Mitähän maksaa mustikka Oulussa?
Porissa oli tänään 5,50 euroa/litra, mikä on aika paljon. Jäi sankko ostamatta.
Oli (muka) kuusamolaista mustikkaa ja myyjä väitti, ettei mustikkaa olisi tullutkaan. No kuivuus verottaa varmaan satoa.
Mitä mahtanee mustikanpoimija saada?
Porissa oli tänään 5,50 euroa/litra, mikä on aika paljon. Jäi sankko ostamatta.
Oli (muka) kuusamolaista mustikkaa ja myyjä väitti, ettei mustikkaa olisi tullutkaan. No kuivuus verottaa varmaan satoa.
Mitä mahtanee mustikanpoimija saada?
Vastaukset 21
Vanhimmat
en tiedä mustikan hintaa paljonko maksaa kaupassa....mutta sen tiedän mitä maksaa kun poimin ja myyn välittäjälle 2€:a roskasista ja 4€:a puhistetusta mustikoista sain kun myin.
saa myös hyvän mielen kun itse itselle poimii marjat pakkaseen."koskaan" en ostais marjoja kaupasta? ei voi tietää minkälainen "räppäkäpälä"ne on poiminut tai mistä ne on poimittu esim.ihan autotien varrelta.
ei muuta kuin kaikki joukolla mustikkaan niin ei tarvitse täällä pahaamieltä purkaa rumilla kirjoituksilla ne voi metsään pahat....purkaa.iloista marjanpoiminta päivää vain kaikille!
HUOH
voin sulle poimia mustikat puhistettuna ja kotiin tuotuna jos oulussa asut?ja tosissaan piomisin kusamolaista mustikkaa jos hinnasta päästään sopuun, ehdota hinta?
Marjamakasiini Oulussa ilmoittaa, että ostavat roskineen mustikoita 1,20€ / kilo ja puhdistamattomia ei ollenkaan(sitä en ymmärrä) Hilloista (eli Lakka) maksavat 9€ /kilo ja ostavat vain puhdistettuja Hilloja (eli roskat pois)
Paljon saa siis poimia. Jos automatka hyville mustikka maille maksaa noin 15€, niin kannattavuus ei ole mitenkään kovin hyvä. 1,20€ kilohinnalla saa poimia noin 80 Litraa mustikoita, jos laskee, että mustikka kilo on tilavuudeltaa noin 2 litraa ja aikoo tienata 50€ euroa myymällä ne.
Työ on kova. Tietääkseni hyvä poimija poimii hyvältä mustikkamaalta noin 10 litraa tunnissa.
5 litraa mustikkaa painaa 4 kiloa ja ostohinta bout 1.3 euroa kilolta. Puhdistettua mustikkaa ei liene järkeä virmalla ostaa koska joutuvat ne kuitenkin pesemään ja puhistamaan. Melko kaukaa saa mustikkaa hakea jos matkoihin menee 15 euroa. Normaali auto syö pensaa 7 litraa sadalla..
Hei! Ostaisin minäkin mielelläni sitä kuusamolaista mustikkaa kunhan hinnasta sovitaan! Nimim. Eläkeläinen
55 euroa ämpäri jos tyot kptiin
Löytyy
Paljonko maksaa
Huomenta
Oulussa mustikanpoimija saa kilolta 1,20 €.
Poimin hämeenläänissä, ja myyn 12 e kilo, käsinpoimittua. Koneella 10 e kilo. Hyvin olen saanut myytyä, kaikki on myyty. Metsät on täynnä mustikkaa...
Tosi hyvin. Mihin sä ne myyt?
onko mustikat kerätty koneella vai käsin? Paljonko ne torilla maksavat?
Muistaakseni Raksilan Cittarin ilmoitustaululla joku möi mustikkaa. Hintaa en muista.
Viikonloppuna ostin torilta puhdistettuja hintaan 4€ litra.
ruskon cittarissa 25e/5kg hirmu hinta ja pari päivää jo mehustuneita ja hirveen näkösiä
ruskon cittarissa 25e/5kg hirmu hinta ja pari päivää jo mehustuneita ja hirveen näkösiä
Tähän haluan kommentoida, että Ruskon Cittarin pihalla oleva "marjakoju" on jonkun yksityisen yrittäjän omaa bisnestä. Citymarketin omat marjat ovat myynnissä kaupassa sisällä. Kannattaisi varmaan huonoista marjoista mainita ihan suoraan pihamyyjälle.
OULUN JA KOILLISMAAN ALUEELLA EI OLE MUSTIKKAA VIELÄ KYPSÄNÄ JA RAAKILEITAKIN SAA HAKEMALLA HAKEA.
Etelärannikonkin mustikat on vielä raakileina niin miten ne sitten Kuusamossa muka olisivat kypsiä? Puolan ja Baltian mustikoita ne jopparit täällä ylihintaan ja nahistuneina myyvät. Sama se on mansikoissa; yli-ikäisiä ulkomaalaisia kalliilla myyvät. Mihin joutuu kotimainen marja?
Näissä ulkomaan mustikoissa ja muissakin marjoissa on se loisvaara, joten ei niitä pitkään keittämättä saa syödä jos meinaa suunnilleen tevennä pysyä.
Myyn mustikkaa Oulun alueella 40euroa/ämpäri puhistettua mustikkaa. v.2011
[email protected]
nyt alkaa olla mustikka kypsää oulun alueella 21.7.2011