Suomi tukee terrorismia

kuten ennenkin

Eipä olisi uskottu, että Suomessa kannatetaan aivan kritiikittömästi ja avoimesti Iranin ja Syyrian tukemia, rahoittamia ja aseistamia Hizbollah- ja Hamas- muslimiterroristeja.

Johtopäätös on yksiselitteinen:
Suomi, Halosen ja Tuomiojan johdolla tukee arabidiktatuureja, sekä Lähi-Idän ainoan demokraattisen maan - Israelin - hävittämistä kartalta.

8

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Demokratiatarkkailija

      Suomi EI kannata terrorismia vaan on ollut erittäinkin kriittinen sekä terrorisimia että Israelin harjoittamaan valtioterrorismia kohtaan!

    • Minun oikeuskäsitykseeni ei sovi aseellinen hyökkäys toiseen maahan.

      • JSP

        Heillä on sama oikeus panna vastaan kuin kaikilla muillakin mailla. USA pommitti Irakissa tuhansia siviilejä eikä Irakista edes ollut hyökätty USAa vastaan. Juutalaisia arvostellaan eri asteikolla kuin muita, maailmalle sopii se että juutalaisia tapetaan mutta ei se että he iskevät vastaan.


    • jep jep

      Israelin ilmavoimat ovat eniten siviiliuhreja alueella aiheuttanut organisaatio.

      Toki Hizbollahin ja Hamasin rakettien ampuminen summittaisesti on myös tuomittavaa.

      Esimerkiksi Saddamia ja kuutta muuta vastaan koskevat kurdien joukkomurhaa Halabjan kylässä 1988. Kaasuiskussa kuoli viisi tuhatta kurdia.

      Saman suuruusluokan ihmisoikeusrikos on Israelin armeijan Etelä-Libanonin tämän hetikinen terrorisointi. Osa israelilaisiakin tuomitsee nämä teot.

      Aikoinaan Rabin ja Peres ymmärsivät että rauha on ainoa mahdollisuus Lähi-Idässä. Rabin murhattiin ja Peres syrjäytettiin, mikä jälkeen Israelin hallitus on sortunut moniin järjettömyyksiin.
      Ehud Barakilla oli vielä mahdollisuus rauhaan v. 2000, mutta hänen aluevaatimuksensa Länsirannasta ja Gazasta romuttivat hankkeen. Tämä ja Israelin poliisin lietsomat väkivaltaisuudet saivat palestinalaiset taas takajaloilleen.

      Näissä välienselvittelyissä on kuollut 4000 palestiinalaista ja 1000 israelilaista. Loppua tälle ei näy, koska Israelin hallitus ei halua luovuttaa palestiinalaisille edes heidän omaa omaisuuttaan.

      Israelin parlamentti on määrätyllä tavalla demokraattisesti valittu, mutta Barakin hallituksesta saakka on sorruttu fasismiin ja kleptokratiaan.

      • JSP

        Israelia vastaan hyökättiin Libanonista. Sillä on täysi oikeus ryhtyä vastatoimiin. Rikollisia ovat hizbollah- sissit, joiden ainoa tavoite on tappaa mahdollisimman monta juutalaista. Heidän Iranilaisnen inspiraattorinsa julkinen tavoite on Israelin tuhoaminen. Edustat tyypillistä eurooppalaista juutalaisvastaista ajattelua, jonka mukaan on ihan ok kun juutalaisia tapetaan, mutta se on kauheaa jos he puolustautuvat.

        USAn pommituksissa Irakissa kuoli tuhansia siviilejä eikä Irakista oltu edes hyökätty USAan? Missä silloin oli kansainvälinen tuomio USAN toimia vastaan?

        Ääri-islamilaiset eivät hyväksy Israelia niin kauan kuin siitä on mitään jäljellä. Tätä ei euroopassa ymmärretä. Eikä heille riitä Israelin tuhoaminen vaan seuraavana vuorossa on muu länsimaailma.


    • Porvari X

      Miksi kannattaa julkisen sektorin valtioterroristeja, kun voi kannattaa yksityisyrittäjyyttäkin?

    • Oikeus ja Totuus

      Järkyttävää että Tuomioja meni aivan täysin Hizbollahin törkeeseen propakanda temppuun, jossa Hizbollah murhasi omia lapsiaan muka Israelin pommittamiksi. Kansainväliset uutistoimistot ovat jo noloina korjanneet tai asettaneet kysenalaiseksi koko pommituksen.

    • Leviitta

      Niin,
      Hizbollahit ym hihhulit saavat oikeutuksen toimilleen siitä, että palestiinalaisten alueista osa jäi nykyisen Israelin alle. Kuten sanottu, heillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin ryhtyä terrorin keinoin taistelemaan, koska perinteiset sotatoimet eivät onnistuneet alkuunkaan Israelin tuhoamiseksi.
      Tietoja näistä sodista voi hankkia lukemalla historiaa.

      Mitä hyötyä meille on tästä? Karjalan takaisin vaatijoiden militantti siipi voi ottaa oppinsa Lähi-Idästä. Pommeja Viipuriin ja Pietariin, kidnapataan venäläisiä rekkakuskeja, usutetaan pikkupojat itsemurhapommittajiksi ja muistellaan sitten heitä koululuokan sankareina. Mikä parasta: länsimaat EU mukaanlukien tukee tätä toimintaa "humanitäärisin perustein".

      Tämä toimintamalli on nyt päteväksi osoitettu, ei muuta kuin mylly pyörimään!
      (Mikä mahtaa olla se tekijä, että me emme ole lähteneet tällaiseen terroritouhuun omien aluieidemme takaisin saamiseksi mutta kansan enemmistö ei myöskään tunnu pitävän arabien hommaa sen enempää moitittavana:"Siis mähän en kannata terroristeja mutta kun...."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe