jokohan syyllisen nimi on saatu selville ?
Ei luulisi olevan vaikeata ?
Samalla, kun Israelilaissotilas saadaan tuomiolle voitaisiin pyytää Israelissa pakoileva herra Majuri Suomeen tuomittavaksi toiminnastaan.
Kysymyksessähän oli tahallinen teko, koska tarkkailijoiden bunkkeri oli selvästi merkitty ja Israelilaisten tiedosssa.
Ei luulisi olevan vaikeata ?
Samalla, kun Israelilaissotilas saadaan tuomiolle voitaisiin pyytää Israelissa pakoileva herra Majuri Suomeen tuomittavaksi toiminnastaan.
Kysymyksessähän oli tahallinen teko, koska tarkkailijoiden bunkkeri oli selvästi merkitty ja Israelilaisten tiedosssa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Herra Majuri on Israilin salaisen poliisin MOSSADIN agentti ja entinen suomalainen poliisimies. Tuskin Mossad omia agenttejaan "vihollisvaltioille" luovuttaa.
Tarkenna nyt vähän... Miten Suomen lakia luetaan tässä tapauksessa? Jos et tiedä niin ota lakikirja käteen. Ja mieti myös sotatila-alueen merkitystä tässä tilanteessa. Miten asia liittyy Suomen poliisivoimien toimintaan? Vastaa nyt ensin näihin ja kysele sitten lisää.
terv. Khiamissa käynyt
kysymyksessä on oletettavasti
1. Henkirikos
2. Majuri ilmeisesti vaihtoi Suomen tietoja saadakseen turvapaikan Israelista. Supon pitäisi toimittaa Majuri tuomiolle Suomeen. Nämä ovat ilmeisesti vanhentumattomia rikoksia.
Majuri on kaksoisagentti, tekee töitä Mossadille ja Supolle. Majuri on ottanut Israilin kansalaisuuden ja juutalaisen nimen ja pukeutuu ortodoksijuutalaisen kaapuun. Olen tavannut hänet Haiffan satamassa jokunen vuosi sitten. Asuu Jerusalemissa.
oleminen kaksoisagenttina ei ole mahdollista. Kysymyksessähän on rikokset ilmeisesti Egyptin sodan ajalta, jolloin suomalaiset YK-sotilaat saivat tietoa ja esineitä taistelutantereelta, jonka Erkkilän kaveri vuosi Israelille. Mahdollisesti myöhemminkin maanpetoksellinen toiminta on jatkunut ?
Raketti-iskussa on kysymys terrori-, sotilas- tai henkirikoksesta tai ainakin "on syytä epäillä", jos teko oli tahallinen.
Sodassahan molemmat osapuolet pyrkivät tappamaan vastustajia niin paljon kuin mahdollista, niin ne suomalaisetkin tekivät aikoinaan.
Valitettavasti siinä menee sivullisiakin, mutta sodan päätyttyä voittaja sanelee rauhan ehdot, eikä silloin omia pahoja tekoja oteta huomioon.
Niin ne Naton koneetkin pommittivat Kosovon sodassa kyliä maan tasalle, mutta kun lentäjät olivat voittajien puolella.