Voiko kuolla munille potkusta?

Voiko miehen tappaa kunnolisella potkulla muniin? Ukkiani ammuttiin sodassa munuaiseen jalkaan ja toiseen kivekseen(auh) mutta hän selvisi kuitenkin. Ja voiko joku valistaa munille potkun vaaroista? Tiedän sen verran että jos pikkusen napsauttaa munille niin se ei ole paha asia mutta jos sattuukin napsauttamaan kovemmin? Miten tommoisessa tilaanteessa käy?
188171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Jos munille tulee kova potku, se voi johtaa shokkiin joka pahimmassa tapauksessa on kohtalokas.

Eräs kaverini kirjaimellisesti kusi verta viikon sen jälkeen kun sai vahingossa monoa munille futiksessa...mitään pysyvää vammaa kaverille ei jäänyt, ihme kyllä.

Tietysti voi aina miettiä mitä muuta potku munille voi saada aikaan...
Kivesten vahingoittuessa tarpeeksi voi mennä mm. kyky erektioon ja siemennesteen tuottamiseen.

Eli miettikää aina se sekunnin murto-osa ennen kuin potkaisette munille...mikäli tilanne sen vaatii niin ok, mutta aina ajatusta mukaan.

Äänestä

Potku munille voi tappaa mikäli kyseessä on hyvin osunut ja rennon räjähtävästi vetäisty potku, esim. kingeri. Varsinainen tappaja ei ole itse potku vaan osuman aiheuttama shokki, joka johtaa koomaan ja sitä kautta kuolemaan - valitettavan usein.
Jos potku ei varsinaisesti tapa niin se tuhoaa ainakin kivekset monessa tapauksessa ja saattaa vahingoittaa koko sukuelintä niin, että erektiokyky menee lopuksi ikää. Pääpointti tuossa munille potkimisessa on vastustajan välitön pysäyttäminen ja lamauttaminen.

Potku munille on tytön ja naisen tehokkain mahdollinen ip-liike, pysäyttää miehen kuin miehen ellei sitten satu olemaan huumeiden vaikutuksen alaisena. Olen itse suositellut ystäväpiirissäni etenkin tytöille, että potkaiskaa sitä riehujaa surutta munille - seurauksilla ei ole mitään väliä jos oma koskemattomuus ja henki säästyy. Pelastaa tuo munille potkiminen miehenkin, etenkin ahtaissa tiloissa taisteltaessa. Wc on yksi esimerkki. Saatte turpaanne yllättäen baarin veskissä. Voitte torjua lyönnin ja potkaista vastustajaa munille pudottaen tämän välittömästi lattialle.

Äänestä

Siis, yleisesti ottaen ei voi, toisin kuin noissa ylemmissä on väitetty, shokki on vain reaktio johonkin elimistön kannalta katastrofaaliseen ilmiöön esim. Verenvuoto--> vuotoshokki, allergiasta johtuva -->anafylaktinen shokki, Joten shokki ei sinällään ole itsessään koskaan kuolettava, kuolema johtuu aina itse kärsityistä vaurioista, shokki voi vain joissain tapauksissa pahentaa tilannetta, alentuvan verenpaineen jne. takia.

Mutta kysymys siis kuuluukin mitä sellaisia vaurioita jotka aiheuttavat kuoleman, potku munille voisi aiheuttaa. Käytännössä ei mitään. Teoriassa ehkä mahdollisesti niin suuren verenvuodon että ihminen kuolisi siihen... Mistään tällaisesta en ole kuitenkaan koskaan kuullut ja pidän mahdollisuutta vain ja ainostaan teoreettisena.

Äänestä

Jos potkussa on tarpeeksi voimaa ja se murskaa kivekset, niin syntynyt kipu voi riittää aiheuttamaan kuoleman. Aivot eivät kestä. Muitakin vakavia vammoja voi sattua, kuten impotenssi tai hedelmättömyys.

Vastoin yleistä harhaluuloa, potku tehoaa myös naisiin.

Äänestä
  • Mitään lääketieteellistä todistetta siitä että kipu tappaisi ei ole, saatika sitten että potku munille pystyisi tällaista kipua aiheuttamaan. Ainoa vaihtoehto on jos henkilöllä on heikko sydän joka sattuu pettämään, tällöinkin kuolema johtuu siis vain epäsuorasti kivusta. Mistä te oikein näitä kaupunkilegendoja kaivatte...

    Äänestä

  • Timppa kirjoitti:

    Mitään lääketieteellistä todistetta siitä että kipu tappaisi ei ole, saatika sitten että potku munille pystyisi tällaista kipua aiheuttamaan. Ainoa vaihtoehto on jos henkilöllä on heikko sydän joka sattuu pettämään, tällöinkin kuolema johtuu siis vain epäsuorasti kivusta. Mistä te oikein näitä kaupunkilegendoja kaivatte...

    Mielestäni ei kannata ihan kevein perustein lähteä ketään munille potkimaan. Jättäisin sen viimeiseksi keinoksi, jos mikään muu ei auta. Miettikää asiaa omalta kantiltanne, miltä tuntuisi jonkun potku munissa ja kenties lähes aiheetta?

    Itse kivusta sanoisin, että shokkivaikutus voi olla arvaamaton. Vaikea sanoa uhkaisiko muuten terveen henkilön henkeä..

    Äänestä

  • Timppa kirjoitti:

    Mitään lääketieteellistä todistetta siitä että kipu tappaisi ei ole, saatika sitten että potku munille pystyisi tällaista kipua aiheuttamaan. Ainoa vaihtoehto on jos henkilöllä on heikko sydän joka sattuu pettämään, tällöinkin kuolema johtuu siis vain epäsuorasti kivusta. Mistä te oikein näitä kaupunkilegendoja kaivatte...

    Kyllä se taitaa olla kivun aiheuttama shokki joka tappaa välittömästi, esim. rynkyn luodin osuessa. Niin pieni haava jonka luotikin aiheuttaa ei tapa välittömästi. Uskoisin munille potkussa olevan samanlainen mahdollisuus. Tosin erittäin pieni.

    Ja lääketiede ei selitä monia asioita. Esim. hermopistetekniikat ei käsittääkseni ole lääketietellisesti perusteltuja. Eikä akupunktio. Ja silti ne näyttää toimivan.

    Äänestä

  • Mika kirjoitti:

    Kyllä se taitaa olla kivun aiheuttama shokki joka tappaa välittömästi, esim. rynkyn luodin osuessa. Niin pieni haava jonka luotikin aiheuttaa ei tapa välittömästi. Uskoisin munille potkussa olevan samanlainen mahdollisuus. Tosin erittäin pieni.

    Ja lääketiede ei selitä monia asioita. Esim. hermopistetekniikat ei käsittääkseni ole lääketietellisesti perusteltuja. Eikä akupunktio. Ja silti ne näyttää toimivan.

    "Itse kivusta sanoisin, että shokkivaikutus voi olla arvaamaton. Vaikea sanoa uhkaisiko muuten terveen henkilön henkeä.. "

    Kysymyshän on kipu ja hermostoshokista, joka vaikuttaa välittömästi mm. aivoselkäydinjatkeeseen ja hermostoon. Kipushokki on yksinkertaisesti niin vahva, että sydän pysähtyy tai hermosto pettää kokonaisuutena melko totaalisesti aiheuttaen kuoleman. Vaikutusta tehostaa potkun aiheuttama yleinen shokkitila.
    Verenvuoto... no joo, aiheuttaahan tuo potku verenvutoa osuessaan kovasti kiveksiin, mutta verenvuoto ei ehdi tappaa, kas kun kuolema voi tulla jo paljon aikaisemmin. Hengenvaarallinen verenvuoto vaatisi litraluokan menetyksen.

    Shokkivaikutus on aina arvaamaton, pelkkään kipushokkiin voi kuolla (kuolemia tapahtunut mm. OC-kaasutus tilanteissa poliisin voimankäytön yhteydessä.) Kipu voi sekoittaa sinussolmukkeen toimintaa, se voi aiheuttaa kouristuksenomaisen kuolemaan johtavan sydänpysähdyksen, toisaalta voi aiheuttaa myös välittömän melko oireettoman kuoleman. (uhrin yleistila romahtaa heti.)

    Lääketieteellisin keinoin on vaikea ennustaa shokkipotilaan elämän kaaren jatkumista tai katkeamista. Kuolema voi tulla lääkärillekin yllättäen (usein kuollaan lääkärin käsiin shokkiin niin, että selvää kuoleman aiheuttanutta asiaa on vaikea osoittaa, toisinaan kuoleman selittää sisäinen verenvuoto tai aivo/sydän infarkti.)

    1Äänestä

...voi tappaa.

Äänestä

Potku munille voi vaurioittaa imusolmukkeita jotka sijaitsevat nivus/lantioseudulla. Eli juu, voi kuolla joko kivusta johtuvaan shokkiin tai verevuotoon.
Potkun pitää olla kylläkin murskausluokkaa jotta kivekset ruhjoutuisivat tarpeeksi suuren shokkiaallon aikaansaamiseksi. Esim. varhaiset eunukit kuolivat usein kivusta jos heidät steriloitiin murskaamalla kivekset vasaralla.
Jatkuva munille potkiminen johtaa kivesten littaantumiseen (soikean lätkäkiekon näköisiksi)
ja lopulta sterilaatioon. Tämä on oikea ammattitauti thai-nyrkkeilijöille.
Hyvää joulua...

Äänestä
  • "Jatkuva munille potkiminen johtaa kivesten littaantumiseen (soikean lätkäkiekon näköisiksi)
    ja lopulta sterilaatioon. Tämä on oikea ammattitauti thai-nyrkkeilijöille."

    Eikö munille potkiminen ole kiellettyä thai-nyrkkeilyssä? Jos osumia kuitenkin tulee, eikö alasuojat estä tällaiset vauriot?

    Äänestä

Päät pois perseestä.. Saatte pahoinpitely tuomion jos potkasette takaisin. Tilanteesta riippuen minimi korvauspyyntö on siinä 2000e kohdilla. Maksimit parhaimmillaan 30 000e, jos käytte yksityisen kautta ja sisäisestä verenvuodosta kyse.
Ihmisille on evoluution myötä kehittynyt tuore ilmiö, puhetaito. Sitä kannattaa hyödyntää vittumaisissa tilanteissa. Onnea teille jotka sorrutte väkivaltaan.

Äänestä

kipu ei voi tappaa...

Äänestä

olen pieni mies ja kivekseni taistelevat minua vastaan mitä voin tehdä?

Äänestä

kovaa kyl pitää potkasta,et kuolis,.tyttöystävä potki eilenki minua napakoilla potkuilla ainaki 15kertaa seksin aikana,tosi kiihottavaa,vaik tähtiä vähä näky seksikipu nautinto,suosittelen kok.aamullaki vielä kiihotus tila päällä,eikä palleissa tuntunu ku kiihottavalta..

Äänestä
  • Joo, selibaattia jos on viikko - pari alla ja joku potkaisee kiveksille napakasti, niin 24 h menee toipuessa. Vähän pelottaa se, että kivekset ja lisäkivekset on pullollaan siemeniä ja painetta muutenkin. Ettei paikat hajoa. Nimittäin tyhjille kiveksille ei satu ollenkaan samalla tavalla.

    Äänestä

En tiedä voiko kun en oo poika vaan tyttö

Äänestä

Vinkki kotibileisiin. Jännittävä kaksintaistelu:
Menette vastustajan kanssa pöydänkulman kohdalle seisomaan sopivalle korkeudelle ja molemmat vetää lantionpohjan lihaksilla kivekset ylös. Nyt asetetaan hiirenloukut molemmille kivespussin alle. Sitten pelaajat pyrkivät kannattelemaan kiveksiään niin, etteivät ne valahda pussissa alas ja paina hiirenloukun triggerilevyä. Kun ensiksi hävinneen hiirenloukku halkaisee kivekset tai aiheuttaa äkillisen sietämättömän kivun, niin jonkun tehtävä on siirtää voittaneen pussin alta hiirenloukun pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meittiz kirjoitti:

Voiko miehen tappaa kunnolisella potkulla muniin? Ukkiani ammuttiin sodassa munuaiseen jalkaan ja toiseen kivekseen(auh) mutta hän selvisi kuitenkin. Ja voiko joku valistaa munille potkun vaaroista? Tiedän sen verran että jos pikkusen napsauttaa munille niin se ei ole paha asia mutta jos sattuukin napsauttamaan kovemmin? Miten tommoisessa tilaanteessa käy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu