Krav Magan kuntovaatimukset

SSSSSS

Itse olen surkeassa kunnossa oleva luuseri, ja ajattelinkin että pitäisikö tässä ensin alkaa vähän kuntoilemaan ja kohottamaan peruskuntoa, vai voiko Krav Magan aloittaa jo nyt niin että kunto kohoaa siinä harrastellessa?

2

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiukulla sekaan

      Itse harrastan thai-nyrkkeilyä ja aloitin lajin aivan ***kalla peruskunnolla. Alkeiskurssin aikana kunto nousi aivan älyttömästi ja lajin ohella aloin käymään 1-2 kertaa viikossa lenkillä. Ensimmäisen treenikerran jälkeen jouduin istumaan pukuhuoneessa n. puolituntia ennenkuin pystyin lähtemään kotiin. Olisi nimittäin lentäny laatta. Siihen kuntoon pääsemiseen jossa alkeiskurssin puolivälissä olin olis tarvinnu todella paljon itsekuria, jos sen omatoimisesti lenkkeilemällä oisin tehny. Ei siis muutakun suoraan kurssille vaan.

      Toiseksi kaveri joka krav magaa harrastaa sano, ettei niiden treeneissä ylipäänsä käytetä aikaa kovinkaan paljon kunnon kohottamiseen vaan se puoli jätetään ikäänkuin harrastajalle itselleen ja aika käytetään enemmänkin lajitreeniin.

      • Daisuke

        Aivan totta! Olen treenannut kumpaakin vuoden (vain) ja voin todeta, että Thaitreeni oli fyysisesti rankkaa 3min erineen, kun taas Krav magassa keskityttiin hiomaan selkäytimeen yksinkertaisia ja nopeita liikkeitä (ei niin fyysisiä). Molemmat loistavia lajeja omiin tarkoitusperiinsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4876
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2905
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2689
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2260
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1742
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1671
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe