Olen ostamassa traieria.
kantavuutta n.800kg , jarrullinen.
Onko tietoo mikä olisi hyvä ja edullinen,merkki, ostopaikka, kannattaako ostaa käytetty?
kantavuutta n.800kg , jarrullinen.
Onko tietoo mikä olisi hyvä ja edullinen,merkki, ostopaikka, kannattaako ostaa käytetty?
Vastaukset 5
Vanhimmat
750 kg:n (kokonaispaino) uusia venetrailereita saa tonnilla. Vanhoista skeidoista pyydetään kuudesta sadasta ylöspäin. Jarrulliset ja isommalla kantavuudella olevat ovat luonnollisesti kalliinpia.
Huoltoasemmilla trailereita vuoraava yritys myy vanhoja käytöstä postettuja joulun tienoissa kuuden sadan lähtöhinnalla. Älä osta! Tuskin ovat maksaneet niistä kolme vuotta sitten alvittomana edes kuutta sataa. Venetraileri pitää liian hyvin hintansa.
Kylläpä oli ennakkoluuloista tekstiä. Kaikki muka kelvotonta, mitä vanhana myydään! Minulla on traileri, jolla säilytän venttäni talven ja jolla kuljetan veneen keväällä vesille ja syksyllä pois. Ei tulisi mieleenikään kohdella sitä huolimattomasti tai niin, että myydessäni pitäisi jotakin pimittää. Ei traileri normaalissa käytössä huonone. Mutta meillä suomalaisilla - olipa kyse ostajasta tai myyjästä - on sisäänkirjoitettu pettämisen ja petetyksi tulemisen koodi!
Ei välttämättä käytetyt trailerit huonoja ole, ei edellinenkään kirjoittaja välttämättä sitä tarkoittanut. Käytetyn hintaero uuteen on vaan niin pieni että kannattaa ostaa se uusi. Käytetyn osto on aina riski, vaikka pienikin.
Farmin valmistuttamiin vehkeisiin.
www.farmi.fi
hintaero uuden ( tingittynä) ja 2-3 vuotta vanhan käytetyn välillä jäi sataan euroon, niin ei paljon viittinyt miettiä käytettyä vaihtoehtoa.