onko olemassa jokin lakipykälä tai säädös, jossa sanotaan tuulilasin pyyhkijän alle laitetun sakkolapun olevan riittävä tapa toimittaa asia autoilijan tiedoksi.
missä sanottu
sakkolapun paikka
6972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sitten pitäisi laittaa ja ole huoleti jos ei siitä löydy niin tulee postissa ja hinta on tuplana. eiköhän tuon siitä huomaa?
Laki pysäköintivirhemaksusta:
9 § (17.2.2006/124)
Ajoneuvon kuljettajalle on annettava kirjallinen kehotus suorittaa maksu kahden viikon kuluessa kehotuksen antamispäivästä. Jollei kuljettajaa tavata, voidaan maksukehotus kiinnittää ajoneuvoon näkyvälle paikalle.
Milloin maksukehotusta ei ole voitu antaa 1 momentissa mainitulla tavalla ajoneuvon kuljettajalle, pysäköinninvalvojan on viipymättä annettava maksusta vastuussa olevalle ajoneuvon omistajalle tai haltijalle tiedoksi kehotus suorittaa maksu kahden viikon kuluessa tiedoksisaamisesta.
Viestiisi reagoitiin välittömästi.
Jotta asia tulee varmasti kuskin tietoon, on liisoille annettu akkuporakone ja popniittipihdit.
Lappua varten porataan reikä konepeltiin, oveen tai kattoon ja lappu kiinnitetään autoon popniitillä.
Uusi käytäntö tulee voimaan tiistaina 1.8. klo 8.00 alkaen...
Terveisin virallinen valvomo.
Mahtaakos jossain olla Virallinen Määräys pysäköintimaksulapun sijoittamisesta tuulilasin takana? Muistelen kuulleeni/lukeneeni joltain/jostain/joulupukki että virhemaksu oli napsahtanut kun auto oli lumikerroksen alla, eikä parkkipirkko pienestä tekemästään kolosta nähnyt lappua joka olikin pelkääjän puolella.
Tieto on ehdottoman luotettava ;)
Vaasan hallinto-oikeus on aikoinaan suuressa viisaudessaan käsitellyt huurtuneen tuulilasin aiheuttamaa näköestettä. Alla kokonaisuudessaan Finlexistä löytyvä oikeuden päätöksen tiivistelmä. Saa lukea ja nauraa...
Vaasan HAO
Diaarinumero: 00756/00/5610
Antopäivä: 18.12.2000
Taltio: 00/0756/1
Tieliikennelain 28 a §:n 2 momentin mukaan pysäköintikiekko on sijoitettava näkyvään paikkaan autossa ja siihen on merkittävä saapumisaika siten kuin liikenneministeriö tarkemmin määrää.
Liikenneministeriön pysäköintikiekon käyttämisestä antaman päätöksen 3 §:n mukaan pysäköintikiekko on sijoitettava näkyvälle paikalle tuulilasin sisäpuolelle niin, että se
on ulkoapäin luettavissa.
A oli ilmoituksensa mukaan sijoittanut pysäköintikiekon keskelle pysäköidyn autonsa kojelautaa. Pysäköinninvalvojan lausunnon mukaan valvonta-apulainen oli yrittänyt löytää kiekon raaputtamalla auton jäätyneeseen sivuikkunaan 5 x 3 cm:n suuruisen aukon. Siitä hän ei kuitenkaan ollut pysäköintikiekkoa nähnyt. Lausunnon mukaan valvonta-apulaisella ei ollut ollut velvollisuutta puhdistaa auton tuulilasia pysäköintikiekon havaitsemiseksi.
Hallinto-oikeus katsoi, että koska A oli esitetyn selvityksen mukaan sijoittanut pysäköintikiekon näkyvälle paikalle tuulilasin sisäpuolelle niin, että se oli ollut ulkoapäin
luettavissa, ja koska sen lukeminen tuulilasin läpi oli vaikeutunut sääolosuhteiden vuoksi, A:n ei voitu katsoa syyllistyneen pysäköintivirheeseen.
Laki pysäköintivirhemaksusta 14 § 1 mom
Tieliikennelaki 28 a § 2 mom ja 105 §
Liikenneministeriön päätös pysäköintikiekon käyttämisestä
3 §
Luotsin hermoja mä koittelen... Haluan saada hänelle sähköpostin "Luotsin oikeuksiisi tehty muutoksia"