Ovatko nämä jutut armeijasta ihan totta?

Hei! Kysyisin, että onko IHAN totta nämä asiat:
1) Armeijassa saa kiroilla? Olen kuullut, että jotkut esimehet jopa kiroilevat!!!!

2) Ammutaanko siellä ihan oikeilla pyssyillä?

3) Ollaanko siellä muka talvellakin metsässä? Sinnehän paleltuu! Ei mitään järkeä.

4) Saako armeijassa muka lukea ja olla mukana pornolehtiä - saati videoita!!?

5) Joku työkaveri kertoi, että hänen pojallaan oli ollut yölläkin jotain juttuja. Marsseja jne.

6) Eikö muka kasarmilla saa tulla käymään iltaisin, vaikka oma poika olisi armeijassa?

Ihan kauheeta, jos sivistysvaltiossa nuo ovat totta!!!!!!
112591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

poikasi peräreikää kaivellaan armeijassa perusteellisesti ns. rektaalitarkastuksen yhteydessä.

Äänestä
  • Tuo oli kyllä sinun, sivarihomon, päiväuni.

    Älä levitä väärää tietoa!

    Äänestä

Taitaas poika olla lillitty piloille, jos tollasii ei kestä.

Äänestä

tän kyselyn täytyy olla joku vitsi! (onhan?) :D

Äänestä
  • Sarkasmiahan se on. Miksi sivistysvaltiossa pitää elää kuten kivikaudella. Rämpien metsissä ja metsästäen vihollisia. Sivistysvaltioissa jokaisella on valinnanvapaus, kieltäytyä vastaavasta työstä, lukuunottamatta tiettyjä tapauksia...

    Äänestä

Harvoin saa lukea noin tyhmää juttua ja nämä palstat ovat TÄYNNÄ tyhmimpiä juttuja maan päältä.

Äänestä

ja tiistaisin ja torstaisin voi ostaa sotkusta persettä. sinne tulee etelä-suomen goatse yhdistys tarjoamaan palveluksiaan. kertalippu kolme euroa tai kausikortti 25 euroa, alv 22%. on suosittua erityisesti aliupseereiden keskuudessa.

Äänestä

Moi!

Itse kävin intin II/04 ja palvelin 362vrk, kotiuduin alikersanttina. Ainakin meidän saapumiserässämme ja yhtymässämme (KarPr):

1) Kyllä, armeijassa on tietynlainen kiroilukulttuuri kun ollaan normipalveluksessa. Jopa esimiehet kiroilevat. En tiedä mistä tämä kulttuuri tarkemmin ottaen johtuu mutta tietyllä tavalla se on valitettava asia.

2) Kyllä, ase- ja ampumakoulutus kuuluu varusmiespalvelukseen. Mutta älä huolestu, Puolustusvoimain käyttämä Rk.62 - rynnäkkökivääri on yksinkertainen ja turvallinen ase kunhan vain noudattaa turvallisuusmääräyksiä. Ennen kuin mennään ampumaradalle, alokkaille koulutetaan hyvin tarkasti turvallisuusmääräykset ja aseenkäsittely.

3) Ja kyllä, talvellakin ollaan metsässä. Mutta pelko pois! Talviolosuhteissa selviytyminen kyllä koulutetaan ja opetetaan. Lisäksi varustus kyllä pitää ukot lämpimänä metsässä talvellakin. Puolustusvoimain tavoitteena on kouluttaa iskukykyinen kenttäarmeija joka pystyy toimimaan talvellakin.

4) Ainakin meidän tuvassa loppupalvelusaikana kyllä katseltiin sitä pornoakin. Kuvittele itse olevasi miespuolinen henkilö todella miesvaltaisessa yhteisössä. Vähemmästäkin olisit puutteessa. Eli porno on ihan ymmärrettävä asia sinällään armeijassa.

5) Kyllä. Yö- ja pimeätaistelutoiminta kuuluu osaksi varusmiespalvelusta. Nykysodankäynnissä kun hyvinkin moni maalta käsin tehtävä hyökkäys, oli se sitten panssarituella tai ilman, tapahtuu yöllä.

6) Karjalan Prikaatissa oli se linja, että jos vain ilmoitti niin kyllä sai sotilaskodissa omaiset tavata varusmiehiä. Eli voit toki nähdä poikaasi iltaisin. :)

Ehkä huolehdit vähän liikaa vaikka on ihan ymmärrettävää että olet huolestunut. Mutta jos suurin osa ikäluokasta selviää armeijasta niin eiköhän poikasikin. Tsemppiä!

Äänestä
  • "Mutta älä huolestu, Puolustusvoimain käyttämä Rk.62 - rynnäkkökivääri on yksinkertainen ja turvallinen ase kunhan vain noudattaa turvallisuusmääräyksiä. Ennen kuin mennään ampumaradalle, alokkaille koulutetaan hyvin tarkasti turvallisuusmääräykset ja aseenkäsittely."

    SEIS!

    Eipä turvallisuusmääräyksetkään paljon auta, jos joku varusmiehistä päättää olla noudattamatta niitä. Noin kerran kuussahan Suomen armeijassa loukkaantuu joku ja silloinkin kyse on yleensä vain huolimattomuudesta.

    Tuolta löytyy muutamia tapauksia, mutta sinne päätyvätkin vain kaikkein räikeimmät tapaukset.
    http://www.google.fi/search?hl=fi&lr=&q= site:www.mil.fi mil.fi loukkaantui

    Äänestä

  • *huokaisee helpotuksesta*

    Löytyyhän Suomestakin ainakin yksi terve nuori mies! Täytyy sanoa, että pelastit päiväni. Olen lueskellut noita sairaita juttuja ja olit ensimmäinen, jolla tuntuu mielenterveys olla kohdallaan!

    Onnittelut huoltajillesi, ovat kasvattaneet Miehen.

    Äänestä

Kyllä ainaki vekaralla saa mennä tapaileen poikiansa iltaisin... klo 18 jälkeen soden ääreen :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Huolestunut äiti kirjoitti:

Hei! Kysyisin, että onko IHAN totta nämä asiat:
1) Armeijassa saa kiroilla? Olen kuullut, että jotkut esimehet jopa kiroilevat!!!!

2) Ammutaanko siellä ihan oikeilla pyssyillä?

3) Ollaanko siellä muka talvellakin metsässä? Sinnehän paleltuu! Ei mitään järkeä.

4) Saako armeijassa muka lukea ja olla mukana pornolehtiä - saati videoita!!?

5) Joku työkaveri kertoi, että hänen pojallaan oli ollut yölläkin jotain juttuja. Marsseja jne.

6) Eikö muka kasarmilla saa tulla käymään iltaisin, vaikka oma poika olisi armeijassa?

Ihan kauheeta, jos sivistysvaltiossa nuo ovat totta!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu