Huomasin vajaa viikko sitten naaras partamonnini mahan olen melko pullea. Ajattelin, että on taas kutua tulossa (sitä kun tulee usein). Tämä mahan paisuminen on nyt kuitenkin vain jatkunut ja jatkunut... Monni on kuitenkin liikuskellut normaalisti. Tänään kuitenkin kun menin ruokkimaan fisujani, huomasin heti, että tämä naaras partis oli aivan vedenpinnan tuntumassa, suodattimen vieressä. Luulin eka sen olevan kuollut, mutta kyllä se vielä elossa oli (ja on vieläkin). Mutta mikä kumma sitä vaivaa? Sen maha on nyt mieletön, ja tuntuu kuin se pian ratkeis tai räjähtäis. Siinä se vain On suodattimen vieressä pinnan tuntumassa, eikä liiku mihinkään.. Täytyis varmaan ottaa ja lopettaa se.. Tuntuu vain ilkeeltä ruveta sitä tappaan. Osaako nyt kukaan sanoa mikä sillä on ja mistä johtuu? Akva on 314 litranen ja vesiarvot pitäis olla kohdallaan.. Vettä vaihdan säännöllisesti n.1/3 kahden viikon välein.
Vastaukset 4
- barbus
Kuulostaa aika pitkälti vesipöhön oireilta. Vatsa pullistuu pullistumistaan jne jne. Pullotus on erityisesti vatsan kohdalla niin kuin kuvailit. Pöhössä ruumiinonteloon kertyy liikaa nestettä. Syynä voi olla ympäristö tai elimelliset viat. Huono ruokavalio tai korkea nitraattipitoisuus kuulemma voivat aiheuttaa sitä. Valitettavasti hoitokeinoa siihen ei ole.
- barbus
Sen verran lisään, että ota kuitenkin huomioon myös loistartunta. Kannattaa siis tarkkailla muitakin akvan asukkaita.
- piiu
barbus kirjoitti:
Sen verran lisään, että ota kuitenkin huomioon myös loistartunta. Kannattaa siis tarkkailla muitakin akvan asukkaita.
sitä vähän pelkäsinkin. Muut näyttävät olevan ok. Tyhmä kysymys, (enkä aijo jäädä odottamaan) mutta voiko toi kala oikeesti poksahtaa? Siis kun se näyttää ihan siltä, että pian jostain repee. Taidampa laittaa isännän lopettaan monnin kärsimykset, kun ite en kykene. Onko nyt pelkoa, että se tarttuu muihinkin? Olemme huomenna lähdössä viikonloppu reissuun ja akva jää tänne oman onnensa nojaan, pitäiskö sille nyt tehdä jotain erityis toimenpiteitä tuon sairaan kalan poiston jälk.? Kiitti muuten nopeasta vastauksesta!
- barbus
piiu kirjoitti:
sitä vähän pelkäsinkin. Muut näyttävät olevan ok. Tyhmä kysymys, (enkä aijo jäädä odottamaan) mutta voiko toi kala oikeesti poksahtaa? Siis kun se näyttää ihan siltä, että pian jostain repee. Taidampa laittaa isännän lopettaan monnin kärsimykset, kun ite en kykene. Onko nyt pelkoa, että se tarttuu muihinkin? Olemme huomenna lähdössä viikonloppu reissuun ja akva jää tänne oman onnensa nojaan, pitäiskö sille nyt tehdä jotain erityis toimenpiteitä tuon sairaan kalan poiston jälk.? Kiitti muuten nopeasta vastauksesta!
En osaa sanoa voiko kala oikeasti poksahtaa. Voin tosin kuvitella kuinka hurjan näköiseksi kala silloin menee! Kala todennäköisesti kuolisi joka tapauksessa ennemmin tai myöhemmin, niin valitettavaa kuin se onkin :-(. Parasta on kuitenkin poistaa kala mahdollisimman pian akvaariosta koska vesipöhö voi kaiketi tarttua muihinkin kaloihin. Suosittelisin tarkkailemaan kaloja mahdollisimman paljon ennen lomailemaan lähtöä. Uskon, että voitte huoleti lomailla viikonlopun ajan. Hoitokeinoa vesipöhöön ei ole muuta kuin seurata tilannetta. Mittaa kuitenkin kaikki vesiarvot ennen kuin lähdet reissuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051324Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91797Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124594Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30551Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32526Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö184515Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31507Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi24500