Järven pohjamudan viljavuus

Pumppumies

Kesämökkini sijaitsee saaressa, jossa on vain vähän kivennäismaata. Järven pohjassa olisi mutaa vaikka kuinka. Kuinka hyvää se olisi viljelykäytössä, jos sitä innostuisin imurilla ruoppaamaan? Järvi on pieni, eikä siellä pitäisi olla myrkkyjä.

2

981

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juffe

      Se pohjamuta ei ihan heti kasva mitään. Maan pH on jotain muuta kuin kuivalla maalla tai en tiedä, mutta se on syytä tutkia ennen kasvien istutusta.

      Jos järvessä kasvaa lummetta, niin ravinteita löytyy. Sinilevä kertoo hyvästä ravinnetilanteesta myös. Toisaalta saattaa olla ettei siinä pohja mudassa ole paljoa ravinteita ja se tarvii lannoittaa.

      Ei ole mudasta oikotietä hyvään multaan. Kokeileminen ei ole vaikeata, kun siemenet itää vielä tähän aikaan vuodesta. Sinänsä itäessä kasvien vaatimukset maalle/mullalle on kovemmat, mutta jos itää ja kasvaa, niin miksi ei kokeilisi laajemmin.

      • Anonyymi

        Iltse olen ajatellut samaa. Rantaa siivotessa olen siirtänyt siitä mutaa marjapensaiden alle ja päälle järviruokoa katteeksi. Ei muita lannoitteita jos tuhkaa ja kompostia ei lasketa. Hyvin tuntuu kasvavan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2710
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      496
      1624
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      1334
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      292
      1292
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      58
      903
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      66
      782
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      35
      705
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      48
      694
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      684
    10. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      32
      673
    Aihe