KALAJOKI JÄRKYTTÄÄ!!

pettynyt

Taannoin olimme menossa rentouttavalle reissulle Kalajoen särkille. Voi järkytys mitä kohtasimme! Kauniit särkät on aidattu pitkällä rauta-aidalla karavaanarialueeksi. Alue ulttuu silmänkantamattomiin. Luonnon kaunis hiekka-alue on pilattu ASFALTOIMALLA pieniä parkkiruutuja asuntoautoille ja viereen istutettu pieni pläntti nurmikkoa ja keskellä tököttää jokaiselle pläntille oma sähkötolppa. VOIKO KARUMPAA NÄKKYÄ OLLA?? Tämä kaikki siis tehty ihan rantaan ja sen jälkeen oli dyynialue, josta ei näkynyt merelle. Kun olimme menossa aluelle, jotta voisimme mennä nauttimaan rannasta, niin olisi joutunut maksamaan kaksi euroa. Lisäksi kaunis ranta on rakennettu täyteen samanlaisia kylmän ja kolkon oloisia hienostomökkejä. Kuka voi pilata alueen noin? Kuka on tuollaisesta vastuussa?
En todellakaan suosittele Kalajokea yhdellekään tutulleni. Tosin...järkyttyneitä olivat kaiken kuultuaan. Toivottavasti porilaiset ovat fiksuja ja tajuavat pitää Yyterin luonnollisen kauniina eivätkä ajattele vain bisnestä muun kustannuksella. En enää mene lähellekään Kalajokea perheeni kanssa! Onneksi on Yyterin särkät vielä jäljellä!

9

1727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahi

      Olen karttanut Kalajokea jo 10v ajan se on törkeä rahastus paikka ja hiekka sisältää todella runsaasti lasinsiruja.Vaikka olekin karavaanari niin niissä ruuduissa ei viihdy "erkkikään"

    • Siellä ollut

      Kaljoki on aivan hirveä paikka, mutta suosittelen sitä kaikille jotka viihtyvät lomallaan ihmisten parisa.

      Kaikkein kauheinta olisi kohdata tuota Kalajoen ryhmää jossain kauniissa paikassa. Valittaisivat vain koko ajan - Täällä ei ole mitään.

      Kalajoki on paskaa!

      • lisääjä

        Mutta rakennetaahan hiekkadyyniin monikerroksinen hotelli , luontomatkailu ei tule koskaan kannattamaan Suomessa kun puuttuu yksi ja sen mukana kaikki , asiakkaat.


    • aivan eri mieltä

      Kävimme Kalajoella äskettäin perheen kanssa ja kivaa ja kaunista oli...todella kaunista.
      Ei minua haitannut ne aitaromut, kun en keskittynyt niihin. Keksityin ihailemaan merimaisemaa, auringonlaskua, meren tuoksua.
      Todella upea kokemus ja lapset tykkäsivät aivan hillittömästi.
      Lapsille oli ilo juosta matalassa merivedessä vaatteet päällä. Loiskivat vettä ja iloinen nauru täytti rannan.
      Minä nautin todellakin paljon.:)
      Turha kriittisyys ei sovi lomailevalle ihmiselle.
      Jos pinna on kireä jo lomalle lähtiessä, niin tuskinpa sitä mahtavatkaan maisemat parantavat.

      • susanna.k

        Täytyy kommentoida, ettei lähtöfiiliksillä ollut ainakaan meidän matkaan merkitystä, tuskin ketjun aloittajallakaan. Hyvissä mielin sitä lomalle lähdettiin. Enemmän tämä järkytys on siinä että Kalajoen hieno esite ei oikein antanut realistista kuvaa kys. paikasta. Tuo kauhea asfalttiviidakko, joka paikanpäällä meitä odotti, ei näkynyt yhdessäkään esitteen kuvassa. Kuulin,että koko paikan nykyisin taitaa omistaa yksityinen taho, joka siis on antanut tarpeeksi ison summan rahaa Kalajoen kaupungille ostaakseen paikan ja pilatakseen dyynit pinnallisella "tekomaailmalla" (tältä tämä paikka näytti ja tuntui). Hyvää rahaa tuottavaa bisnestähän se varmasti on, tosin luonnon kustannuksella.
        Ja mikäs siinä...aina löytyy ihmisiä, jotka todellakin nauttivat tästä amerikkalaistyylisestä "helppomatkailusta" asfalttiviidakossa. Mutta täytyy muistaa, että kaikki ei ole rahalla mitattavissa. Ja jossain se järjen raja menee myös. Ei ole Kalajoella järjellä ajateltu ainakaan.
        Ja tosiaan...onneksi on vielä Porin hiekkadyynit, jotka on säilytetty kauniina ja luonnollisina. Ei tuollaisia dyynejä Suomessa moniakaan ole!


      • kalajoella vuosikymmeniä
        susanna.k kirjoitti:

        Täytyy kommentoida, ettei lähtöfiiliksillä ollut ainakaan meidän matkaan merkitystä, tuskin ketjun aloittajallakaan. Hyvissä mielin sitä lomalle lähdettiin. Enemmän tämä järkytys on siinä että Kalajoen hieno esite ei oikein antanut realistista kuvaa kys. paikasta. Tuo kauhea asfalttiviidakko, joka paikanpäällä meitä odotti, ei näkynyt yhdessäkään esitteen kuvassa. Kuulin,että koko paikan nykyisin taitaa omistaa yksityinen taho, joka siis on antanut tarpeeksi ison summan rahaa Kalajoen kaupungille ostaakseen paikan ja pilatakseen dyynit pinnallisella "tekomaailmalla" (tältä tämä paikka näytti ja tuntui). Hyvää rahaa tuottavaa bisnestähän se varmasti on, tosin luonnon kustannuksella.
        Ja mikäs siinä...aina löytyy ihmisiä, jotka todellakin nauttivat tästä amerikkalaistyylisestä "helppomatkailusta" asfalttiviidakossa. Mutta täytyy muistaa, että kaikki ei ole rahalla mitattavissa. Ja jossain se järjen raja menee myös. Ei ole Kalajoella järjellä ajateltu ainakaan.
        Ja tosiaan...onneksi on vielä Porin hiekkadyynit, jotka on säilytetty kauniina ja luonnollisina. Ei tuollaisia dyynejä Suomessa moniakaan ole!

        Hyvä, että et ole tuomassa pahaa mieltäsi Kalajoelle, sillä kyllä minä olen perheineni siellä viihtynyt jo kohta 30 vuotta.

        Rakantaminen on edennyt pikkuhiljaa tulorahoituksen tahdissa. Tässä takavuosina näytti paikka jo rapistuvan, mutta uusien karavaanarialueiden myötä sinne on tullut uusia maksavia asiakkaita.

        Mielestäni hiekka, karavaanikaupunki ja sen lähipalvelut on rakennettu ihan tyylikkäällä tavalla. Rannan hiekat voi pestä iltasella ja sitten hipsutella ilta-askareilla ihan puhtain jaloin.

        että kyllä palveluja pitää rantalomallakin olla


    • kellokas !

      Suomessa on satamäärin hienoja hiekkarantoja ja melko rakentamattomia paikkoja !

      Tottakai sellainen paikka, jota mainostetaan televisiossakin, on rakennettu rahastuslaitokseksi.

      Ei siitä kannata herneitä nenään vetää, Kalajoki on tarkoitettu tekoaktiivisille maksaville lapsiperheille ja muille luonnosta kiinnostumattomille , ja sillä siisti.

      Jos haluaa viettää lomaa rauhallisella hiekkarannalla ilman palveluja, niin silloin kannattaa mennä esim. Patvinsuon kansallispuistoon, Suomujärven rannoille. 20 km:iä vapaata hiekkarantaa, ilman yhtään kioskia tai huvilaa. Mutta ei siellä ole sitten muuta majoitustakaan kuin oma teltta.

    • tanttu

      Yllätys mullekin tänä kesänä kun perheen kanssa kävimme ensikertaa Kalajoella. Dyynialue oli leirintäalueen ja mökkikylän puristuksessa ja ylempänä rinteessä oli useita hotelleita ja ravinteleita. Väliin jäi häviävän pieni määrä hiekkaa. Onneksi hiekka oli suhteellisen puhdas lasinsiruista ja paikalliset haluavat hyödyntää luonnonvaransa viimeisen päälle...

      Viime kesän vierailu Porissa jätti mieleen rakentamattomamman rannan -liekö sekin vain mielikuva?

    • alue

      joo siellä leirintä alueella on kai niitä aitoja mutta kuka sieltä haluaa jotain hiekka särkkiä katella.. minusta on paljon mukavampi kulkea esim sen yhden hotellin vierestä lähteviä pitkospuita.. ja saa kirmata hiekassakin jos tykkää.. siellä täällä jossain luodolla näkyy jokin pieni mökki mutta muuten on hiekkaa yllin kyllin.. ja tuolla kulkiessa en ole aitoja vielä nähnyt.. ei taida koko leirintä alue edes näkyä tuonne.. joten tilaa on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4436
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2531
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2344
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1825
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1702
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1562
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1553
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1371
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1243
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe