Vaarallisia liikenteessä? 40% liikenne kelvottomia. Miksi kuljettajat lähtevät liikenteeseen,tommoisilla pommeilla? en ihmettele jos jokapäivä rahti-autoja kaatuilee,mutta vastuuhan on kuljettajan,vaikka minusta sakottaa pitäisi yhtiöitä eikä kuljettajaa. Kuljettajan palkka maksimissaan 2500€ ja sakko 400-600€ Mutta kun sakotettais kuljetus yhtiöitä, joilta voitaisiin mitata sakkoa,20000-50000€ alkaisi jarru ja muut liikennettä vaarantavat viat vähenemään??
Rahti-autot?
Ammattimies
71218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
99% kuorma-autoista kunnossa. Osa ajaa aina vanhoilla autoilla, mutta taitavat olla kunnossa kun ovat joka päivä liikenteessä.
vaikka auto vanha olisikin, ei se välttämättä ole liikennekelvoton jos on huollettu..
-autoyhtiöt haluavat vain luoda ihmisille mielikuvaa 'vanha auto' -> 'liikennekelvoton', jotta saisivat myytyä uusia autoja..
sitäpaitsi on kuorma-autotkin pakko katsastaa kuten henkilöautotkin, joten ei se niilläkään vapaus ole.
jotkin rekkakuskit ajavat miljoonankin rekallaan ennenkuin vaihtavat sen uuteen. mielestäni on hyvä että käytetään koneet loppuun asti, eikä tuhlata luonnonvaroja heti uusiin malleihin.
..puikoissa sitä tiliä sentään vähän enemmänkin kykenee tekeen, eihän tolla elä..
Pitäisi joka pitäjään saada ilmaisia jarrutestereitä, mistä kautta ajaessa voisi työpäivän aloittaa. Miten ihmeessä voit tietää, onko siellä "pimeitä pyöriä" jarrujen suhteen. Juuri katsastetustakin saattavat jarrut olla hukassa, on sekin koettu. Sitten renkimiehenä saa siitä hyvästä maksumuistutuksen ja merkinnän rekisteriin. Onneksi ei tarvinnut itse maksaa.
Ehkä hyvä ratkaisu tähän olisi, että raskaan kaluston jarrut mitattaisiin neljännesvuosittain. Uudet pääsisivät vähemmällä, vanhempaan kalustoon kiinnitettäisiin paremmin huomiota.
Ja sakotuskäytännön pitäisi muuttua ehdottomasti siten, ettei sen työsuhteessa olevan tarvitsisi ottaa kontolleen sellaisia sanktioita, jotka eivät hänelle oikeasti kuulu.
Ruotsissahan on käytössä sellainen Extra Testade Bromsar-homma. Siinä autoilijat käyttävät autot jarrudynolla määrävälein vapaaehtoisesti, onko se sitten neljännesvuosittain vai kuinka. Porkkanana on mm. se, että ratsiassa tuo riittävän tuore (alle neljännesvuosi?) todistus hyväksytystä jarrutestistä riittää, jolloin matka jatkuu paljon nopeammin kun testiä ei tarvitse tien päällä tehdä.
Systeemi on ihan kannatettava ja jos itse olisin autoilija niin lähtisin kyllä mukaan.
Siis tässä olisi todellinen lääke ongelmiin, mutta pelkäänpä pahoin, että kun tulisi kyse rahasta niin siinä sitä sitten oltaisiin. Ja eiköhän siinä kuitenkin kävisi niin, että tiettyjen tahojen omat intressit ajaisivat edelle, on tämä semmoinen pölhölä poliitikoineen päivineen tämä armas maamme.
itse skandinaviaa viikottain koluavana voin todeta et suomi ei ole missään muussa asiassa ruotsia,norjaa,tanskaa edellä kuin kellon aika... valitettavasti.yritin keväällä saada autoon ylim.jarrukontrollia ratsiassa mut ei kuulemma ehdi kun piti konstaapelien mennä kahville,ruotsissa viikko sen jälkeen ratsiassa ollessani jarrut tarkastettiin ja kaikki oli silloin kunnossa,onneks.siellä auto ei liiku ennen kuin viat on korjattu,suomessa annetaan sakot ja jarrut on ilmeisesti kunnossa sen jlk.