156:n tuulettimen moottori

Mun 156 2.0 vm 98 alfasta aina väliin talvisin lämmityslaitteen tuulettimen moottori simahtaa täysin. Sitten se "herää" yhtäkkiä eloon parinkymmenen kilometrin ajon jälkeen tai sitten vasta seuraavalla starttauskerralla.
Johonkin sähkövikaanhan tuo viittaisi ja kylmään keliin... Onko muilla samaa vikaa? Mistähän johtuis?
4465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onko autossasi ilmastointi ? Mun vanhan 156:n ilmastointi heräisi aina henkiin talvella vasta moottorin lämmettyä jonkin verran. Uusi JTS aloittaa hommat heti kelistä riippumatta.

Äänestä

tosin auto on bora tdi -99. ilmenee eniten silloin kun on käyttäny sisälämppäriä. tulisko jotain kosteutta puhaltimeen, joka jäätyy?? muutenkin puhaltimen moottori pitää kylmänä pahaa ääntä, vw;n vika/ominaisuus...

Äänestä

Mulla oli sama vika viime talvena. Kun tätä oli tapahtunut noin kolme kertaa, Delta-Autossa vaihtoivat puhaltimen moottorin ja nopeussäätimen vastuksen. Ongelma katosi siihen tullakseen esiin eilen illalla. Puhaltimen moottori lähti käyntiin vajaan minuutin päästä. Auto on mallia 2001 eli viime talven homma meni vielä takuuseen. Autossa ei ole ilmastointilaitetta. Puhaltimen nopeussäätimen vastuksessa vika ei ilmeisesti voinut olla, koska mikään nopeus ei toiminut.

Jotenkin tuntuu, että kosketushäiriö olisi paras selitys. Onkohan kukaan onnistunut löytämään todennäköisintä paikkaa, missä vika olisi, jos moottori kuitenkin toivottavasti on ehjä?

Ruotsin Alfa-kerhon keskustelusivuilla oli viime vuodenvaihteen tienoilla asiasta noin kolmen viestin verran asiaa. Joku kertoi varmana tietona, että systeemi vertaisi jotenkin moottorin lämpötilaa sisäilman lämpötilaan ja sitten päättäisi, kannattaako puhallinta käynnistää. Sielläkin kyseessä oli ilmastointilaitteeton auto (utan AC), mutta eihän selitys voi olla oikea, eihän? Löysin selityksen (27.12.2001):
"Speciellt om du har ställt vredet på maxdefroster så funkar det så att fläkten inte startar förrns det finns nån värme i kylsystemet att göra värme av. Det är ju så att värmepakete fungerar som en en kylare av motorn, fast den skickar värmen från kylarvattnet in i kupen. Då har ingenjörerna räknat ut att fläkten inte skall gå förrns det är x grader i kylsystemet. Motorn når arbetstemp fortare och det är ingen ide att blåsa in kallare luft i bilen än det redan är inne i bilen, typ."

Äänestä

ominaisuus mullakin 155:ssa jossa on ilmastointilaite, toimii niin että jos systeemi kytketty automaattiselle ohjaukselle, kestää hetken ennenkuin se alkaa puhaltamaan, manuaalisella ohjauksella ilmaa tulee heti käynnistyksen jälkeen.
itseä se sinänsä ei ole juuri haitannut, olen ajatellut sen niin että konehan periaatteessa lämpenee nopeammin jos puhallus ei ole päällä, joten ikäänkuin automatiikka nopeuttaisi moottorin lämpeämistä pitämällä puhallinta pois päältä ennenkuin moottori on lämmennyt.
mene ja tiedä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pekka kirjoitti:

Mun 156 2.0 vm 98 alfasta aina väliin talvisin lämmityslaitteen tuulettimen moottori simahtaa täysin. Sitten se "herää" yhtäkkiä eloon parinkymmenen kilometrin ajon jälkeen tai sitten vasta seuraavalla starttauskerralla.
Johonkin sähkövikaanhan tuo viittaisi ja kylmään keliin... Onko muilla samaa vikaa? Mistähän johtuis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu