Viinavero?

Pitäiskö laskea?

Pitäisköhän viinaveroa laskea Suomessa, jotta Matti ja muut tyhmät suomalaiset joisivat enemmän? Viina on niin terveellistä ja yleishyödyllistä. Se hillitsee sopivasti väestönkasvua, koska viina takia moni ihminen kuolee vuosittain.

4

430

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmää juoda viinaa...

      kysynpä vaan?

      • mitä hyötyä

        ja järkeä on juoda viinaa? Onko siitä mitään muuta hyötyä kuin että on rennonpaa, mukavempaa ja saa irtoseksiä helpommin?

        Niitä haittoja: raha, terveys (maksa, aivot), väkivaltarikokset, perheriidat/erot, työtehon lasku krapulassa ja kaikki muut mitä se aiheuttaa.

        Eli.

        Onko viinassa enemmän positiivista vai negatiivista. Mietippä sitä.


      • ..........
        mitä hyötyä kirjoitti:

        ja järkeä on juoda viinaa? Onko siitä mitään muuta hyötyä kuin että on rennonpaa, mukavempaa ja saa irtoseksiä helpommin?

        Niitä haittoja: raha, terveys (maksa, aivot), väkivaltarikokset, perheriidat/erot, työtehon lasku krapulassa ja kaikki muut mitä se aiheuttaa.

        Eli.

        Onko viinassa enemmän positiivista vai negatiivista. Mietippä sitä.

        siis rennonpaa ja mukavempaa on sen kännin ajan siis. Mutta voi olla muutenkin mukavaa. On järjen köyhyyttä ja älykkyysosamäärän pienuutta jos ei osaa nauttia elämästä selvin päin!


    • matin

      takia tarvii laskea. eiköhän sillä emännällä riitä rahaa ostella ukollensa juotavaa vaikka veroa ei lasketakkaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1041
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      748
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      525
    Aihe