Mazda 6 xenonit epäkunnossa

Minulla on maaliskuussa 2005 uutena ostettu Mazda 6, jolla on tähän mennessä ajettu n. 34000 km. Autossa on uudesta pitäen ollut ongelmia xenon-valojen kanssa. Oikeanpuoleinen xenon piti vaihtaa heti uutena, koska korkeudensäätö ei toiminut. Oikealla puolela ongelmat loppuivat siihen. Todellinen murheengryyni on ollut vasen xenon, mitä ei ole saatu kuntoon ollenkaan. Siihen on vaihdettu kaikki mahdollinen, mutta vika palaa aina uudestaan. Ongelmana on valon sammuminen. Kun auton käynnistää, valo syttyy aivan normaalisti, mutta jonkin ajan kuluttua valo alkaa väristä ja sammuu. Kun sitten käyttää valokytkintä esim seisontavaloilla, syttyy valo sammuakseen jonkin ajan kuluttua uudelleen. Olen ollut todella pitkämielinen ongelman suhteen, mutta nyt alkaa sinni loppumaan.
Onko minulla kohtalotovereita vai olenko onnistunut saamaan ainoan "puolisokean" Mazdan? Tienpäällä tulee kyllä vastaan muitakin yksisilmäisiä kutosia, joten ongelma voisi esiintyä muillakin.
103967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

mitäs ostit mazda oisit ostanut auton ei ne japsi pojat osaa edes tehdä valoja

Äänestä
  • Muistaakseni Matukassa on saksalaisvalmisteiset xenonit...

    Äänestä

  • Japsit ei osaa tehdä valoja eivätkä nämä Aprilialla ajelevat lökäpöksyt kirjoittaa. Takaisin mopopalstalle siitä, hus!

    Äänestä

Suurin osa kuutosia on ilman xenoneja, eli nämä classic ja elegance mallit (siis eniten myydyt mallit) ovat H1-halogeenipolttimolla, jotka kestävät 40-50 tuhatta hyvinkin per lamppu (alkuperäiset), hinta muutama euro kipale.. Kaupasta saa myös valoteholtaan parempia, joskin kalliimpia ja lyhytikäisempiä lamppuja. Joten suurin osa vastaantulevista yksisilmäisistä mazdoista on kyllä ihan normaalin polttimon eliniän loppumisen takia, ei xenonin vian takia pimeänä. Ja polttimoiden valmistajia on yks kaks kymmenen tai sata... Muuten en tuohon itse xenon-juttuun ota kantaa.

Äänestä
  • Mulla oli Mazda 6 vm. 2003 tavallisilla polttimoilla ja ekan kerran auton alkuperäiset polttimot meni noin 25 tkm paikkeilla. Eivät vaihtaneet huollossa polttimoita takuun piikkiin, koska on kuulemma normaali kulumis ikä noilla polttimoilla. Sitten kun tuli taas noin 50 tkm täyteen, meni polttimot seuraavan kerran (maahantuojalla vaihdetut).

    Liekö ollut mulla ajossa liian monta auton sammuttamista, jolloin ajovalot vilahtavat käyntiin aina ennen starttaamista.

    Äänestä

  • n 25 tkm kirjoitti:

    Mulla oli Mazda 6 vm. 2003 tavallisilla polttimoilla ja ekan kerran auton alkuperäiset polttimot meni noin 25 tkm paikkeilla. Eivät vaihtaneet huollossa polttimoita takuun piikkiin, koska on kuulemma normaali kulumis ikä noilla polttimoilla. Sitten kun tuli taas noin 50 tkm täyteen, meni polttimot seuraavan kerran (maahantuojalla vaihdetut).

    Liekö ollut mulla ajossa liian monta auton sammuttamista, jolloin ajovalot vilahtavat käyntiin aina ennen starttaamista.

    Mulla oli eka kutonen 2002 vuosimallia, jossa ensimmäiset lähivalopolttimot vaihdettiin 40 tonnin huollossa. Molemmat toimi kyllä vielä, mutta kun oli syksyn pimeät tulossa, niin vaihdatin samantien, ettei tarvitse sitten erikseen tuskailla. Laitatin näitä +50% valotehoa olevia polttimoita, ne pimenivät hiukka yli 20 tonnin jälkeen (eli kohta seuraavan huollon jälkeen), jonka jälkeenkin käytin kyllä niitä. Mutta vaihdatin aina huollossa (20 tonnin välein siis) samantien kun on mestari möyrimässä muutenkin konepellin alla. Ei minusta ole mitenkään merkittävä lisäkuluerä kalliiseen autoiluun vaihdattaa ne huollossa ennen aikojaan, verrattuna siihen vaivaan kun pimenevät kesken kaiken. Polttimot ostin valmiiksi tarvikeliikkeestä. Yleensä olen ostanut philipsin lamppuja, mutta kerran oli muistaakseni GE -merkkiset, ja niistä toinen pimeni reilun 10 tkm jälkeen. Ekalla kutosella ajoin sen reilut 140 tkm.
    Nyt on toinen kutonen, 2005-mallinen alla. Apukuskin puoleinen ajovalo pimeni 32 tuhannen paikkeilla (onneksi tässä mallissa apukuskin puolella on helpompi vaihtaa, enemmän tilaa kuin edellisessä niin viitsi itse laittaa), toinen alkuperäinen palaa yhä. Mutta perjantaina on 40 tkm huolto, ja siinä saavat laittaa uudet.
    Minusta tuo 25 tuhattakin on ihan normaalia, kun esim. edellisessä autossani (passat)oli H7-polttimot, ja niillä tahtoi olla 15-20 tonnia vaihtoväli. Ja mitä esim. avensiksista on kuulunut, että hyvä jos kymppitonnia ovat kestäneet...

    Äänestä

Mazdani olen ottanut myös käyttöön maaliskuussa -05 joten vika on varsin tuttu. Ohessa yhteenveto Xenon jumpasta ja syyksihän lopulta ilmeni virheellinen erä valaisimia jotka valitettavasti osuivat kohdallemme.

Auton ollessa uusi kartanlukijan puoleinen Xenon alkoi väreillä ja välillä sammua. Tästä seurasi käynti Inchcapen pikahuollossa jossa neuvottiin vikaa sen kummemmin tutkimatta varaamaan aika huoltoon.

Käynti huollossa johti koko valaisimen vaihtoon. Tarkastettuani uuden valaisimen huomasin siinä kaksi syvää naarmua, jonka johdosta varattiin saman tien seuraava käynti.

Seuraavan käynnin yhteydessä kerroin Xenonin toimineen edelleen katkonaisesti joten vika ei tullut korjatuksi koko valaisimen vaihdolla. Huollossa autoon vaihdettiin uusi naarmuton valaisin.

Ajettuani kotiin huomasin valaisimen vaihdosta huolimatta Xenonin edelleen toimivan katkonaisesti. Soitin saman tien huollon ajanvaraukseen ja kerroin ongelmasta. Kävi ilmi, että polttimoa ei oltu kertaakaan vaihdettu joten ehdotin, että kannattaisiko kokeilla uudella polttimolla. Näin sovittiin, ja varattiin käynti huoltoon.

Huollossa polttimo vaihdettiin. Illan pimettyä huomasin valon "pätkimisen" loppuneen, mutta valokuvio oli täysin epäsymmetrinen. Soitin jälkimarkkinointipäällikölle ja sovimme että molemmat polttimot vaihdetaan.

Seuraavalla huoltokäynnillä molemmat polttimot vaihdettiin ja Xenon -ongelma poistui muutamaksi kuukaudeksi..

Palatessani viime helmikuussa talvilomalta huomasin kuljettajan puoleisen xenonin sammuneen. Soitin jälkimarkkinointipäällikölle joka katsoi auton huoltohistorian. Sitä läpi käydessään hän huomasi ettei kuljettajan puoleista valaisinyksikköä oltu vielä vaihdettu uuteen joten vaihtoa varten varattiin aika. Valaisimen vaihdon jälkeen valot ovat toimineet moitteetta nyt jo melkein puoli vuotta.

Äänestä

minulla oli sama vika vaihdettiin umpiot ja kaikki muuut härpäkkeet, mutta vika ei korjautunut.Sitte vaihdettiin hehkut ja vika korjautu, nyt toiminut vuoden verran eikä ole ollut mitään ongelmaa. Xenon hehkut pitäis alkaa näyttää sinistä valoa ku ne alkaa meneen rikki, tai vanhaksi, mutta mulla ne oli aivan kirkkaat siksi ne eivät osanneet epäillä hehkuja.

Äänestä
  • Poltin on vaihdettu 2 kertaa, mutta ongelma on palannut aina jonkin ajan kuluttua.

    Äänestä

Minulla on vuoden 2004 malli ja matkaa on taitettuna lähes 100km. Xenonit ovat pelittäneet vallan mainiosti. Valotehoa on edelleen ainakin tuplat halogenehin verrattuna.

Liekkö sitten tietyn valmistuserän ongelmia tms (?).....mutta eiköhän ne kuntoon saa kun käsket laittaa kaikki uusiksi umpioista polttimoihin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uudesta pitäen kirjoitti:

Minulla on maaliskuussa 2005 uutena ostettu Mazda 6, jolla on tähän mennessä ajettu n. 34000 km. Autossa on uudesta pitäen ollut ongelmia xenon-valojen kanssa. Oikeanpuoleinen xenon piti vaihtaa heti uutena, koska korkeudensäätö ei toiminut. Oikealla puolela ongelmat loppuivat siihen. Todellinen murheengryyni on ollut vasen xenon, mitä ei ole saatu kuntoon ollenkaan. Siihen on vaihdettu kaikki mahdollinen, mutta vika palaa aina uudestaan. Ongelmana on valon sammuminen. Kun auton käynnistää, valo syttyy aivan normaalisti, mutta jonkin ajan kuluttua valo alkaa väristä ja sammuu. Kun sitten käyttää valokytkintä esim seisontavaloilla, syttyy valo sammuakseen jonkin ajan kuluttua uudelleen. Olen ollut todella pitkämielinen ongelman suhteen, mutta nyt alkaa sinni loppumaan.
Onko minulla kohtalotovereita vai olenko onnistunut saamaan ainoan "puolisokean" Mazdan? Tienpäällä tulee kyllä vastaan muitakin yksisilmäisiä kutosia, joten ongelma voisi esiintyä muillakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu