halpaa ja hyvää viiniä

makumies

Halpaa ja hyvää viiniä ei ole. Jos ei halua maksaa
reilusti toistakymppiä punkusta, kannattaa pysyä
kossu- ja bisselinjalla.

Todennan tätä tässä lipittämällä kamalaa 8 euron
punkkua, kun sunnuntai-illan ilokseni varaama
15 eugenin aussie oli korkittunut. Sain tämän
halpiksen lahjaksi.

Punkun ongelma on se, että sitä arvostaakseen pitäisi
tajuta, että nauttii alkoholia muodon (=maku), eikä
sisällön (=prosentit) vuoksi.

Minulla meni siihen melkein 30v siitä kun aloin
maistella alko-ma-hoolia. Kaduttaa kadotetut
vuodet gatonegron ja feherborin kanssa. Anteeksi maksa!

6

1393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aivoiltasi

      Hyvä henkilö! Älä suotta maksaltasi pyytele anteeksi, aivosi ovat enemmän vahingoittuneet.

      T: Maipo Riverin nähneenä ja maistelleena

    • ........

      kun esim. välimerellä juodaan euron viinejä maun takia.

      itsekin ostan aina siitä halvimmasta päästä, yli 10 euron en osta koskaan, mutta en ole ikinä nauttinut viiniä enkä mitään muutakaan prosenttien vuoksi.

      tietysti suomalaisessa viiniä juovassa väessä on paljon pelleilijöitä, jotka ryystää lipittelevät pikkusormi pystyssä kalleinta viiniä mitä vain suinkin löytävät, ja sitten haukkuvat ylemmyydentunteessaan jokaisen, joka väittää nauttivansa jostain halvemmasta. suomessa kun yleensäkin ollaan aina jostain ääripäästä, joko äärimmäisiä hienostelijoita, tai sitten rapajuoppoja.

      • hyvähyvähyvähyvä...

        Näinhän se on.

        Yleensä keskitason (10€/plo) viinit ovat tavalliselle ihmiselle ihan yhtä lailla hyviä kuin ne kalliitkin.

        Halvoissa osaa olla huonojakin mutta ihan ok tavaraa löytyy myös. Kuten devils rock riesling jota tuli nautittua viikonloppuna (sitä kuivempaa).

        Monesti tällaiset halvat viinit on ns. "helppoja" viinejä jotka ei ole mitenkään erityisen ilmeikkäitä mutta ei tosin aiheuta suuria pettymyksiäkään. halvoista sopii aloitella!


      • dannyshow

        Kiinnostaa muuten ihan vitusti.


    • välttää

      Vitosella ei saa kaksista viiniä, mutta kympillä jo saa. Ero vitosen viinistä kympin viiniin on useimmissa tapauksissa paljon suurempi kuin kympistä kahteenkymppiin hypättäessä.

      Itse olen sen verran nautinnon määrän perään, että ostan ehdottomasti mieluummin kaksi kympin pulloa kuin yhden kaksi kymppiä maksavan. Sellaisille herkuille on sijansa vain muutaman kerran vuodessa.

      En maksa enempää, vaikka maksa vinkuisi VISAn lailla.

    • Goya

      Tämä herra Makumies ei tiedä viineistä mitään, ja etenkin hänen oma makuaistinsa on joko häiriintynyt tai täysin kehittymätön. Tai sitten hän haluaa VAIN snobbailla.
      Eli pysy todellakin kossubisselinjalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1098
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      863
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe