Läppäri vai lehtiöt luennoille?

Eli nyt pitäisi alkaa tässä pohtia, mitä muistiinpanovälineitä ottaa mukaan luennoille. Kotona on ahkerassa käytössä oma ihana iBook-läppäri, jota ajattelin ottavani luennoille. Mutta miten lukeminen kokeisiin? Silloin vuosia sitten kun lukiota kävin, muistiinpanot tehtiin vihkoihin, ja niistä myös kokeisiinkin luin. Osaisikohan sitä lukea kokeisiin läppäristä? Mitä kokemuksia, kenelläkään?
92961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Etköhän voi tarvittaessa vaikka tulostaa merkintäsi ja nitoa niistä vihon jos niin on. Itse kyllä lueskelin merkinnät iBookistani, sen kanssa kun on helppo makailla vaikka sohvalla samaan tapaan kuin lukisin jutut vihosta.

Äänestä
  • Eiköhän se asia nykyisin ala olla niin että kyllä se on läppäri oltava siellä luennoilla. Muuten saattavat proffat yms. nauraa ulos sieltä salista jos ei ole opiskelijalla 1000 euron kannettavaa muistiinpanojen tekoa varten !! Vihkot ja sen sellaiset saattaa antaa kuvan että on köyhä ja sopiiko se sitten opiskelijan imagolle?

    Äänestä

  • kysymykseesi kirjoitti:

    Eiköhän se asia nykyisin ala olla niin että kyllä se on läppäri oltava siellä luennoilla. Muuten saattavat proffat yms. nauraa ulos sieltä salista jos ei ole opiskelijalla 1000 euron kannettavaa muistiinpanojen tekoa varten !! Vihkot ja sen sellaiset saattaa antaa kuvan että on köyhä ja sopiiko se sitten opiskelijan imagolle?

    heh heh. Mutta joo, ehkä kauppiksen menestyjillä on ibookki salissa, toisin kuin matematiikan/fysiikan jurpoilla jotka räpeltävät kaavakuvionsa lyijykynällä. Mutta ne matemaatikot mitään tajuakaan :-)

    Äänestä

Ei luennoille ollenkaan.

Äänestä

kannattaa kokeilla, mikä tuntuu toimivimmalta ratkaisulta. Riippuu myös luennoitsijasta, kumpi vaihtoehto on parempi. Itselläni on kokemusta esimerkiksi asiasta toiseen hyppivästä luennoitsijasta, jonka puheesta oli vaikea koota muistiin järkevää muistiinpanokokonaisuutta. Tietokoneella asiaa olisi ollut helpompi lisätä oikeaan asiayhteyteen. Entä kirjoitatko tietokoneella nopeammin kuin kynällä? Onko käsialasi huonoa? Näytöltä lukemisesta en ainakaan itse pidä, mutta jos tulostat muistiinpanot, paperia kuluu vähemmän.

On muuten rasittavaa, kun toisinaan tunneille tuodaan huonoja kannettavia, jotka hurisevat äänekkäästi ja tarvitsevat verkkovirtaa (johtoihin kompastuminen on epämukavaa). En ehkä toivoisi, että jokaisella opiskelijalla on massaluennolla oma tietokone mukana.

Äänestä

Läppärillä voi ainakin pelata pasianssia luennoilla, joilla on läsnäolopakko, mutta opetus on turhaa eli yleis- ja kieliopinnot. :)

Äänestä

en ole luennoilla käynytkään.

Äänestä
  • lahjattomat lukee, ja lukutaidottomat käy luennoilla...? :D Itte oon tolla taktiikalla menny aika pitkälle...

    Äänestä

Riippuu ihan siitä, onko käytössänne valmiiksi kasattu monistepaketti, luentorunko. Sellaisen saa joillain kursseilla ilmaiseksi, joillakin maksaa muutaman euron. Siihen kyllä ehtii kynälläkin lisäillä tekstiä, jos tarpeen on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuore fil.yo. kirjoitti:

Eli nyt pitäisi alkaa tässä pohtia, mitä muistiinpanovälineitä ottaa mukaan luennoille. Kotona on ahkerassa käytössä oma ihana iBook-läppäri, jota ajattelin ottavani luennoille. Mutta miten lukeminen kokeisiin? Silloin vuosia sitten kun lukiota kävin, muistiinpanot tehtiin vihkoihin, ja niistä myös kokeisiinkin luin. Osaisikohan sitä lukea kokeisiin läppäristä? Mitä kokemuksia, kenelläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu