Miksi minä tein sen oppisopimuksen?

Ziitahh

Kaduttaa kun kirjoitin oppisopimuksen. Puolet olisi vielä jäljellä, työ on aivan tajuttoman hermoja repivää ja uuvuttavaa, koulu ei anna minulle mitään. Ne kaikki koulussa vietetyt päivät ovat menneet aivan hukkaan, mielestäni aivan hakusessa kaikki opetus ollut.
Olen monta kertaa miettinyt viimeisen puolen vuoden sisällä, josko lopettaisi. Uusi työ olisi jo kiikarissa, mitään välejä ei tarvitse säilyttää työpaikkaan, mutta joudunko maksamaan jotain koulutuskorvauksia takaisin/tarvitaanko kunnon syy sopimuksen irtisanomiseen? Mä en vaan jaksa enää, ja tajusin että eipä ole minun alaa eli hiiteen koko tutkintokin..Kertokaa viisaammat, voinko irtisanoutua niinkuin muistakin duuneista vai onko oppisopimuksen purkaminen hankalampi homma?Työnantajalta en viitsi kysyä kun on niin m***** muija että saisin varmasti jotain pään aukomista sitten loppuajan jos meen aikeistani ennalta varoittamaan..

5

10109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ilmoitat oppisopimustoimistoon ja työpaikalle, että aiot lopettaa.

      Ensiksimainitussa täytetään kaavake, jossa käytännössä on henkilötiedot ja kohta keskeytyksen syy: 1. Terveydellinen 2. Opintojen liika etenemättömyys 3. Väliaikainen 4. Omaehtoinen ilmoitus.

      Jotain tuon tapaista siinä oli, mitä itse noita kaavakkeita katselin kun itse opson kävin (tosin loppuun asti). Eli rasti ruutuun lopetuksen syystä ja onko lopullinen vai väliaikainen ja thats it. Sama kuin lopettaisit pelkän opiskelun koulunpenkillä.

      Tosin olet ollut töissä sen aikaa, että koskevat sinua sitten sinne päin normaalit irtisanomissäännöt. Eli taitaapi olla 2 viikkoa kun tarvitsee tuolla työssäolon kestolla olla vielä lopetusilmoituksen jälkeen...Tosin jos pomo sitten sanoo ettei tarvitse tulla niin sitten ei tarvitse tulla. Jos tarvii olla työpaikalla tekemässä hommia vielä tuo aika, niin sitten tarvii. Ihan paikasta kiinni ja miten siellä puhutte.

      Oppisopimustoimistolta menee ilmoitus koululle ja varmaan sinne päin tarvii muodollisesti olla vielä itsekin yhteydessä. Varmaan tulee lappu jossa halutaan sinun omakätinen lopetusilmoitus sinnekin päin.

      Jos ei ole mitään väliä millaiset paperit antaa matkaan työnantajasi ja mitä jää murisemaan perääsi, niin se on vain yksinkertainen ilmoitus: Se on loppu nyt.

      • varmanpäälle

        voi voi voi.
        Jos olet yrityksessä vakinaisena tai saanut solmittua työsuhteen siten ettei se ole määräaikainen niin normaali irtisanomis kuvioi on toiminnassa. Mutta,

        Oppisopimuksen yhteydessä tehdään määräaikainen työsopimus yleensä ja jos olet määräaikaisessa työsuhteessa niin onko oppisopimusta tai ei niin siihen on aivan omat säännöt. Voidaan toki työsuhde purkaa painavilla perusteilla siten kuin laki purkamisperusteet tarjoaa, mutta jos vain "huvin vuoksi" lähdet purkamaan kun ei oikein olekaan kivaa niin silloin purkaminen riippuu työnantajastasi. Jos työnantaja suostuu purkamaan työsopimuksen yhteistuumiin niin silloin ei ole hätää, mutta jos työnantaja ei suostupurkamaan työsuhdetta ja sanot itsesi irti niin on silloin sinulle tiedossa pienen muotoisen korvauksen maksaminen työnantajalle jos työnantaja sitä haluaa. Määräaikaisessa työsuhteessa on hiukan eri säännöt kuin vakinaisessa työsuhteessa. Kannattaa ottaa selvää asiasta ennen kuin purat työsuhteen noin vain.


