tervehdys! eli meidän pihalla on n 10 metriä korkea kataja, ja se on alkanut pikkuhiljaa harvenemaan ja kuivahtamaan osittain. onkos kellään vinkkiä mitä sille tekis tai antais. ollaan kasteltu kun on kauheen kuivaa. latva on ihan hyvässä neulasessa mut sitten alempaa alkaa kaljuuntua.
vai kuuluuko niiden vaihtaa neulasia tai jotain. se on ollu mulle nii normaali otus tossa pihalla kun oon koko elämäni sen siinä nähny, etten osaa sanoa milloin toi harveneminen alko.
tarttisko se jotain lannotusta?
vai kuuluuko niiden vaihtaa neulasia tai jotain. se on ollu mulle nii normaali otus tossa pihalla kun oon koko elämäni sen siinä nähny, etten osaa sanoa milloin toi harveneminen alko.
tarttisko se jotain lannotusta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuivumisen syynä saattaa olla katajan neulasissa elävä karistesieni, Stigmina juniperina. Yleensä se alkaa leviämään alhaalta ylöspäin niin, että vain katajan latvaan jää vihreä tupsu. Sienen pienen pieniä itiöpesäkkeitä voi nähdä rivissä kuolleiden neulasten koveralla puolella. Niistä itiöt leviävät katajassa ylöspäin lisäten tuhoa. Pahimmillaan koko kataja kuolee. Katajankariste on esiintynyt Suomessa ainakin jo 1940-luvulla. Viime vuosina se on tappanut Oulun etäpuolisesta Suomesta hyvin paljon katajia ja voi tapaa lähes kaikki loputkin muutamassa vuodessa. Valitettavasti en osaa neuvoa mitään keinoa sienen pysäyttämiseksi.
vai semmonen on mahdollisuus... toivottavasti ei kumminkaan ole niin paha juttu, kun on aikas komia puu. kiitos vastauksesta