Syöttekö ikinä mitään herkkuja, esim. suklaata, jätskiä yms.? epäilen vahvasti että kaverini on sairastunut anoreksiaan.. hän itse kieltää laihtumisensa, ja syö kyllä kaikkia herkkuja, kun olemme kaveriporukassa.. olenkin miettinyt, että miten hän silti niin laihana pysyy.. jättääköhän hän sitten muita aterioita väliin?? voiko siis anoreksiaa sairastava syödä vähän niin kuin "valheeksi" muiden nähden herkkuja, ja sitten kuitenkin jättää kunnon ruuan pois?
toivottavasti joku ymmärsi, mitä yritän kysyä..
toivottavasti joku ymmärsi, mitä yritän kysyä..
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voisiko hän sairastaa bulimiaa?
Oletko huomannut hänen poistuvan herkkujen syönnin jälkeen vessaan? Hän saattaa yksinkertaisesti oksentaa syömänsä pois.
"Herkkujen" ym. syönnin jälkeen kannattaa "tarkkailla" ystävääsi n.1-2 tunnin ajan sillä silloin voi vielä oksentaa..Ruoansulatus kun ei toimi syömishäiriöisellä ihan niin kuin terveellä ihmisellä. Olen itse kärsinyt sh:tä jo n.9 vuotta (ikää 24-v.) joten tiedän mistä puhun. On helppoa huijata ystäviä normaalilla syömisellä mutta kun silmä välttää niin...:(
se on tosiaan helppoa mennä koulu ruuan jälkeen vessaan oksentaa ja huuhdella kasvot ja astua ulos ja sanoa epäilevän näköiselle kaverille; mennäänkö? voisin jopa sanoa että anorektikot ovat loistavia valehtelijoita.kaipa se liittyy sairauteen jopa olennaisesti?mutta mitä kaveri voi tehdä?mitä sä voit sanoa?ideoita?
kyllä minä ainakin syön. sen jälkeen leikin että joku soittaa minulle että pääsen vessaan oksentamaan.minulla on syömishäiriö joka ei ole puhtaasti anoreksia eikä bulimia.tarkkaile kaveriasi herkkujen jälkeen.
...tarkoitin voiko kaverillani olla ANOREKSIA, EI bulimia? en usko että hänellä olisi bulimia.. huomaisin sen kyllä..eikä hän poistu ruuan jälkeen vessaan yms. olen vain ajatellut, että jos hän "pinnaa" päivän muista ruuista, että voi sitten kavereiden kanssa "huoletta" herkutella??
tekeekö kukaan Teistä niin? ...
koskaan vapaaehtoisesti. Saatoin kyllä ottaa karkkia jos tarjottiin, mutta laitoin vain taskuun ja jätin syömättä. Kun anoreksiani oli jo vanhempienkin tiedossa, saatoin ottaa lähes pakolla pienen palan jätskiä. Mutta en tosiaan herkutellut, jos ei ollut pakko. En edes käsittänyt miten ihmiset voivat ylipäätään syödä mitään niin lihottavaa! Minulla siis näin, mutta muista en osaa sanoa. Onneksi olen jo terve ja herkutkin maistuu ja hyvällä omallatunnolls syön niitä!
Kyllä voi ihan hyvin olla anoreksia, vaikka välillä söisikin jotain herkkua kavereiden seurassa. Miulla ainakin on näin. Pakko sitä oli jotakin hyvää syödä, jottei herättäisi liikaa huomiota. Joskus oon toki oksentanutkin tilaisuuden tullen, mutta monesti kompensoin herkuttelut liikunnalla tai paastolla.
Jos mahdollista, vois olla hyvä että olisit tuon kaverisi seurassa aika tiiviisti vaikka muutaman päivän ajan ja seuraisit hänen syömisiään. Sillai ehkä sais jonkunlaisen kokonaiskuvan.
Kyllä voi olla anoreksia. Ite tein just noin sairaina aikoina. Sukulaisten luona ruoka maistui normaalisti, mutta kotona vastaavasti pidin paastopäiviä ja liikuin hullun lailla. Ja aina näitten "pakkomässäilyjen" jälkeen oli pakko laskee joka ikinen "ylimääräinen" kalori, jonka olin onnistunut hankkimaan, että psytyin kuluttamaan ne seuraavina päivinä pois.
Mutta voi myös olla, että kyse on kaveris kohdalla jostain muusta.
anoreksialta kuvaillun perusteella. Itseasiassa tuo vessaan poistuminen bulimiaepäilyjen valossa on hiukan niin ja näin, koska itselläni esimerkiksi tulee hyvin usein tarvetta vessakäynnille juuri ruokailun jälkeen. Enkä todellakaan mene sinne oksentamaan, vaan yleensä suolistoni toimii melkein heti ruokailtuani, varsinkin aamuisin.
Tokihan jos ne vessareissut tuppaa venymään tavallista pidemmiksi, on ehkä syytä alkaa etsiä jo muitakin merkkejä..
Itse söin silloin joskus anoreksiaa sairastaessani kyllä herkkuja, joskus juuri ollakseni herättämättä huomiota, joskus siksi, että kroppa otti vallan ja ns. pakotti mässäämään runsasenergistä ruokaa aliravitsemuksen vuoksi. Varsinkin jälkimmäisessä tapauksessa sitten vaan liikuin enemmän ja söin vähemmän. En ole koskaan oksentanut tai käyttänyt laksatiiveja.
Koskakohan päästään eroon niistä käsityksistä, että anorektikko ei syö mitään tai syö vain salaatteja...? Stereotypioiden mukaisella anorektikon ruokavaliolla päätyisi hautaan aika äkäseen...
että niitä ei mitään, tai korkeintaan salaatinlehden ja teelusikallisen rasvatonta jogurttia syöviä anorektikoita on olemassa. Minä itse kuulun tähän ryhmään; sairaus alkoi ja eteni hujauksessa, meinasi viedä hengen (bmi alle 12), mutta myös toipuminen oli huomattavasti nopeampaa kuin monilla, jotka syövät sen verran, että pysyvät hengissä.
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=suolistovaivat_area
itelläni on välillä ollu sellasii kausia et syön pelkästään herkkuja, mutta en syö sitten mitään muuta, ja olen silti laihtunut. joten kyllä se on mahdollista.