Millaisia kokemuksia teillä on induktioliedestä. Kehuvat, että se reagoi yhtä nopeasti kuin kaasuliesi lämpötilanmuutoksiin, mutta pitääkö tämä paikkansa ?
Toinen asia, joka arveluttaa, on siinä käytettävät kattilat. Mistä sen tietää, minkä kattiloiden kanssa liesi toimii, eli magneettikenttä "syntyy".
Tulee aikast kallis investointi, kun ostaa ensin induktion ja siihen uudet kattilat päälle. Olenko oikeassa, vai väärässä?
Induktioliesi
17
20116
Vastaukset
- kokemusta
Liesi on tosiaan yhtä nopea, jopa nopeampi kuin kaasu. Nopeus riippuu tietysti käytettävästä kattilasta ja sen materiaalista, mitä magneettisempaa materiaalia ja paksupohjaisempaa, sitä nopeampi lämmitys on. Astiat menevät pääasiassa uusiksi, ja sisäpuolelta pinnoitettuja (esim. teflon) tai alumiinisia astioita ei voi käyttää. Joissakin merkeissä on jo maininta astian sopivuudesta induktioon, mutta asia on syytä varmistaa myyjältä.
Induktio on vanha keksintö, mutta keittiöliesikäytössä uusi ja tulee valtaamaan muutaman vuoden sisällä suurimman markkinaosuuden.
Voimakkaan magneettikentän pitkäaikasista vaikuituksista ei ole kokemusta, ainakaan sydämentahdistajaa tai kelloa ei kannata viedä kenttään.- rapu
on induktioliesi. En vaihtaisi sitä pois mistään hinnasta. Tosi nopea ja turvallinen käyttää.
Meillä meni vain yksi kattila uusiksi, kaikki muut kävivät siihen. Kannattaa ehdottomasti ostaa induktioliesi. - myös induktiolevyille
Esimerkiksi Hackmannilla on induktiolevylle tarkoitettuja teflon-kattiloita ja onhan ne paistinpannutkin pinnoitettuja.
- on Sontaa
myös induktiolevyille kirjoitti:
Esimerkiksi Hackmannilla on induktiolevylle tarkoitettuja teflon-kattiloita ja onhan ne paistinpannutkin pinnoitettuja.
Jos haluatte toimivia kattiloita tai pannuja, pyrkikää eroon muka suomalaisesta Hackmanista!
Ammattikäyttöön jos laittaa niin alle 2 viikkoa käyttöaika ja pannut on rikki..
Muutamia hyviä ulkomaisia merkkejä on viime vuosina suomeen rantautunut!
- Nuppi
Aika helppo kokeilla nykyisiä kattiloitaan ja pannujaan magneetilla: jos se tarttuu, kattila lienee induktiokelpoinen.
- skjkjeoks
sellaisia, joissa 2 tavallista levyä ja 2 induktiota. Ainakin Siemensillä, jollet halua luopua vanhoista kattiloistasi. Meillä on kattilat hankittu 10-20 vee sitten eikä yksikään sopinut induktiolle.
- remontoija.
Meilläkin tehty juuri mittava keittiöremontti ja sen parasta antia on induktiotaso. Kertakaikkiaan kätevä ja turvallinen ratkaisu. Ruoka valmistuu nopeasti ja parasta on nopea reagointi eli kiehuvan ruoan saa rauhoittumaan muutamassa sekunnissa "volumea" pienentämällä. Helppo pitää puhtaana ja turvallinenkin on kun ei edes mene päälle ellei tasolla ole sopivaa astiaa.
- induktio
Hei ruuanlaiton ammattilaisena ja itse juuri keittiöremontin tehneenä olen samaa mieltä eli induktio on tulevaisuutta ja en vaihtaisi sitä muuhun kuin kaasuun(ei ollut mahdollisuutta nykyisessä remontissa)
kattiloiden valintaan kannattaa kiinnittää huomiota ja itse olen ollut jo pitkään tyytyväinen tools sarjan kattiloihin.
Niitä kun on melkein mahdoton saada pohjaan palamaan toisin kuin ohutpohjaisia halpa kattiloita.Mielestäni kattiloiden sopivuus ei saa olla lähtökohta olen sitä mieltä ,että ostaa vaikka kattilan kerrallaan jos siltä tuntuu.
Ruuanvalmistus on erittäin tarkkaa ja tasaista induktiolla ja reagoi nopeasti säätöihin.
En vaihtaisi induktiota entiseen keraamiseen lieteen joka oli aikoinaan edellistä keittiöremonttia tehdessäni alan huipputuotteita.
Puhdistus on helpottonut huomattavasti.- ja valurauta-astiat
Kuinka helposti induktioliesi naarmuuntuu ts. voiko siinä käyttää valurautaisia patoja ja pannuja?
- ......
ja valurauta-astiat kirjoitti:
Kuinka helposti induktioliesi naarmuuntuu ts. voiko siinä käyttää valurautaisia patoja ja pannuja?
ainakaan naarmuuntunut. Siemensin taso ollut käytössä 5 kk. Valurauta käy.
Myös minun mielestäni ollut parasta antia keittiöremontissa. En missään nimessä enää ottaisi keraamista. - askarruta
...... kirjoitti:
ainakaan naarmuuntunut. Siemensin taso ollut käytössä 5 kk. Valurauta käy.
Myös minun mielestäni ollut parasta antia keittiöremontissa. En missään nimessä enää ottaisi keraamista.Kiitos kaikille, jotka olette innokkaasti vastailleet induktioaiheeseen. Rohkaistuneena teidän kommenteistanne ilmoitin isännälle jo eilen, että meille tulee sitten induktioliesi, eikä kaasuliettä.
Jää kaiken lisäksi vähän enemmän tilaa kattiloiden säilytykseen, kun ei tarvitse yhtä kaappia varata kaasupullolle.
- keittiömyyjä
Hei!
Kannattava hankinta.
Voit jääkaappimagneetilla kokeilla johtaako vanha kattilasi sähköä.
Kyllä liesistä näkee mikä on päällä, ja se sammuu kun otat kattilan pois.
Tason pinta pysyy kylmänä ja ruoka ei pala kiinni siihen niinkuin tavalliseen keraamiseen tasoon. Kun pienennät tehoa pienenee kiehuminen heti ja päinvastoin.Et kadu hankintaasi, se on nykyaikaa!- ei sähkö
Induktiokuumennuksessa suurtaajuinen magneettikenttä saa ferromagneettisissa aineissa aikaan pienoismagneettien edestakaista kääntyilyä, joka puolestaan aineen sisäisen kitkan vaikutuksesta synnyttää lämpöä.
Rauta ja teräs ovat ferromagneettisia, mutta esim. alumiini ei ole.
Kestomagneetti tarttuu rautametalleihin, joten sillä voi testata, onko astian pohja rautametallia.
Terv. sähköinsinööri
- tarvitaan
Täällä on yksimielisesti tultu siihen johtopäätökseen, että induktioliesi on hankkimisen arvoinen nykyaikana.
Silti mietityttää se magneettikenttä-asia pitkällä tähtäyksellä. Onko mahdollisia muita terveyshaittoja, kun sydämentahdistimen häiriintyminen? Me elämme kodeissamme jatkuvassa sähkökenttämiljöössä. Miten tämä liesien induktiolisä vaikuttaa esim. herkkiin aivo- ja sukusoluihimme? En esim. enää käytä kovin paljoa mikroaaltouunia, koska sen sanotaan tuhoavan flavonoidit sekä vitamiini- ja hivenaineet ruoassamme.- Hey_Jack
Tieteen Kuvalehti 2007
....Induktion aikaansaamaa magneettikenttää on epäilty terveysriskiksi. Kenttä on silti heikompi kuin vaikkapa hiustenkuivaimen synnyttämä.
numero 8/2007, sivu 10
- Saara
Osaako kukaan sanoa, pysyykö noita magneettipohjaisia kattiloita sitten käyttämään myös tavallisella keraamisessa liedellä? Tämän hetkisessä vuokrakämpässämme on induktioliesi, mutta uudessa asunnossani ei. Eli joudunko tämän takia luopumaan noista hyvinkin kalliista pannuista&kattiloista palatessani takaisin keraamisen lieden pariin?
- ReCAPTCHA
Upo merkkinen induktioliesi ei toiminu vahassa kerrostalossa ,kuulemma joku "sähköpiikki??,eli kortti sökönä x2 ja vain kaksi levyä pelittää.ja uuni.Hellassa oli vika....? Saatiin kyllä takuuaikana uusi versio,mutta toimiko sekään "Wanhalla" sähköllä? :) HYVÄ keksintö on muuten kyllä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933631Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292393Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44831
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30810Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61795Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5779- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87686