tulee pari ulkomaalaista kaveria käymään. Muutin itsekin vasta pari viikkoa sitten turkuun ja kaverit haluaisivat vähän nähdä turkua. Mitäs heille näyttäisi? :)
Turun nähtävyydet
vasinkoi
4586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tiedä sitten minkä ikäistä porukkaa sieltä on tulossa, mutta Tuomikirkko ja Turun Linna nyt on niitä vakioita, tosin aika tylsiä paikkoja.
Lisäksi tietenkin:
Jokiranta ja jokilaivat, Käsityöläiskylä, Ruissalo..
Baareista vain Dynamo ja Koulu ovat näkemisen arvoisia, muut kun ovat aika lailla tusinatavaraa.
Dynamoon vie, niin kuin eka vastaaja suositteli. Se on niin sanonko mistä et kauhistuvat vieraasi totaalisesti!
Se Koulu oli hyvä ehdotus. Voisitte vaikka kiertää samalla muutkin erikoisuudet, kuten Puutorin vessan, Päiväkodin, Old Bankin ja Uuden apteekin.
Perinteisiä nähtävyyksiä täältä: http://www.turku.fi/Public/default.aspx?nodeid=8134&culture=fi-FI&contentlan=1
Syömässä voisitte käydä vaikka Haraldissa (www.ravintolaharald.com) tai Enkeliravintolassa (http://www.enkeliravintola.fi/). Molemmissa hyvää ruokaa ja erikoisempi miljöö.
Jospa näillä pääsisit alkuun. Tulen kertomaan lisää vinkkejä jos keksin...
www.turku360.fi
Föri- ajelulle ilman muuta viet vieraasi. Siinä on myös vanhaa telakkamiljöötä näkyvillä (karkean kaunista). Samaten kirkon seutuvilla on arkeologisia kaivuksia ja kaunista vanhaa Turkua. Vinkkinä: joki on iltasella kauneimmillaan.