Olin syömässä vadelmia kun käden päälle pomppas heinäsirkka ja aattelin ettei siitä ole harmia ja että se pian pomppaa pois, mut sit alko nipistää ja piti se häätää siitä! Puriko se mua vai mitä se teki?
Pureeko heinäsirkat?
10
9276
Vastaukset
- *Nilla
on purevat suuosat ja ne voivatkin nipistää kovasti, jos sille päälle sattuvat. Ne ovat kuitenkin kasvinsyöjiä, joten tuollainen purema on enemmänkin vain joko puolustautumista tai sitten kokeilua, josko jalkojen alla oleva olisi syötävää.
Toinen juttu onkin sitten hepokatit, jotka syövät kasvien lisäksi toisia hyönteisiä ja ne voivatkin purra oikein kunnolla!
Itse en isoa hepokattia käteeni ota niin, että se pääsisi haukkaamaan sormenpäästä...- kirottua
Joo enpä itekää hepokattiin koskis ainakaan heinäsirkan pureman jälkeen! Kyllähän itekin arvelin että jotkin ruuan paloittelu vehkeet niillä on.
Puree aika kovaa, tavallinen kekomuurahainen jää kevyesti toiseksi! - KH.
kirottua kirjoitti:
Joo enpä itekää hepokattiin koskis ainakaan heinäsirkan pureman jälkeen! Kyllähän itekin arvelin että jotkin ruuan paloittelu vehkeet niillä on.
Puree aika kovaa, tavallinen kekomuurahainen jää kevyesti toiseksi!Vastaisuudessa erotat heinäsirkat ja hepokatit tuntosarvien pituudesta. Hepokateilla ne voivat olla niiden ruumiinkin pituiset, heinäsirkoilla taas aivan lyhyet töpöt. Muitakin eroja toki on, mutta tässä tämä.
- Luontoharrastaja
KH. kirjoitti:
Vastaisuudessa erotat heinäsirkat ja hepokatit tuntosarvien pituudesta. Hepokateilla ne voivat olla niiden ruumiinkin pituiset, heinäsirkoilla taas aivan lyhyet töpöt. Muitakin eroja toki on, mutta tässä tämä.
...ollut hepokatti. Ne purevat lujaa!
- Anonyymi
Nurmikolta pöllähti useita pieniä hyönteisiä, jotka puri kinttujani. Onko Suomessa kaskaita, vai olivatko heinäsirkkoja?
- Anonyymi
Selkärangattomat nistit purevat myös lujaa, mutta niitä vastaan on hyvä olla nyrkkirauta tai pesäpallomaila. Pieni käsiase käy myös, jos tulevat liian iholle.
- Anonyymi
Nipisti tänään heinäsirkka, molemmat meistä pelästyivät
- Anonyymi
Eki
- Anonyymi
Meillä on heinäsirkka lemikkinä
- Anonyymi
Siis lemmikkinä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614267
- 1053475
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373100Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262578- 452247
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52019- 201959
- 1861817
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3941516Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91348