hiustenlähtö!

hei olen 27-vuotias nainen ja minulla on lähtenyt hiuksia helmikuusta alkaen ja nyt päänahaka näkyy jo hiusten läpi päälaelta. eniten hiuksia on lähtenyt edestä. voiko perinnöllisessä hiustenlähdössä hiukset lähteä näin nopeasti pois?minulla todettiin lievä anemia (hb109), voisiko tämä olla syynä hiustenlähtöön? luulisin kuitenkin, että anemian ollessa syynä, hiukset lähtisivät tasaiseti koko päästaä vai mitä olette mieltä?
41235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Karkeasti voidaan sanoa, että naisten perinnöllisessä hiustenlähdössä jakaus levenee eli hiuksia lähtee pääasiassa päälaelta. Yleensä sairauksissa ja puutostiloissa hiuksia lähtee kauttaaltaan. Mutta poikkeuksiakin on, kuten pälvikalju, jolloin hiuksia lähtee vain tietyistä kohdista.

Toisaalta päälaen (ylipäätään päällimmäiset) hiukset ovat muutoinkin alttiina kaikelle epäsuotuisalle, kuten pöly, saaste, aurinko, staattinen hinkaus (esim. hiusten laitto ja pipojen käyttö), jne. joten ne taatusti irtoavatkin helpoiten.

Äänestä

Voikohan se johtua hormonaalisista syistä? Tuommoinen anemia on joskus liian runsaiden vuotojen syytä ja ne taas johtuu hormonaalisesta "viasta", usein pco:sta eli munasarjojen monirakkulaisuudesta. Kahdella tuttavallani pitempään jatkunut anemia ainakin sai heidät valittamaan hiustenlähtöä, itse en huomannut heidän hiustensa ohentumista. Tilanne parani heillä, kun anemiakin parani.

Äänestä

jos tuo todella johtuu anemiasta eli ravintoaineiden puutostilasta niin kannattaa
hakeutua helsinkiin kaarko jaakkolan antioksidantti-klinikalle hoitoon.

Äänestä
  • että esimerkiksi tulehdus päänahassa jossain syystä yleensä aina "riehuu" enemmän päälaella, tällöin hiustenlähtö usein myös on päälaella.
    Joten välttämättä kysymys ei ole aina perinnöllisestä kaljuuntumisesta. Päälaki on todellakin arempi kaikillle rasitukselle, esim aurinko ym. pääsee juuri enemmän päälaen hiuksiin. Myös hiustuotteita käytetään enemmän päälaelle jne. Hiusten lähtöön on monia syitä naisilla, ja kun olet noin nuori, en vielä huolistuisi. Mene kunnon ihotautilääkärin vastaanotolle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

hei olen 27-vuotias nainen ja minulla on lähtenyt hiuksia helmikuusta alkaen ja nyt päänahaka näkyy jo hiusten läpi päälaelta. eniten hiuksia on lähtenyt edestä. voiko perinnöllisessä hiustenlähdössä hiukset lähteä näin nopeasti pois?minulla todettiin lievä anemia (hb109), voisiko tämä olla syynä hiustenlähtöön? luulisin kuitenkin, että anemian ollessa syynä, hiukset lähtisivät tasaiseti koko päästaä vai mitä olette mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu