ANNETAAN!

cccccc

Annetaan tilan-ja ajanpuutteen vuoksi n. 7-8 vuotias kuningasboa
(boa constrictor) pientä korvausta vastaan hyvään kotiin jossa entuudestaan kokemusta käärmeistä.

[email protected]

15

5223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä ottaja

      minä olisin kiinnostunut kuningasboasta.
      Haluaisin tietää miten syö / Luo nahkansa? Tottunut käsittelyyn?
      Millaista korvausta vastaan? Missä päin? :)

      T. Kiinnostunut

      • cccccc

        sähkäriä.


    • Tänään

      Käärme ei ole mikään tavallinen kotieläin!! Antaisitte olla ostamatta moisia etelänmaan eläimiä,niin nekin saisivat elää siellä,missä niiden kuuluu saada elää!!!!

      • ...

        Käärmeet elävät terraariossa monta kertaa enemmän kuin luonnossa. Kaiken kattaavassa terraariossa missä on kaikki mitä tietty käärmelaji tarvitsee pärjää aivan hyvin ja tuskinpa tarvitseekaan mitään muuta. Onhan niillä varsin aktiivinen elämä terraariossakin. Sillonkuin ne eivät nuku.


      • Käärmeidenystävä

        Ymmärrän mitä tarkoitat mutta mielestäni käärme sopii yhtä hyvin lemmikiksi kuin koira tai kissa.


    • Gertix69

      jos pitää pikkansa niin täällä OLIS hakija, ollaan haluttu käärme jo kauan mut ne maksaa =(

      • ipanaaa

        Tottakai eläin maksaa! onhan se elävä olento ! minusta on niin inhottavaa kun täällä ANNETAAN "pientä maksua" vastaan käärmeitä. Omistajat kuitenkin vaativat niille hyvät kodit ja jos sellaisen haluaa käärmeelleen, on siitä syytä pyytää jonkin verran rahaa ! silloin ainakin tietää että menee käärme sellaiseen kotiin, jossa ollaan oikeasti kiinnostuneita siitä eikä otettu hetken mielijohteesta ! älkää antako eläimiä ilmaiseksi !


    • käärme

      Minä aion ostaa viljakäärmeen,olen kattokaas vasta aloittelija käärmeiden hoitoon....

      • Anonyymi

        Paljonko on peltoa ostajalla viljelyksesä kyseleepi tässä KärppäMatti.


    • gaga77

      Eihän se ihan niinkään ole, että se että eläimestä maksaa jotain, takaa että se saa paremman kodin. Esim. itse en enää viitsisi maksaa käärmeistä, kun niitä on tullut ostettua jo pari, mutta ilmaisen eläimen voisin vielä mahduttaa kotiini. Eli enkö hoitaisi senkin yhtä hyvin kuin nämä mistä olen jo maksanut? Lähinnä ilmaisin voisin ottaa, että joku jonka on luovuttava syystä tai toisesta lemmikistään, voisi iloisella mielellä tietää, että osaan hoitaa kyllä käärmeitä ja otan vastuun, enkä osta edullisesti ja myy eteenpäin voitolla. Uskon kyllä, että moni joka itse on pitänyt eläimestään hyvää huolta varmistaa myös tulevan kodin pätevyyden hoitaa ko eläintä eikä anna ensimmäiselle, joka sitä hetken mielijohteestä on ottamassa. Muussa tapauksessa eläimen kannalta on valitettavasti aivan sama jääkö antamassa olevalle omistajalle vai meneekö jollekulle muulle joka ei ole asiaa miettinyt loppuun saakka

      • kun1

        kiltti kuningasboa on minulla väliaikaishoidossa. itse en ole käärmeharrastaja,mutta tämän kaverin isäntää ei enää ole. siksi otin sen väliaikaisesti,kunnes oikea koti löytyy.
        käsiteltävissä oleva yli 2m pitkä.
        lisätietoja saa sp. [email protected]


    • Anonyymi

      Olisin kiinnostunut tuleeko terraario mukaan?

      • Anonyymi

        Tulee! Ja yksi muumioitunut käärmeen raato terran mukana. Millon haet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulee! Ja yksi muumioitunut käärmeen raato terran mukana. Millon haet?

        hyvä vitsi


    • Anonyymi

      Haluaisin kyseisen käärmeen ,olen pienestä pitäen rakastanut käärmeitä.Allergian vuoksi minulla on ollut vain hamstereita,eli mahdollisimman vähän karvaa.Myös lintuhämähäkki ,Meksikon Punajalka, on ollut lemmikkinä.Tietoa käärmeiden hoidosta ei ole,mutta jokaiseen lemmikkiini olen perehtynyt ja hoitanut hellyydellä.
      Odottelen vastausta kuumeisesti,Anu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3037
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3021
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2387
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1798
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      79
      1307
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe