Sota olisi voitu välttää, JOS

"Sota olisi voitu välttää, mikäli Iran ja Syyria eivät olisi aseistaneet Hizbollahia ja luoneet sille edellytykset toimia. Sota olisi voitu välttää mikäli Hamas olisi pysynyt nahoissaan ja jäänyt iloitsemaan Gazan kaistan omistusoikeudestaan. Sota olisi voitu välttää mikäli Iranin ajatollien uskonnollinen pakkomielle ei olisi suuntautunut hankkimaan itselleen ydinasetta ja ilmoittamaan että Israel tulisi pyyhkiä pois maailman kartalta."

Tämä oli pieni ote kolumnista, joka on täynnä asiatietoa.

http://www.ajanteos.com/kolumni.htm
6185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..murhasivat suomalaisen. Ajatelkaapa, suomalaisnen ,joka oli turvaamassa rauhaa alueella.
Tämäkaltaisiin asioihin on otettava erittäin kova kanta, mitkään vahinko selitykset eivät saa antaa sijaa totuudellejoka on: suomalainen ja kolme muuta yk:n tehtävissä olevaa murhattiin raukkamaisesti, selkään puukottajien tyyliin.
Israel on ongelma, joka murhaa vielä enemmän kuin natsit aikoinaan...

Itse olen aina pitänyt Israelin puolta, koska selvästi arabi osapuoli käyttää islamilaisia menetelmiä, mitä lännessä ei hyväksytä.
Mutta eivät arabit ole yk tarkkailijoita murhanneet.

Maailman laajuisesti tai ainakin täältä euroopasta Israelilille viesti; hävyttömän törkeää on viattomien ihmisten murhaaminen...

Äänestä
  • samaa mieltä olen itsekin.

    Äänestä

että juutalaiset ovat aina olleet sodassa muuta maailmaa ja kansoja vastaan.
Se ei voi olla mikään sattuma.
Mikseivät he mene itseensä?????
Jos jollakin kansalla on tuollainen asenne (Valittu Kansa, jonka jumalaa muiden on kumartaminen ja joka on nostanut heidät ylemmyyteen) muihin niin sehän tietää aina sotia.
Luupäänkin luulisi tuon tajuavan.

http://www.jewwatch.com/jew-references-gentile-whatotherssay.htm

Eivät nämä ole mitään keksittyjä ja ilman perusteita syntyneitä kannaottoja.
Ja miksei vastaavia löydy muista kansoista?

Äänestä
  • Jos juutalaiset eivät olisi valloittaneet palestiinalaisten alueita 60v sitten.

    Äänestä

  • Olen samaa mieltä, että olisi pitänyt hoitaa.
    Pahempia konflikteja on hoidettu. Miksei tämä?

    Joitakin tosiasioita on lyhyesti käsitelty:
    http://www.lindellnet.net/iasema.html

    Kaikki yritykset ovat kaatuneet arabimaiden vastustukseen. Sen ymmärtää, jos lukee PLO-peruskirjan pykäliä. Näitä ei ole koskaan virallisesti peruutettu, ehkä korkeintaan "lakaistu maton alle".
    Hamasin, Hisbollah'in, ja ainakin tukija Iranin politiikassa ne ovat koko ajan kammottava uhka koko alueen rauhanpyrkimyksille. Israel on hävitettävä, eli miljoonia juutalaisia on tapettava. Itsemurhapommittajat ovat olleet osoitus, että uhka on todellinen, eikä vain retoriikka. Tällaisen uhkan edessä Israelin on pakko toimia. Lisäksi Israelin alueelle on viime aikoina ammuttu noin 2500 ohjusta. Vastoin YK:n päätöstä Hisbollah'illa lienee nittä vielä toistakymmentätuhatta. Bunkkerit sijaitsevat usein YK:n valvontapisteiden ja siviiliasutusten keskellä. Iran toimittaa lisää aseita mm. Syyrian kautta. Mitä YK on tehnyt?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jlin kirjoitti:

"Sota olisi voitu välttää, mikäli Iran ja Syyria eivät olisi aseistaneet Hizbollahia ja luoneet sille edellytykset toimia. Sota olisi voitu välttää mikäli Hamas olisi pysynyt nahoissaan ja jäänyt iloitsemaan Gazan kaistan omistusoikeudestaan. Sota olisi voitu välttää mikäli Iranin ajatollien uskonnollinen pakkomielle ei olisi suuntautunut hankkimaan itselleen ydinasetta ja ilmoittamaan että Israel tulisi pyyhkiä pois maailman kartalta."

Tämä oli pieni ote kolumnista, joka on täynnä asiatietoa.

http://www.ajanteos.com/kolumni.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu