Pilaantuuko viini

avaamattomana?

Terve!

Mulla on hyllyssä n. 9 vuotta vanha Alahovin viinitilan herukkaviinipullo. Tuliaisena ostettu ja jäänyt juomatta... Aion tehdä viikonloppuna boolia vieraille, mutta uskaltaakohan sitä laittaa sekaan? Toki tiedän, että avaa pullo ja haista - maista, mutta voiko siihen tulla niin pitkässä ajassa jotain bakteeria, joka aiheuttaisi jotain ikävyyksiä?? Ei olla viininjuojia muutenkaan, joten muitakin vanhoja pulloja on hyllyssä. Esim. joku unkarilainen makea valkoviini vuodelta -88... Ei kai ne mitään arvotavaraa ole??

Tarkoitus siis ei ole juottaa vieraille pilaantunutta litkua, vaan laittaa yksinkertaisesti boolin sekaan näitä juomia, joita meille kertyy emmekä itse niitä juo.

Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan asiallisesti.

7

3937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kannata

      suomalainen herukkaviini on jo itsessään rangaistus.
      Vain harvat viinit säilyvät.
      TAitaa olla aikamoista shittiä!

      • Mercury

        Tulee vaan paha mieli.


    • ...

      juotat kenellekään tai sekoitat muihin aineksiin sillä riskillä, että muutkin pilaantuu - maista itse. Jos et pysty raakana juomaan, ei ole kuranttia booliiknaa.
      Epäilen vahvasti.
      Kunnollinen punaviini asianomaisessa kylmiössä saattaa kotioloissa tuollaisen ajan säilyä, mutta...

    • lyödä vetoa

      että boolistasi ei tule juotavaa. Kotimaiset viinit eivät tahdo kestää 9-vuoden säilytystä, vaikka viini olisi ollut kunnolla kellarissa viileässä ja pimeässä paikassa.

      Avaa pullo ja maista, tuskin se vaarallista on mutta luultavasti erittäin pahan makuista. Jos viini ei maistu pahalle ( mikä on ihme ) se ei ole pilaantunutta, siitä sen tietää - mausta ja hajusta.

      Alkosta saat hyviä booliin sopivia valko ja roseviinejä 6-8 € / pullo, eli ei kannata säästää.

      • Viinit on jees

        Mikäli siinä unkarilaisessa pullossasi on teksti Tokaji on kysessää hyvin arvostettu unkarilainen makea (jälkiruoka-)viini. Mikäli siinä on vielä numero 5 tai 6 se voi olla arvokasta. Vuosikerrasta ja tuottajasta riippuen pullon hinta voi olla mitä tahansa yli 30 euroa aina noin 150 euroon asti. Mikäli huoneessa ei ole tänä aikana ollut hyvin kuuma (yli 25 astetta) on hyvinkin mahdollista, että tämä viini on vielä hyvää. (Itseasiassa Tokajit säilyvät erittäin hyvin)
        Esimerkki: http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/585526?opendocument


      • Viinit on jees
        Viinit on jees kirjoitti:

        Mikäli siinä unkarilaisessa pullossasi on teksti Tokaji on kysessää hyvin arvostettu unkarilainen makea (jälkiruoka-)viini. Mikäli siinä on vielä numero 5 tai 6 se voi olla arvokasta. Vuosikerrasta ja tuottajasta riippuen pullon hinta voi olla mitä tahansa yli 30 euroa aina noin 150 euroon asti. Mikäli huoneessa ei ole tänä aikana ollut hyvin kuuma (yli 25 astetta) on hyvinkin mahdollista, että tämä viini on vielä hyvää. (Itseasiassa Tokajit säilyvät erittäin hyvin)
        Esimerkki: http://www.alko.fi/www/wwwBachus.nsf/viewAll/585526?opendocument

        Pienin googlettamisen jälkeen on helppo todeta että tokajissa vuosikerta 1988 on ollut hyvä/erittäin hyvä vuosikerta.
        Joten jos pullosi todella on 1988 Tokajia sinun kannttaa googlettaa pullosi nimeä saadaksesi selville sen arvon.


    • vähän

      Jos et ole viinin ystävä, todennäköisesti viinisi ei ole oikeaoppisesti säilytetty sitä 9 vuotta.

      Suomalaisen heittäisin heti pois, mutta jos se unkarilainen on joku Tokaiji niinkuin joku arveli ja jos se on säilytetty makuuasennossa ja suhteellisen viileässä ja pimeässä paikassa tasalämmössä, se voisi olla ihan juotavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      442
      5897
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4686
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3626
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      105
      3120
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      76
      2532
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2484
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      58
      2459
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2157
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1880
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1743
    Aihe