Taannoin olimme menossa rentouttavalle reissulle Kalajoen särkille. Voi järkytys mitä kohtasimme! Kauniit särkät on aidattu pitkällä rauta-aidalla karavaanarialueeksi. Alue ulttuu silmänkantamattomiin. Luonnon kaunis hiekka-alue on pilattu ASFALTOIMALLA pieniä parkkiruutuja asuntoautoille ja viereen istutettu pieni pläntti nurmikkoa ja keskellä tököttää jokaiselle pläntille oma sähkötolppa. VOIKO KARUMPAA NÄKKYÄ OLLA?? Tämä kaikki siis tehty ihan rantaan ja sen jälkeen oli dyynialue, josta ei näkynyt merelle. Kun olimme menossa aluelle, jotta voisimme mennä nauttimaan rannasta, niin olisi joutunut maksamaan kaksi euroa. Lisäksi kaunis ranta on rakennettu täyteen samanlaisia kylmän ja kolkon oloisia hienostomökkejä. Kuka voi pilata alueen noin? Kuka on tuollaisesta vastuussa?
En todellakaan suosittele Kalajokea yhdellekään tutulleni. Tosin...järkyttyneitä olivat kaiken kuultuaan. Toivottavasti porilaiset ovat fiksuja ja tajuavat pitää Yyterin luonnollisen kauniina eivätkä ajattele vain bisnestä muun kustannuksella. En enää mene lähellekään Kalajokea perheeni kanssa! Onneksi on Yyterin särkät vielä jäljellä!
KALAJOKI JÄRKYTTÄÄ!!
9
1720
Vastaukset
- rahi
Olen karttanut Kalajokea jo 10v ajan se on törkeä rahastus paikka ja hiekka sisältää todella runsaasti lasinsiruja.Vaikka olekin karavaanari niin niissä ruuduissa ei viihdy "erkkikään"
- Siellä ollut
Kaljoki on aivan hirveä paikka, mutta suosittelen sitä kaikille jotka viihtyvät lomallaan ihmisten parisa.
Kaikkein kauheinta olisi kohdata tuota Kalajoen ryhmää jossain kauniissa paikassa. Valittaisivat vain koko ajan - Täällä ei ole mitään.
Kalajoki on paskaa!- lisääjä
Mutta rakennetaahan hiekkadyyniin monikerroksinen hotelli , luontomatkailu ei tule koskaan kannattamaan Suomessa kun puuttuu yksi ja sen mukana kaikki , asiakkaat.
- aivan eri mieltä
Kävimme Kalajoella äskettäin perheen kanssa ja kivaa ja kaunista oli...todella kaunista.
Ei minua haitannut ne aitaromut, kun en keskittynyt niihin. Keksityin ihailemaan merimaisemaa, auringonlaskua, meren tuoksua.
Todella upea kokemus ja lapset tykkäsivät aivan hillittömästi.
Lapsille oli ilo juosta matalassa merivedessä vaatteet päällä. Loiskivat vettä ja iloinen nauru täytti rannan.
Minä nautin todellakin paljon.:)
Turha kriittisyys ei sovi lomailevalle ihmiselle.
Jos pinna on kireä jo lomalle lähtiessä, niin tuskinpa sitä mahtavatkaan maisemat parantavat.- susanna.k
Täytyy kommentoida, ettei lähtöfiiliksillä ollut ainakaan meidän matkaan merkitystä, tuskin ketjun aloittajallakaan. Hyvissä mielin sitä lomalle lähdettiin. Enemmän tämä järkytys on siinä että Kalajoen hieno esite ei oikein antanut realistista kuvaa kys. paikasta. Tuo kauhea asfalttiviidakko, joka paikanpäällä meitä odotti, ei näkynyt yhdessäkään esitteen kuvassa. Kuulin,että koko paikan nykyisin taitaa omistaa yksityinen taho, joka siis on antanut tarpeeksi ison summan rahaa Kalajoen kaupungille ostaakseen paikan ja pilatakseen dyynit pinnallisella "tekomaailmalla" (tältä tämä paikka näytti ja tuntui). Hyvää rahaa tuottavaa bisnestähän se varmasti on, tosin luonnon kustannuksella.
Ja mikäs siinä...aina löytyy ihmisiä, jotka todellakin nauttivat tästä amerikkalaistyylisestä "helppomatkailusta" asfalttiviidakossa. Mutta täytyy muistaa, että kaikki ei ole rahalla mitattavissa. Ja jossain se järjen raja menee myös. Ei ole Kalajoella järjellä ajateltu ainakaan.
Ja tosiaan...onneksi on vielä Porin hiekkadyynit, jotka on säilytetty kauniina ja luonnollisina. Ei tuollaisia dyynejä Suomessa moniakaan ole! - kalajoella vuosikymmeniä
susanna.k kirjoitti:
Täytyy kommentoida, ettei lähtöfiiliksillä ollut ainakaan meidän matkaan merkitystä, tuskin ketjun aloittajallakaan. Hyvissä mielin sitä lomalle lähdettiin. Enemmän tämä järkytys on siinä että Kalajoen hieno esite ei oikein antanut realistista kuvaa kys. paikasta. Tuo kauhea asfalttiviidakko, joka paikanpäällä meitä odotti, ei näkynyt yhdessäkään esitteen kuvassa. Kuulin,että koko paikan nykyisin taitaa omistaa yksityinen taho, joka siis on antanut tarpeeksi ison summan rahaa Kalajoen kaupungille ostaakseen paikan ja pilatakseen dyynit pinnallisella "tekomaailmalla" (tältä tämä paikka näytti ja tuntui). Hyvää rahaa tuottavaa bisnestähän se varmasti on, tosin luonnon kustannuksella.
Ja mikäs siinä...aina löytyy ihmisiä, jotka todellakin nauttivat tästä amerikkalaistyylisestä "helppomatkailusta" asfalttiviidakossa. Mutta täytyy muistaa, että kaikki ei ole rahalla mitattavissa. Ja jossain se järjen raja menee myös. Ei ole Kalajoella järjellä ajateltu ainakaan.
Ja tosiaan...onneksi on vielä Porin hiekkadyynit, jotka on säilytetty kauniina ja luonnollisina. Ei tuollaisia dyynejä Suomessa moniakaan ole!Hyvä, että et ole tuomassa pahaa mieltäsi Kalajoelle, sillä kyllä minä olen perheineni siellä viihtynyt jo kohta 30 vuotta.
Rakantaminen on edennyt pikkuhiljaa tulorahoituksen tahdissa. Tässä takavuosina näytti paikka jo rapistuvan, mutta uusien karavaanarialueiden myötä sinne on tullut uusia maksavia asiakkaita.
Mielestäni hiekka, karavaanikaupunki ja sen lähipalvelut on rakennettu ihan tyylikkäällä tavalla. Rannan hiekat voi pestä iltasella ja sitten hipsutella ilta-askareilla ihan puhtain jaloin.
että kyllä palveluja pitää rantalomallakin olla
- kellokas !
Suomessa on satamäärin hienoja hiekkarantoja ja melko rakentamattomia paikkoja !
Tottakai sellainen paikka, jota mainostetaan televisiossakin, on rakennettu rahastuslaitokseksi.
Ei siitä kannata herneitä nenään vetää, Kalajoki on tarkoitettu tekoaktiivisille maksaville lapsiperheille ja muille luonnosta kiinnostumattomille , ja sillä siisti.
Jos haluaa viettää lomaa rauhallisella hiekkarannalla ilman palveluja, niin silloin kannattaa mennä esim. Patvinsuon kansallispuistoon, Suomujärven rannoille. 20 km:iä vapaata hiekkarantaa, ilman yhtään kioskia tai huvilaa. Mutta ei siellä ole sitten muuta majoitustakaan kuin oma teltta. - tanttu
Yllätys mullekin tänä kesänä kun perheen kanssa kävimme ensikertaa Kalajoella. Dyynialue oli leirintäalueen ja mökkikylän puristuksessa ja ylempänä rinteessä oli useita hotelleita ja ravinteleita. Väliin jäi häviävän pieni määrä hiekkaa. Onneksi hiekka oli suhteellisen puhdas lasinsiruista ja paikalliset haluavat hyödyntää luonnonvaransa viimeisen päälle...
Viime kesän vierailu Porissa jätti mieleen rakentamattomamman rannan -liekö sekin vain mielikuva? - alue
joo siellä leirintä alueella on kai niitä aitoja mutta kuka sieltä haluaa jotain hiekka särkkiä katella.. minusta on paljon mukavampi kulkea esim sen yhden hotellin vierestä lähteviä pitkospuita.. ja saa kirmata hiekassakin jos tykkää.. siellä täällä jossain luodolla näkyy jokin pieni mökki mutta muuten on hiekkaa yllin kyllin.. ja tuolla kulkiessa en ole aitoja vielä nähnyt.. ei taida koko leirintä alue edes näkyä tuonne.. joten tilaa on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047