyy PV:n papereissa, eikä tarvitse RT-komennukselle lähteä.

        niinhän ne sanoi, että nyt et pääse rt;ksi, kun putkasta pääsin intissä ekalla ja toisella kerralla. Mainitsin siinä, että harmi vaan, kun olis tarkoitus ja kova into joskus rauhaa lähteä turvaamaan. Armeijan suoritin hyvin arvosanoin(HYVÄ JA HYVÄ), mutta niitä korpraalin natsoja en saanut, jotka minua jo odottivat kapteenin kaapissa. Oliko lie sillä merkitystä, kun jo silloin 19 vuotiaana pentuna ilmaisin haluni rt;ksi niiden kovassa humalassa hankittujen putkareissujeni seurauksena tulleissa kuulusteluissa. Olin siis putkassa vain ja ainoastaan humalatilan vuoksi, eli tappelut ja muut sekoilut ovat eri asia. Nyt on Libanon nähty ja Kosovokin pariin kertaan, Bosniaankin olisin päässyt, mutta kun alkoi tulemaan perhettä.
        Siis kyllä siviiliammatti merkitsee ja se, että on hyvät arvostelut sotilaspassissa.
        Valtion virkakaan ei ole ainakaan minulla ollut este kahdella viimeisellä reissulla. Kaikki on suhteellista ja tekeekö se nyt ihmisestä huonompaa jos joskus lipsahtaa nuoruuden kokemattomuudessa känni liian korkeaksi?

        Kaikki ei ole sitä miten sen luulisi olevan.


    • kaks reissua takana

      havaintoja olet tehnyt.. no, teenpä sitten poikkeuksen: Naimisissa, kaksi lasta, vakituinen työpaikka pk-seudulla ja ikää yli 30 molemmille reissuille lähtiessä.

      Työkokemus se painaa vaakakupissa kaikkein eniten - mullakin oli varusmiesaikana yks törttöily, josta sain ihan käräjätuomion..

      Eri alojen ammattilaisia siellä tarvitaan, joten en oikein sulata tuota työllistämis/aluepolitiikkanäkökulmaa.

      • oliskin noin

        No nykyaikana kun käyt intissä valmiusjoukot porissa, niin keskenkasvuisena elämää ja työtä kokemattomana penikkana pääset rauhanturvaajana edustamaan suomea. On se saatana mallillaan! Siinä kärsii suomalaisten hyvä maine rt-tehtävissä!

        Ja kyllä nämä takahikiän työttömät poikamiehetkin halutaan työllistää edes vuodeksi vaikka rt-hommiin! On se väärin!


    • Kestääkö pinna?

      Voisiko noin katkeranoloinen selviytyä epätavallisissa oloissa. Normikäyttäytyminen sinänsä ei ole huono asia mutta, entä kun olet paikan päällä ja ne työttömät ja muut kaverit alkavat tuntua omituisilta, kuka lähtee kotiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe