Minua

häiritee

sellainen pieni pulma. Yritän selittää. En kuulu mihinkään kirkkokuntaan. Kristyksi minut on kastettu.

Miten on mahdollista, että seurakunnat suomessa huutavat hallelujaa juutalaisille. Onko ne sotarikollisia. Minun mielstäni Haagiin joutavia kansakunnan murhaajia. No, tappoivat ne surutta Jeesuksenkin ja nyt "itketään pyhän maan puolesta" koko kirkokunnassa, kun murhaajat ovat taas liikkellä.

Hävetkää Suomen kirkoissa!

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      on hyvin lähellä antisemitismiä. ISRAELIN politiikkaa voi kritisoida (siinä missä esim. palestiinankin). minä kritisoin israelin viimeaikaista politiikkaa, mutta kannatan laillista ja suvereenia israelin valtiota.

      ja mitä tulee juutalaisuuteen, he ovat kautta maailmanhistorian olleet yksittäisenä kansana kaikkein syrjityin, heidät on lähes kaikkialta karkoitettu -ilman MITÄÄN perusteltua, oikeudellista syytä- pois kansana. jos juutalaisilla on maailmassa yksi piste, joka on heille pyhä (sieltäkin heidät aikoinaan karkoitettiin väkivalloin btw), suon sen heille omaksi valtioksi. inhimillisyyttä, ihmiset! ja historiantuntemusta...

      p.s. olen vain muodollisesti kristitty. kuulun kirkkoon, mutten monessakaan asiassa jaa kirkon näkemyksiä. tässä israel-kysymyksessä olen sattumalta samoilla linjoilla kuin kirkko pääsääntöisesti on, mutta perustelumme poikennevat toisistaan.

      • kehoittaa

        rakastamaan myös juutalaisia,kreikkalaisia kuin muitakin.
        Lyhyesti,mielipiteitä saa olla sodankäynneistä,mutta kristityn on syytä rakastaa ihmisiä ihmisinä,ja siksi,että he löytäisivät myös pelastuksen Herrastamme Jeesuksesta Kristuksesta.
        Rakkaus tuo rauhan,ei viha ja katkeruus valtiota tai uskontoa kohtaan.Pahuutta ei voiteta pahalla.


    • eikä Jumala tee virheitä. Jeesus itse sanoo Raamatussa: Me palvomme häntä, jonka tunnemme, sillä pelastus tulee juutalaisten keskuudesta. Joh.4:22

      Joka rakastaa Jeesusta, rakastaa myös juutalaisia. " Jos joku sanoo rakastavansa Jumalaa mutta vihaa veljeään, hän on valehtelija. Sillä se, joka ei rakasta veljeään, jonka on nähnyt, ei voi rakastaa Jumalaa, jota hän ei ole nähnyt. Tämä käsky meillä on häneltä: joka rakastaa Jumalaa, rakastakoon myös veljeään." 1 Joh.4:20-21

    • selitys on tämä

      olet joutunut median aivopesemäksi.

      Juutalaiset ovat erittäin leppoista ja rauhallista porukkaa. Eivätkä todellakaan mitään rahanahneita juonittelijoita. saatika murhaajia.

      Ensinnakin - Roomalaiset tappoivat Jeesuksen. Kristinusko oli periaatteessa alunperin juutalainen herätysliike. Jeesus oli juutalainen. Ei ole mitään järkeä selittää tuota hitleripropagandaa enää. Ikäänkuin syyttäisi amerikkalaisia John Lennonin murhasta.


      Israel on muslimivaltioiden ympäröimä. Kuin lapsi koululuokassa jota kaikki vihaavat. Kun sitä piikitellään jatkuvasti niin tottakai jossain vaiheessa loppuu kärsivällisyys. Miltä sinusta tuntuisi jos et saisi edes ravintolaan mennä Helsingissä tai Jyväskylässä ilman että reppusi tongittaisiin pommin pelossa. Tai ostoskeskuksiin pääsee ainoastaan turvatarkastuksen ohitse.

      Miltä sinusta tuntuisi jos äitisi ja siskosi räjähtäisivät kappaleiksi ahvenanmaalaisen radikalistin vuoksi seutubussissa. Jättäisitkö itse tekemättä mitään? Voisit painostaa ahvenanmaalaiset pitämään vartiota etteivät radikalistit pääsisi enää tussauttelemaan turun satamassa? Näin israel teki. Lebanon ei välittänyt kuuteen vuoteen - piikittely jatkui.

      Hisbollah pommittaa jatkuvasti siviilikohteisiin.

      Israel yrittää parhaansa mukaan saada terroristit siivottua.

      Virheitä sattuu. Hirveää kaikkien kannalta.

      Mutta tietyllä tasolla ymmärrän Israelia.

      Ainahan pitäisi kääntää toinen poski. Jeesus näin sanoi. Mutta mitä tapahtui toisessa maailmansodassa? Keskitysleireillä natsit antoivat koirien raiskata juutalaisnaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1208
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      118
      1057
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      940
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      802
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      297
      755
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      676
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe