STASI-jutun uusin vaihe

CIA on juuri kertonut, ettei se anna tietoa siitä, keitä Stasi-listalta löytyy.

Syyksi se ilmoittaa, että tiedot ovat aktiivisessa käytössä ja operatiivisia.

Vanhalle tiedustelumiehelle tämä kertoo selkokielisesti ilmaisten sen, että listalla olevat nimet eivät suinkaan ole "toisarvoisia" "kolmannen luokan tekijöitä" ja "harrastelijoita", vaan he ovat aikoinaan mielenkiintoisissa asemissa toimineita, jotka toimivat tänä päivänä vielä vastuunalaisemmissa tehtävissä. Todennäköisesti aivan politiikan huipulla.

Ja koska sosialidemokraattinen puolue presidentteineen ja tiitisineen on ollut tässä jutussa niin tulenpalavissaan kassakaappeineen, salaamisineen ja amatöörimäisesti Rusin kimppuun syöksymisineen, kertoo tämä vanhalle tiedustelumiehelle selkokielle käännettynä sen, että

Stasi-listalta (ja sen ulkopuoleltakin) löytyvät lukuisat aivan huipputason sosialidemokraattiset vaikuttajat. Juuri nuo tv:stä tutut hymyilevät hahmot, jotka aina jaksavat kärsivällisesti valistaa meitä tyhmiä äänestäjiä milloin mmistäkin.

Juuri nuo, jotka panevat jalalla koreasti presidentinlinnassa foxtrottia tanssatessaan hienot mitalit rinnassa helkähdellen kameroiden salamavalojen välähdellessä.

He ovat kommunistisen Itä-Saksan ansioituneita myötäjuoksijoita. Toisilla käy elämässä hyvä flaksi. Varsinkin jos on kassakaappi ja kaverit oikeilla paikoilla oikeassa puolueessa. Kippis.
14881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tietenkin Seppo Tiitinen (kesk) piilottaa listan kassakaappiinsa, ei hän halua pilata useiden kepulaisten, mm Kekkosen, mainetta.

Äänestä
  • Heps! Tiitisen nimitti pääministeri Koivisto Supon johtoon; samaan aikaan Seppo Nevalan kanssa.

    Äänestä

  • /Tutkain kirjoitti:

    Heps! Tiitisen nimitti pääministeri Koivisto Supon johtoon; samaan aikaan Seppo Nevalan kanssa.

    Näinhän se on.

    Äänestä

on vaarassa, moisten punikkien takia. USA:lla on loistavat mahdollisuudet kiristää ja hankkia tietoja, joita ei muuten olisi välttämättä saatavilla. Tiedon tärkeydestä CIA:lle, kertoo jo sekin että se salaa ne.

Äänestä
  • Supo on ns. "presidentin poliisi". Seppo Tiitinen tuli Supon johtajaksi Koiviston (sdp) kaudella ja siirtyi eduskuntavirkaan demarien myötävaikutuksella. Tiitisen muuten tiedetään olleen oikein hyvissä väleissä itäsaksalaisten kanssa. Niin kuin nykyään ja aiemmin Lipposen kanssa. Joka on Halosen ykköstakapiruja, kuten muistamme viime vaalien viime metreillä. Halonen kuului Itä-saksan tunnustamiskomiteaan ja halusi siihen aikoinaan kiihkeästi. Halonen ja Tuomioja olivat ennen rakastavaisia. Kaikki entisiä "pälkäneläisiä" eli demarien äärivasemmistolaisia, Sorsan opetuslapsia, ja Sorsan - "presidentiksi aiotun" - asemiinsa nostamia. Halonen oli Sorsan sihteeri jne.

    Rusi muuten oli Ahtisaaren miehiä. Ja Ahtisaari taas katkaisi Sorsan takuuvarman presidenttitien. Ahtisaaren toisen presidenttikauden taas torpedoivat SDP:n sorsalaiset ja saivat presidentiksi Halosen, pälkäneläisen, sorsalaisen... minkä muun?

    Rusi taas sai lähteä ja joutui lopulta Supon kuulustelukoppiin. Ei Supo rusia syylliseksi uskonut alun perinkään. Mutta Supo "presidentin poliisi", nykyään Halosen (sdp), halusi katsoa Rusin kortit, eli että mitä Rusi tietää tai ei tiedä. Ja samalla pääsi hieman pelottelemaan häntä. Samoin kuin kaikkia niitä, jotka todelliset listalaiset tuntevat....



    "Kuka ketä?", kysyivät jo venäläiset ennen vanhaan.

    Äänestä

  • Kom-mentaattori kirjoitti:

    Supo on ns. "presidentin poliisi". Seppo Tiitinen tuli Supon johtajaksi Koiviston (sdp) kaudella ja siirtyi eduskuntavirkaan demarien myötävaikutuksella. Tiitisen muuten tiedetään olleen oikein hyvissä väleissä itäsaksalaisten kanssa. Niin kuin nykyään ja aiemmin Lipposen kanssa. Joka on Halosen ykköstakapiruja, kuten muistamme viime vaalien viime metreillä. Halonen kuului Itä-saksan tunnustamiskomiteaan ja halusi siihen aikoinaan kiihkeästi. Halonen ja Tuomioja olivat ennen rakastavaisia. Kaikki entisiä "pälkäneläisiä" eli demarien äärivasemmistolaisia, Sorsan opetuslapsia, ja Sorsan - "presidentiksi aiotun" - asemiinsa nostamia. Halonen oli Sorsan sihteeri jne.

    Rusi muuten oli Ahtisaaren miehiä. Ja Ahtisaari taas katkaisi Sorsan takuuvarman presidenttitien. Ahtisaaren toisen presidenttikauden taas torpedoivat SDP:n sorsalaiset ja saivat presidentiksi Halosen, pälkäneläisen, sorsalaisen... minkä muun?

    Rusi taas sai lähteä ja joutui lopulta Supon kuulustelukoppiin. Ei Supo rusia syylliseksi uskonut alun perinkään. Mutta Supo "presidentin poliisi", nykyään Halosen (sdp), halusi katsoa Rusin kortit, eli että mitä Rusi tietää tai ei tiedä. Ja samalla pääsi hieman pelottelemaan häntä. Samoin kuin kaikkia niitä, jotka todelliset listalaiset tuntevat....



    "Kuka ketä?", kysyivät jo venäläiset ennen vanhaan.

    Niinistö uhkasi voittaa vaalit, jolloin Supon johtoakin olisi taas uuden presidentin myötä vaihdettu. Tuli Lipposelle kiire vetää NATO-pelottelukortti esiin, juuri ennen äänestyspäivää, vaikka itse on moneen kertaan sanonut: "Mitä vikaa on Natossa?".

    Lipposta pelotti. Kassakaapissa on tulenarkaa tavaraa. Demarit haluaa olla se joka vie Suomen NATOon sitten kun se viedään. Jaa miksi? No paitsi, että sillä saa taas pisteitä ja tärkeydentunnetta saadaan samalla pestyä pois etukäteen se rapa ja haisu mikä tulee sen myötä, että stasi-kuviot aikanaan väistämättä paljastuvat. Kuten paljastui Liikasen juoksut Kremlissä (Halonen muuten nosti Liikasen Suomen pankkiin).

    Äänestä

  • ja hekin osaavat sen kiristämisen taidon. Ainakaan häilemättömyyttä ei siellä puutu. Että nytkö ollaan tällaisessa liekanarussa, paha sitä on kysyä Marien oikeuksien perään.

    Äänestä

Olisiko sopivaa näyttää nämä tiedot näille johtohenkilöille ja sanoa että jos muutatte työttömyysturvalakia esittämälläni tavalla ( http://www.geocities.com/ohitte/tlaki ), saatte tämän paperin vaikka hävitettäväksi? Muussa tapauksessa se menee vahingossa nettisivulle kaikkien nähtäväksi.

Kannattaisko yrittää vai onko tästä mahdollisesti jotakin vaaraa, esimerkiksi elämälle?

Äänestä
  • Kyllä hyvä ja arvostettu työni valtion leivissä olisi mennyttä.

    Äänestä

  • Kom-mentaattori kirjoitti:

    Kyllä hyvä ja arvostettu työni valtion leivissä olisi mennyttä.

    Taitaa sitten olla parempi jättää paperi kassakaappiin ja heittää kassakaapin avain kaivoon.

    Äänestä

  • Kom-mentaattori kirjoitti:

    Kyllä hyvä ja arvostettu työni valtion leivissä olisi mennyttä.

    se olisi paha juttu puoluueelle. Yleensä kuitenkin on niin, että ydinporukka on tietoinen toistensa tekemisistä ja siksi takaavat toisiaan.

    Äänestä

Jos kaikki on yhtä demarisoppaa, miksei vaalivaltti kelpaa Kokoomukselle ja keskustalle, mikseivät ne avaa STASI-listoja? Keitä omiaan he suojelevat, tuskin demareita..

Äänestä
  • Eihän korteilla sillä tavalla pelata, että ne pöytään riennettäisiin lyömään. Eikä kukaan voi demokratiassa vaikuttaa siihen miten vaaleissa käy, jos korttia pelataan. Vastustajahan lyö oman kortin ja bluffaa ja kansa äänestääkin juuri toisin kun uskoo bluffin. Vasta kun kierros on ohi niin tajutaan, että bluffilla voitti paremman käden. ja vaikka olisi bluffilla voittanutkin niin "oikeus seuraa voittajan miekkaa", pelin tai kierroksen voittaja sanelee kuinka faktat tulkitaan. ja kansa taipuu lopulta sille kannalle.

    Eikä vaaleilla mitään voiteta. vaalien jälkeen neuvotellaan hallitukseen pääsystä, hallitusohjelmasta, ministeriöistä, valiokuntapaikoista jne. jne.

    Kokoomus ja Keskusta pelaavat juuri parhaillaan mitä loistavinta peliä, sillä demarit tietävät että heillä on Musta pekka kädessä ja he tietävät edellisten tietävän tämän. Porvarit pelaavat tyylikkäästi, ovat olevinaan tietämättömiä stasilistalaisista (vaikka näin pienen maan pienissä poliittisissa piireissä tiedetään sänkykamariasiatkin) ja hallitsevat sillä demareita vähäeleisesti mutta tehokkaasti. Ammattiyhdistysliikekin alkaa jo hermostua kun porvarit eivät lyö stasikorttia pöytään niin, että ilma pääsisi sen pöytään lyömisen jälkeen puhdistumaan. Osa demareistakin odottaa tätä jo valmiit puolustuspuheet pyjamantaskussaan päästäkseen koittamaan porvareiden hauisten vahvuutta. Vasemmistoliitossa tätä vasta odotetaankin, joutuisivatpa demarit tällöin pyytämään aatteellista apua vasemmaltakin kaiken stasihiillostuksen keskellä. Mutta ei, ei porvarin perkele sano sitä ääneen minkä tietää, eikä itsekään voi mennä tunnustamaan - on tilanne niin kiero, että hirvittää ja alkaa mennä maitohapoille toveri jos toinenkin.

    Porvareille kiitos, että pelaavat näin hienosti. Nyt tuolla kortilla saa lunastettua poliittisesti pitkällä ajalla niin suuret voitot, että! ja demareita hirvittää eniten se, että näiden poliittisten voittojen jälkeen demarit ovat siinä määrin heikenneet ja joutuneet tekemään kompromisseja, että kun sitten... kun sitten sinä hirmuisena päivänä porvaripresidentti avaa sen kuuluisan kassakaapin ja ottaa sen stasilistan sieltä (oikeasti tuota listaa ei pidetä kassakaapissa, ja siitä on useita kopioita; vaikka ei niitä edes tarvita: jokainen sen nähnyt muistaa sen lopun ikänsä) kuvainnollisesta kaapista kuvainnollisesti, niin silloin on demaripuolue jo niin heikentynyt ja kompromettoitunut - rämettynyt - ettei sitä tarvitse stasilistalla edes lyödä. Riittää kun porvaripresidentti esittää julkisuudessa kuin ihmetellen: "mikä on tämä lista tunnetuista poliitikoistamme ja muista, jotka näköjään ovat vakoilleet isänmaataan kommunismin puolesta - tällainen lista on minun tietooni nyt saatettu". Silloin loppuu viimeinenkin veto perinteisestä SDP:stä ja vasemmistoliton toverit ja demarien toverit kokoavat joukkonsa uudeksi "työväenpuolueeksi" saadakseen edes osan kannatuksestaan takaisin.

    Äänestä

en tiennytkään sinun olevan "vanha tiedustelumies". Siihen nähden aika helposti tuntuvat nuo johtopäätöksesi syntyvän.

"Vanhalle tiedustelumiehelle tämä kertoo selkokielisesti ilmaisten sen, että listalla olevat nimet eivät suinkaan ole "toisarvoisia" "kolmannen luokan tekijöitä" ja "harrastelijoita", vaan he ovat aikoinaan mielenkiintoisissa asemissa toimineita, jotka toimivat tänä päivänä vielä vastuunalaisemmissa tehtävissä. Todennäköisesti aivan politiikan huipulla."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kom-mentaattori kirjoitti:

CIA on juuri kertonut, ettei se anna tietoa siitä, keitä Stasi-listalta löytyy.

Syyksi se ilmoittaa, että tiedot ovat aktiivisessa käytössä ja operatiivisia.

Vanhalle tiedustelumiehelle tämä kertoo selkokielisesti ilmaisten sen, että listalla olevat nimet eivät suinkaan ole "toisarvoisia" "kolmannen luokan tekijöitä" ja "harrastelijoita", vaan he ovat aikoinaan mielenkiintoisissa asemissa toimineita, jotka toimivat tänä päivänä vielä vastuunalaisemmissa tehtävissä. Todennäköisesti aivan politiikan huipulla.

Ja koska sosialidemokraattinen puolue presidentteineen ja tiitisineen on ollut tässä jutussa niin tulenpalavissaan kassakaappeineen, salaamisineen ja amatöörimäisesti Rusin kimppuun syöksymisineen, kertoo tämä vanhalle tiedustelumiehelle selkokielle käännettynä sen, että

Stasi-listalta (ja sen ulkopuoleltakin) löytyvät lukuisat aivan huipputason sosialidemokraattiset vaikuttajat. Juuri nuo tv:stä tutut hymyilevät hahmot, jotka aina jaksavat kärsivällisesti valistaa meitä tyhmiä äänestäjiä milloin mmistäkin.

Juuri nuo, jotka panevat jalalla koreasti presidentinlinnassa foxtrottia tanssatessaan hienot mitalit rinnassa helkähdellen kameroiden salamavalojen välähdellessä.

He ovat kommunistisen Itä-Saksan ansioituneita myötäjuoksijoita. Toisilla käy elämässä hyvä flaksi. Varsinkin jos on kassakaappi ja kaverit oikeilla paikoilla oikeassa puolueessa. Kippis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu