Ajattelin vaan sellasta kysellä että saako sähköasentajan koulutuksella lukion ruotsi,suomi,enkku,ja lyhyt matematiikan papereilla töitä oulusta? vai täytyiskö vielä lukea diploomi insinööriksi ennenku töitä löytyis? pääsiskö nokialle mitenkään? paljo on suurinpiirtein kaksion vuokrat? Sitten vielä se että oon 2 kielinen, eli osaan suomen ja ruotsin yhtä hyvin. onko siitä hyötyä vai haittaa joss sinne muuttaa?? töitä helpommin vai turpiin helpommin? :P
Löytyiskö töitä joss muuttais?
mä vaan
7472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oulu on todella sisäänpäinlämpeevä kaupunki.
14 vuoden kokemuksella voinen niin sanoa.
Sieltä kannattaa muuttaa ja mahdollisimman kauas ja pian.
Työvoimaviranomaiset suosivat tiettyä lähipiiriään... työpaikkoja pidetään jemmassa tietyille ihmisille(suhteet jyrää)
eli minun neuvoni on... muuta ja äkkiä.
Olen täysin samaa mieltä kanssasi ja mäkin muuttaisin jos asia riippuis musta!Ukollani on kolme syytä,joiden takia on "pakko" asua täällä,jotenka olenkin totaalisesti antanut periksi työvoimatoimistolle ja ukolleni-en mene töihin,koska ei ole pakko,mies raatakoon.Ouluun kannattaa muuttaa,jos haluaa pysyä työttömänä ja saada kilpirauhas-syövän,sitähän on täällä kaikkein eniten-mistäköhän syystä?No,ei tarvitse vastausta kovin kauakaa hakea.Että tervetuloa vaan kärsimään-enpähän ole onneksi ainoa!Minne muuten,muutit?
Taidatpa asua erilaisessa Oulussa kuin minä. Työvoimaviranomaisista en tiedä mutta ainakin minun kokemukseni on ollut se, että muualta tulijoita ei pidetä mitenkään vähempiarvoisina.
Kainuuseen,
Työttömyyttä täälläkin on... mutta elämänlaatu sentään paikkaa sitä asiaa.
Oulussa naapurit ei tervehtinut toisiaan.... katsoivat toisaalla kohdattaessa.
ja kaikki joihin minä tutustuin paremmin.. ja ystävystyin oli niitä muulta muuttaneita.
Ja heitä siellä kaipaan en muuta.
Minullakin oli monta syytä miksi en olis voinut muuttaa sieltä mutta kun aloin tutkia niitä tarkemmin... ei niitä sitten ollutkaan yhtään.
päinvastoin syitä muuttamiselle oli useita.
eikä vähiten vaikuttanut se että kainuussa on turvallisempaa kasvattaa lapsia oman sukuni hellässä piirissä.
menee, jos luulet, et Oulu on sis. päin. lämpiävä... Käy asumassa etelämmässä, niin tiedät paremmin - Turku on jo käsite ja syystä!
Turkuko joku käsite,jos Oulu on sisäänpäinlämpiävä???
Asun aivan lähellä Turkua ja muutin Oulusta pois (LUOJANKIITOS) pari vuotta sitten! Minulla ei koskaan ole ollut näin paljon ystäviä ja kavereita!!!
Missä ikinä asutkaan,mutta vältä hyvä ihminen sitä Oulu-*reikää!!!
Asuin 17 vuotta (eli koko lapsuuteni) OULUSSA ja kyllä sai huomata miten kateellisia pohjoisen pojat ja -tytöt voivatkaan olla!!!
Ystäviä on mahdoton saada jne!
Ja jos ihan järjellä ajattelet asiaa: Oulussa on työttömyysprosentti muistaakseni jotain 18% tasoa.. ja muistellanpa mitä koko maan keskimääräinen työttömyysprosentti olikaan SYVIMPINÄ lamavuosina,niin ollaan aika tasan samoissa luvuissa..
Suosittelen että muutat Etelä Suomeen (TRE,TURKU,SALO,HKI,VANTAA,ESPOO...) jos todella aiot saada osamistasi vastaavan työpaikan! Täällä etetlässä on sitäpaitsi PALJON enemmän käyttöä kielitaidoillesi kuin jossain Oulussa ja eipähän tarvi opetella uutta "kieltä" puhun nyt siitä molotusmurteesta!