konnista allergiaa...?

Voivatko kilpikonnat aiheuttaa allergiaa? onko kokemusta tai tietoa aiheesta kellään?
1250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Käsittääkseni kilpikonnat voivat aiheuttaa allergiaa, mutta se on äärimmäisen harvinaista.
Yleisin kilpikonniin liittyvä allergia aiheutuu pohjamateriaalista, joksi yleensä suositellaan hiekka-turve- seosta, joka kuivuessaan saattaa pölistä.
Toinen allergiaa aiheuttava voi olla kilpikonnan ruuat. Monille aiheuttaa allergiaa kuivattu pupunheinä, jota konnalle tulisi syöttää tuoreruuan ohessa. Onneksi tämän voi korvata Pro Alpin Testudo- valmisteella, joka koostuu siis kuivatuista kasveista.

Aiheesta on keskusteltu aikaisemmin osoitteessa www.herppi.net kilpikonna keskusteluissa, kannattaa käydä sieltä lukemassa, haku- toiminnolla löytää vanhojakin keskusteluja näppärästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väne kirjoitti:

Voivatko kilpikonnat aiheuttaa allergiaa? onko kokemusta tai tietoa aiheesta kellään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu