Mulle on aina sanottu että "sustahan vois tulla missi ku oot noin pitkä" "sähän oot ihan mallin mitoissa". Oon niin vittuuntunut kuuntelemaan tota, koska tiedän etten ikinä voisi päästä malliksi koska painan aivan liikaa. Olen 176 cm pitkä, joten jos malliksi haluaisin pitäisi minun painaa varmaan 50 kiloa..
Ihmettelenkin, että mitä hittoa ne mallit syö että pysyvät hoikkana?? ja kuinka paljon? noudattavatko he jotain atkinssin dieettiä, vai mitä...? ei ymmärrä..
Ihmettelenkin, että mitä hittoa ne mallit syö että pysyvät hoikkana?? ja kuinka paljon? noudattavatko he jotain atkinssin dieettiä, vai mitä...? ei ymmärrä..
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomen mallit eivät ole aivan niin langan laihoja. "Super" mallit eri juttu. Eikähän mallit pysy hoikkana syömällä tervellisesti mutta riittävästi ja samalla harrastavat liikuntaa. Jos mietit malliksi ryhtymistä, mene malli-kurssille.
Usein mallit voivat olla luonnostaan hoikkia. Itse lukeudun näihin anorektisen näköisiin vaikka syön hyvin ja jopa epätervellisesti, enkä juuri liikukkaan.
Ei tartte riutua nälässä ja olisin mielellään muutaman kilon painavempikin, tosin murrosiän jälkeen sitä alkaa vaan hyväksyä itsensä sellaisena kun on, luojan kiitos. Olen tikku, so what, olen onnellinen lipputanko.
No mitäpä sä mahdat sitten käytännössä syödä? Jos viitsisit antaa ihan esimerkkiä :)..
Tulipa tuosta mieleen vielä, että harrastatko näitä kerran viikossa toteutettavia mässypäiviä? jossain aikaisemmissa keskusteluissa on ollut näistä puhetta.. Eli syödään muulloin viikolla niukahkosti ja kerran viikkoon pidetään mässypäivä, jolloin syödään mitä mieli tekee ja paljon! Tällä tavalla aineenvaihdunta ei pääsisi hidastumaan muuten suht niukkaenergisellä ruokavaliolla. Ilmeisesti ainakin Tuomolan Karita syö tällä tavalla.. Näyttäisi toimivan ainakin hänellä..On nimittäin sen verta hoikassa kunnossa nykyään, kun vertaa muutamien vuosien takaiseen kuntoon..
Kokemuksia ja mielipiteitä siis tästä mässypäivä -systeeemistä!
enpä ole kirjaa pitänyt, joskus voi olla kausia kun käy kolmekin kertaa viikossa mäkissä, sitten taas kausi ettei nappaa roskaruoka yhtään.
Syön neljä kertaa päivässä niin että maha tulee täyteen ja illallakin hyvin, muuten en saa nukuttua. Jos yöllä jostain syystä herään niin on pakko syödä kun tulee karmea nälkä.
Tosin olen huomannut että en tykkää syödä itseäni ähkyyn vaan sen verran että on hyvä ja kylläinen olo, eikä minulla ole lautanen tyhjäksi syndroomaa jätän surutta ruokaa lautaselle jos ei tee mieli enää.
koskaan laskenut syömisesi määriä? kalorit, makrot ym.. Kyllä neljäkin kertaa päivässä syömisellä se kokonaisenergiansaanti voi HELPOSTIkin jäädä alle kulutuksen. Kylläisyydentunteen saa aikaiseksi aika helpolla, jos syö esim. proteiini- ja kuitupitoista ruokaa..Ei siihen kovin paljoa tarvitse mättää. Ja varsinkin, kun sinulle ruoka ei näyttäisi olevan mitenkään erityisen tärkeä asia, että siitä tarvitsisi minkäänlaista numeroa tehdä, tai edes sen kummemmin ajatella, niin aika helposti syöt varmaan juurikin kulutuksen verran tai jonnin verran alle, jolloinka painonhallinta on helppoa.
Juu tosiaan kyllä me mallit syödään, pakkohan se on syödä että jaksaa, tosin koska tein sekä mallihommia että opiskelen ovat rahani tiukilla ja juon saakelisti alkoholia jotta turtuisin tyhjään elämääni sekä poltan liiaksikin ettei tule nälkä.ja kun rahat loppuu ei myöskään heru ruokaa. olen 173cm ja painan 52kg. Läskiä kyllä on, lanteilla ja pehvassa mutta siihen auttaa vaan liikunta. Tarkoitus laihtua n. 47kg.viisi kiloa on paljon, koska käteni ovat yhtä luiperot kuin jalkani (nilkan paksuus melkeinpä sama kuin ranteella). entisenä syömishäirikkönä ruokailut ovat vain psyykkaamista itselleni etten ilman ruokaa jaksa.todella epäterveellistä ja kamalaa elämää herätä joka viikonloppu ja nykyään viikkosinkin kamalaan darraan eikä voi edes heseä syödä ilman morkkista.miten teillä?
vitsi, en ole tiennytkään, että tuollainen juttu on "oikeasti olemassa" ja että siitä puhutaan! nimittäin itse bulimikkona aloin talvella noudattaa herkkupäivä-periaatetta, eli söin herkkuja vain viikonloppuisin. arkena söin terveellistä ruokaa viidesti päivässä. liikuntaa harrastin samalla tavalla kuin ennenkin, 5-6 kertaa viikossa. ja laihduin! en oikeasti olisi ikinä uskonut sitä, söin enemmän kuin normaalisti ja laihduin... että omalla kohdallani tuo mässypäivä ainakin auttoi. elin tietysti muutenkin terveellistä elämää.
harmittaa vaan, kun kesällä kaikki tuollainen menee ihan paskaksi, ja nytkin bulimia puskee taas ihan täysillä päälle...koulujen alettua alan kyllä taas syömään hyvin!
ei malliksi pääse jos näyttää anorektikolta. ihon pitää olla terve, hiusten kiiltää jne. suositusmitat ovat öbaut:
lantio: 88 (min. 87, EI ALLE!) (paitsi ehkä pariisissa)
vyötärö: 60
chesti: joku 90
tsemii vaan!! :)
Rinta- M
vyötärö- XS
Lantio- XS - S
tarttee rueta tekemään tälle ruholle jotain...
Mutta mitä mallit syö, sillon kun syövät?
Syöttekö lihaa?
Kun just räikkösen vaimo on sanonut että ennen näytöstä vaan pelkällä ananaksella.
Vai syöttekö ikinä esim. hesessä, syöttekö jouluna kinkkua??
Vyötärö 64cm alaspäin, siinä 62 on aika hyvä. Lantio maksimissaan 90cm, siitä alaspäin voi mennä ihan kuinka tahtoo, ja rinnanympärys maksimissaan 90. Vartalon tulee olla kiinteä, pienet lihakset aina plussaa. Pituutta väh. 170.
Mallit ovat monin tavoin poikkeuksia meistä muista. Heillä on hoikka varsi, mutta silti rinnat ym. Ja on olemassa ihmisiä, jotka voivat syödä mitä vaan eivätkä liho,
Mallien on kuitenkin pakko syödä terveellisesti, koska muuten se näkyy hiusten, ihon ja kynsien kunnossa pian.
Itse noudatan Arvo Ylpön neuvojen pohjalta ajatusmaailmaa "kaikkea saa syödä, mutta kohtuudella" =D Parhaaksi olen kuitenkin todennut sen että vuoden ympäri noudatan liha-kala-kasvis-hedelmä-öljy-pähkinä -linjaa, herkkupäiviä noin kerran viikkoon eli toisin sanoen kidutuspäiviä, jolloin boostaan aineenvaihduntaa ravintolan biffi -annoksella tai juustotarjottimella (mozzarella ja muut erikoiset rasvajuustot =P) tai sit kotona herkuttelen äidin/mummin tekemillä wanhan ajan herkkuruuilla (kotiruoka kunniaan!) =) Ei sitä tee mieli mitään turhuuksia, kun on ruokavalio sellainen että saa kaiken tarvitsemansa =) Liikuntaa harrastaessa pysyy pää ja muu kroppa terveellä linjalla. Itselläni pari kertaa vuodessa näytöksiä, mutta muuten menee aika kuviin =) Malliksi pääseminen vaatii kuitenkin paljon aktiivisuutta, erityisesti alkuun joudut juoksemaan/matkustamaan casting:sta toiseen, mutta vuosien mittaan sekin ahkeruus palkitaan ja mahdollisesti sinut tullaan hakemaan ihan kotioveltasi ;) Kokemusta on mallin tehtävistä muutaman vuoden ajalta..