    • siisiijuu

      Kun olet siellä koulussa,ole. Jos et opi mitään, ota se lepotuokion kannalta sieltä töistä. Ota irti mitä saat sieltä koulusta,tuttuja,kahvia,verkoston luomista. Ei ole sun vika jos opetus on ,mitä on. Lue siellä lehtiä jne. Ota "lomana" ne ajat.
      Ja ajattele kalenterin kanssa sitä puolta vuotta,merkkaa sinne punakynällä pois viikonloput ja koulupäivät ja mahdolliset muut vapaa-päivät ja pyhät. Laske montako päivää sulla oikeesti on enää sitä työjuttua jäljellä..
      Sit sulla onkin todistus näpissä ja olet valmis vaihtamaan alaa.
      Ja jos haet muuhun koulutukseen,haastattelussa voit kertoa, miten kamalaa se oli,mutta kuitenkin suoritit sen koska pidit tärkeänä plaplaaplaa.plaa..osoittaa paineensietokykyä ja suunnitelmien hanskassa pitämistä ja pitkäjännitteisyyttä.
      Sitkeesti vaan, ja kukkarokaan ei kärsi.

      • vittuuntunut oppisopimukseen!

        Olen ottanut selvää tästä asiasta ja tullut siihen tulokseen, että jos sanot itsesi irti lähes mitään pätevää syytä ja pomosi ei siihen suostu, on tällöin jopa mahdollista että joudut maksamaan samanverran kuin oma palkkasi on, siihen asti kun työsopimus päättyy..
        MUTTA jos pomo suostuu kirjoittamaan nimensä pikkuruiseen paperiin jossa lukee oppisopimuksen muutokset, kohtaan oppisopimuksen purkaminen. tällöin olet vapaa kuin taivaan lintunen. näin tietääkseni ei irtisanomisaikaa ole? Melko varmaa tietoa...


      • Ikuinen opiskelia.
        vittuuntunut oppisopimukseen! kirjoitti:

        Olen ottanut selvää tästä asiasta ja tullut siihen tulokseen, että jos sanot itsesi irti lähes mitään pätevää syytä ja pomosi ei siihen suostu, on tällöin jopa mahdollista että joudut maksamaan samanverran kuin oma palkkasi on, siihen asti kun työsopimus päättyy..
        MUTTA jos pomo suostuu kirjoittamaan nimensä pikkuruiseen paperiin jossa lukee oppisopimuksen muutokset, kohtaan oppisopimuksen purkaminen. tällöin olet vapaa kuin taivaan lintunen. näin tietääkseni ei irtisanomisaikaa ole? Melko varmaa tietoa...

        Pakko sanoa että mulla on taas 2 vuotta takana ja joka päivä vituttaa.
        Nyt olen työn takia kipeänä ja hoidossa kun terveys ei kestä.
        haluaisin tutkinnon mutta ei siitä loppupälissä ole hyötyy kun en näitä hommia halia tehdä.
        Jotain muuta käsityö ammattia, olen aina tehnyt käsillä kaikkea mutta enää ei tunnu olevan mikä kiinnostas ammatteja.

        Oppisopimuskeskuksen mukaan jos on terveydellinen syy lopettaa niin nimi paperiin, pomolta ja sinulta homma on selvä, et joudu maksaa takasin.

        ja pomosi kirjottaa sen, on oikeastaan pakko jos sillä ei ole mitään syytä.
        se että sillä ois töitä sulle ei ole peruste.
        ja olen jutellut tyypin kanssa joka lopettu kun pomo oli täysmolo, ei mitää jälki jupimoita tullu.
        Juttele sille, vaikka mulkku oiskin on se ihminen silti, ja saat sie itseäsi puolustaa jos alkaa henkilökohtaisia asioita puimaan.

        Kyllä minä olen pomolle sanonut että se on välillä ihan ääliö ja käskenyt painua tuuttiin mutta ei tuo ole pahasti muruhtanut ja sit ollaankin sovittu asia, hänelläkin oli huonopäivä.
        kaikilla on joskus, ja yrittäjillä voi olla koko ajan. Tiedän sen nyt itsekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe