Onko mahdollista ja lain hengen että kirjaimen mukaista että voi tehdä sopimuksen jossa henkilö Matti ottaa lainan Liisan nimissä talon rakentamista varten, ja rakentaa rahoilla talon, ja 2 vuoden päästä talo myydään verottomana pois ja velka maksetaan takaisin. Voiko rahoja/taloa pitää Liisan nimissä niin että hänellä ei ole niihin mitään oikeutta vaan ne ovat Matin. Rahoja ei voida syystä tai toisesta siirtää Matin nimiin, mutta voiko Matti käyttää niitä laillisesti vaikka ne ovat Liisan nimissä? Ja myös niin että Liisalla ei olisi mitään vastuuta talosta/lainasta (jos jotain sattuukin) vaikka se hänen nimissään onkin, mutta vastuu kaikesta on Matilla.
Kas sellainen pähkinä purtavaksi...
Kas sellainen pähkinä purtavaksi...
Vastaukset 3
Vanhimmat
EI onnistu tuo yhtälö!
Liisa vastaa lainasta ja talosta, koska ne ovat Liisan nimissä. Jokaiseen viranomaiseen on vastuussa se, jonka nimi on paperissa.
Keskenään voi tehdä vaikka minkälaisia papereita ja sopimuksia (kassakaappiin), mutta jos tappelu tulee ja käräjille mennään, niin siellä tulee kysymykseen myöskin viranomaisten erehdyttäminen, veronkierto ym. Ei onnistu.
Niin kuin edellinen mainitsi kyseisellä yhtälöllä ei onnistu. Mutta yrityksen kautta onnistuu. Pitää vain olla tarkka kuku on missäkin asemassa yhtiössä.
Vaikka periaatteessa noilla sanoilla ei pankista lainaa saa, mutta pienellä kierrolla onnistuu loppujen lopuksi helpostikki. Suositeltavaa on että yrityksellä on jonkun moista liikevaihtoa niin edäilykset ei herää.
Yksi tapa on myös että hakee laina jostain muualla "pieni vihje..... ei suomessa olevat pankit ole ainoita mailmassa". He vastaavasti myöntävät lainaa helposti varsinkin kun heillä on ommistusta toisessa maassa mutta kuitenkin sinä asut ja hallitset sitä. Jos tähän päädyn hommaa itsellesi eka tulkki mukaan. Vaikka kuinka hyvin puhut kyseisen maan kieltä muista olla erittäin tarkka jos teet paperit. Korko asiat eivät ole samoja kuin suomessa.