Meni Yanmar 3GM (vm. -84) koneesta laturi ja kävin tiedustelemassa varaosaliikkeestä uutta. Samanlainen (Hitachi LR135-75, 128170-77200) löytyisi tilaamalla hintaan 350€..
Nyt pitäisi kehittää joku vähemmän karmivan hintainen ratkaisu. Liikkeessä sanottiin että tavallinen laturi (auton yleislaturi) ei sovi veneeseen sen puolesta että "se syö sinkit". Toinen mielipide oli että noinko se niitä sinkkipaloja kuluttaa ainakaan semmoisella aikajänteellä että asialla olisi hirveästi merkitystä. Mitä mielipiteitä tästä asiasta?
Ei liene todennäköistä löytää kyseistä laturia mistään purkuosana..??
Vinkkejä/neuvoja?!
Nyt pitäisi kehittää joku vähemmän karmivan hintainen ratkaisu. Liikkeessä sanottiin että tavallinen laturi (auton yleislaturi) ei sovi veneeseen sen puolesta että "se syö sinkit". Toinen mielipide oli että noinko se niitä sinkkipaloja kuluttaa ainakaan semmoisella aikajänteellä että asialla olisi hirveästi merkitystä. Mitä mielipiteitä tästä asiasta?
Ei liene todennäköistä löytää kyseistä laturia mistään purkuosana..??
Vinkkejä/neuvoja?!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kokeilepa viedä laturisi autosähkökorjaamoon arvioitavaksi mitä maksaa korjaus, kanssaveneilijä teki niin ja tuli muutaman tunnin kuluttua rantaan kojattu laturi kourassa.
Ei se sen kummempi kampe ole kuin autossakaan, se on ainoastaan erona että jos korjattava laite liittyy veneilyyn tulee hintaan 80 % aloitusmaksu hintaan, niin se vain on.
Taasen vaikka uusi maksaa tuon kertomasi verran, kysy useammasta merkin korjaamolta niissäkin on eroja,uusi on aina uusi.
Toivottavasti saat korjattua inhimilliseen hintaan ja veneilysi jatkuu, kun kesäkin on kaunis.
Mulla olisi sellainen käsitys (toivottavasti viisaat korjaa ennen vahinkoa jos menee paljon pieleen), että vene- ja autolaturit poikkeaa toisistaan kahdella tavalla:
1. Venelaturin kipinöimättömyys. Bensakoneissa olennainen homma. Dieselkoneessa tällä ei mitään merkitystä.
2. Kelluva maadoitus. Autolaturissa lähes poikkeuksetta latausvirtapiiri on maadoitettu laturin runkoon ja sitä kautta suoraan moottorin runkoon. Venelaturissa maa kelluu eli pitää maadoittaa erillisellä kaapelilla. Mahdollista sellaisen kytkennän jossa moottoria ei ole maadoitettu ollenkaan. Lähes poikkeuksetta ainakin diesel moottorit on silti maadoitettu eli tälläkään ei olisi mitään merkitystä.
Yhteenveto: Jos kyseessä on diesel ja moottori on maadoitettu, niin ei ole mitään syytä ostaa hirvittävän hintaista venelaturia. Mikä tahansa auton tarvikelaturi toimii yhtä hyvin, kunhan saa kiinni ja pyörimään suurinpiirtein oikeilla kierroksilla.
anna yhteystiedot niin sovitaan hinnasta. Kyllä sen tavallisen auton laturin voi laittaa. Kysymys on siitä miten sopii paikalleen.
Mainiota, pirauta 044-3147281 tai sähköpostia [email protected].
Menemme tänään sovittamaan yhtä kunnostettua auton laturia jossa yläkiinnike on samanlainen, mutta kiristysruuvin kiinnike vaatii hieman sovittamista..
Vieläkin olisi tarpeen se purkuosa laturi, on pienoisia ongelmia autolaturin toimivuuden suhteen. Ota yhteyttä jos sinulta laturia löytyy! Yhteystiedot olivat toisessa viestissä.
Mulla tilttasi laturi Yanmarin 2GM:stä. Otin irti ja vein autosähkövaraosakauppaan. Samanlainen löytyi muistaakseni jostain Nissanista; hintaa kertyi jotain 130 euroa.