Eurot ja hinnannousu!

Piti ostaa aurinkovoidetta sekä auringonoton jälkeisvoidetta. Mitä helevettiä, siis yksi saakelin aurinkovoidepurkki maksaa kuusi euroa!

En muista paljonko nivean tavalliset aurinkovoiteet markka- aikoina maksoivat mutta jotenkin vaikea uskoa että kukaan olisi maksanut yhdestä purkista voidetta 36 mk.

Aivan törkeetä!
3827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on kulunut jo vuosia. Hinnat olisivat nousseet joka tapauksessa, oli valuutta mikä hyvänsä.

Turha niitä markkahintoja on siis enää vinkua - eivät ole enää vertailukelpoisia muutenkaan.

Äänestä

jostakin löytyy...Haloo! Euroon siirryttiin n. viisi vuotta sitten...hinnat nousee pöljä. Muutenhan hinnat on pikemminkin pysyneet samoissa, vaikka tuossa ajassa olisi pitänyt nousta huomattavasti, kiitos euron!

Äänestä

Löysin kaapistani vanhentuneen NIVEA aurinkovoiteen ja After Sunin. Aurinkovoide oli maksanut v. 2000 45,90 mk ja After Sun 47,90 mk. Se niistä hintojen kohoamisista EU-aikana.

Muuten varsinkin elektroniikka on halventunut ainakin 70 % muutamassa vuodessa. Kilpailu on purrut ja globalisaatio(tuotetaan siellä, missä kustannukset ovat alhaisimmat).Kännykänkin saa nykyään lähes ilmaiseksi!! Hurraa!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aaaargh! kirjoitti:

Piti ostaa aurinkovoidetta sekä auringonoton jälkeisvoidetta. Mitä helevettiä, siis yksi saakelin aurinkovoidepurkki maksaa kuusi euroa!

En muista paljonko nivean tavalliset aurinkovoiteet markka- aikoina maksoivat mutta jotenkin vaikea uskoa että kukaan olisi maksanut yhdestä purkista voidetta 36 mk.

Aivan törkeetä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu