Ranskan presidentti Chirac on lähettänyt Vanhaselle kirjeen, jossa suoraan opastetaan, miten EU:n olisi toimittava kärjistyneessä Lähi-Idän kriisissä.
Noloa ja nöyryyttävää Suomen kannalta.
Vanhanen on nyt selvästi liian suurissa ympyröissä.
Noloa ja nöyryyttävää Suomen kannalta.
Vanhanen on nyt selvästi liian suurissa ympyröissä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
... mielipiteensä Eurooppa-neuvoston puheenjohtajalle ja Komission puheenjohtajalle Libanonin tilanteesta. Chirac oli jo Pietarissa muita kiihkeämmin asian kimpussa. Hänen sympatiansa ovat arabiterriristien puolella. Vanhasen kyllä osaa pitää päänsä kylmänä ja toimia puolueettomasti.
tässä rahaliigassa.
Vaikka Libanonista tulee Eurooppa-politiikkaa, ei silti tätäkään kysymystä hoida pääministerin kanslia, vaan ulkoasiainministeri.
Vastuuministerinä on ulkoasiainministeri Krkki Tuomioja.
EU:n tämänhetkiselle päämiehelle. Matti Vanhanen harkitsee, miten hän pääministerikolleegansa esittämään toiveeseen suhtautuu.
Matti Vanhanen matkustanee piakkoin Washingtoniin keskustelemaan Lähi-Idän tilanteesta Yhdysvaltain johdon kanssa. Totta kai hän käy asian tiimoilta tapaamassa muitakin maailman tärkeimpiä johtomiehiä.
Keskustelut Bushin ja hänen esikuntansa kanssa saattavat olla jopa tärkeämpiä Vanhasen päätöksenteon kannalta kuin yli-innokkaan Chiracin sekaantuminen asiaan.
sinnehän se pavekin joskus matkusti ja siihen jäikin sitten matkailu sinnepäin
matkan jälkeen vielä pahemmin. siitähän on jonkinasteisia merkkejä jo nyt nähtävissä. se on tarttuva tauti nykyisin ja aika yleinen.
voi olla esipuberteetissa.
voisi taantua kun nousee valta päähän
niinhän siinä useimmiten käy
pidähän silmät auki ja tee havaintoja
katsohan tuota
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1207962
vaikka etiketti vaatii, että asian "ottaa esille" nimenomaan Ranska.
Chirac on presidentti ja Ranskassa erikseen pääministeri
yrittää lyödä kiilaa ranskan ja saksan välille ja heikentää eu-ta
merkel sai jopa niskahierontaa mutta taitaapa kääntyä puskan tappioksi
tuskin saksa menee vipuun
Varmaan Chiracin kirje on Pariisissa sovittu ja Helsingissä kirjoitettu.
On katsottu Libanon-aloitteen sopivan parhaiten Ranskan poliittiseen profiiliin, mikä sitten ajetaan "Ranskan aloitteena" EU-koneistoon Suomen puheenjohtajuuskaudella.
Libanon on Ranskan entinen mandaattimaa Kansainliiton ajoilta.