Perhoskesä Turussa

-Puuhastelija-

Olen innokas perhosten keräilijä ja tänä kesänä olen asustellut Turussa. Ikäväkseni olen saanut huomata, että Turun perhosfauna on melko olematonta. Mistä tämä johtuu?

Viimeisen viikon aikana olen viettänyt niityillä, metsissä, kallioilla ja rannoilla aikaa haavi kädessä melkoisen runsaasti, mutta eri lajien määrä on jäänyt vajaaseen kymmeneen. Esimerkiksi Ohdake-, Amiraali- ja Ritariperhosia ei ole näkynyt yhtään ainutta, puhumattakaan Suruvaipasta, Herukkaperhosesta jne. Yksi mikä on ilahduttanut on Neitoperhosten suuri määrä tai no jos olen niitä nähnyt about 6-8 kpl 9 päivän aikana, niin tuskin sekään mitenkään paljoa ole. Lisäksi satunnaisia havaintoja Sitruunaperhosista ja Kaaliperhosista. Onneksi Lanttuperhosia on sitten muidenkin puolesta..

Onko kellään kokemuksia Turun alueen perhosista? Ottaisin kyllä vinkkejä vastaan, mm. hyvien paikkojen muodossa ilomielin.

7

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaippa

      Heippa.
      En tiedä oikein paikoista Turussa, mutta viime kesänä ainakin suruvaippoja, amiraali, ohdake, herukka ym..perhosia kurvaili takapihalla (kaupunkialueella) vasta elokuun puolivälistä eteenpäin.. neitoperhosia oli tosi paljon. Tänä vuonna olen bongannut pari herukka- ja sitruunaperhosta, yhden nokkosperhosen, ja yhden isomman jota en oikein kerennyt määrittämään. Yöperhosia sitten enemmänkin.
      Takapihalla on syötti lappuja sekä tänä vuonna enemmän perhoskukkia, joten odottelen tässä koreita vieraita.

      • -Puuhastelija-

        Tiesin, että esimerkiksi Amiraali- ja Ohdakeperhonen ovat vaeltajia. Mutta eikös ainakin Suruvaippa talvehdi meillä Suomessa aikuisena, joten niitä olisi luullut jo keväällä näkevän?

        Miten muuten on Häive- ja Haapaperhosen laita, eli onko niistä tehty viime vuosina havaintoja Turun alueella?


      • *Nilla
        -Puuhastelija- kirjoitti:

        Tiesin, että esimerkiksi Amiraali- ja Ohdakeperhonen ovat vaeltajia. Mutta eikös ainakin Suruvaippa talvehdi meillä Suomessa aikuisena, joten niitä olisi luullut jo keväällä näkevän?

        Miten muuten on Häive- ja Haapaperhosen laita, eli onko niistä tehty viime vuosina havaintoja Turun alueella?

        mukaan Turun eläin- ja kasvitieteelliseen seuraan ja kysele siellä toimivilta aktiivisilta ihmisiltä näitä kysymyksiäsi?

        Linkin http://org.utu.fi/harrastus/TEKS/ takaa löydät nimiä ja sähköpostiosoitteita, joihin voit ottaa yhteyttä jäsenyyden saadaksesi.


    • -Puuhastelija-

      Kesä on edennyt jo pitkälle ja myös suurehkot perhoset ovat löytäneet Turun. Mm. Amiraali- ja Ohdakeperhosia on näkynyt jo kukilla paljon. Muutama Suruvaippakin on liidellyt ohitseni. Ritariperhosta vielä odotellessa...

      • rt77

        Vieläkö ritarit on lähdössä liikkeelle?


      • ötis

        ...lentää yleisempänä alkukesästä, loppukesällä satunnainen toinen sukupolvi, vain pitkinä ja lämpiminä kesinä. Ritareita löytää kenties paremmin itäisestä Suomesta, mutta ei kai missään niin yleinen...


    • ötis

      ... on mielestäni ollut tänä vuonna ainakin loppukesän osalta heikompi kuin edellinen. Itse seuraan perhosia lähinnä täällä Rovaniemellä, jossa viime loppukesä oli käsittämätön. Teimme napapiirin korkeudella oman ensihavaintomme mm. sitruunaperhosesta, herukkaperhosesta, poppelikiitäjästä, neitoperhosesta, keisarinviitasta jne. Amiraali ja ohdakeperhonenkin päätyi poikienni kokoelmaan. Suruvaippa sen sijaan on täällä säännöllinen, mutta viimeksi runsas v. 04, jolloin biojätteitä roskikseen viedessä sai kokonaisen pilven mustaviittoja ympärilleen!

      Itse olen ollut viime kesänä Kustavissa (70 km. Turusta), jossa oli niin koleaa, että tuli Lappiin ikävä!Montakaan perhosta ei bongattu - johtui tietysti säistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2092
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1939
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe