puolalaiset oluet

puolaanmenijä

millaisia kokemuksia teillä on puolalaisesta oluesta? olen menossa puolaan ja haluaisin tutustua hieman paikalliseen olueen ja mahdollisesti myös olutpanimoihin. haluaisin siis tietää millainen tarjonta on ja missä panimoihin tutustuminen on mahdollista. onko kokemuksia pienistä panimoista?

4

5194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BeatGoesOnAndOn-M
      • puola-olut rules

        Puolan olut hakkaa suomalaiset yleismerkit kyllä mennen tullen. Omasta mielestä parhaita Zywiec ja Zubr. Sen sijaan juuri Okociem oli maistamistani oluista ainoa, josta en tykänny yhtään.


      • Puolassa 5 krt
        puola-olut rules kirjoitti:

        Puolan olut hakkaa suomalaiset yleismerkit kyllä mennen tullen. Omasta mielestä parhaita Zywiec ja Zubr. Sen sijaan juuri Okociem oli maistamistani oluista ainoa, josta en tykänny yhtään.

        Hei, olen samaa mieltä. Puolassa oluet hyviä ja halpoja! Puolassa voi istua hienolle terassille ja saada kunnollista palvelua ja maksaa 0,5l tuopista olutta 1-2e. Yleensä olen maksanut 5 zlotya eli n. 1,25e. Halvempaa kuin Suomessa kaupoissa! Mainitakseni kelpo-oluita edellisen mainitsemien lisäksi: Tatra, Tyskie, Żywiec.


    • Brew

      Olut on Puolassa halpaa ja kannattaa maistella ilman ennakkoluuloja eri merkkejä - ei tule kalliiksi. Etukäteistietoja panimoista tai yksittäisistä merkeistä on turha kaivaa - haittaavat vain oluen laadun määrittämistä. Jälkeenpäin on mukava katsoa miten omat nuotit osuivat kohdalleen muiden tekemien kanssa.

      Olut on nautintoaine, siitä pitää lähteä. Makua, tuoksua ja tunnelmaa sitä hyvä olut on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      123
      3007
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2965
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2714
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2588
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      82
      2464
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      46
      2412
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1932
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      197
      1786
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1695
    Aihe