Kaura/lämpötyyny apua

Nimetön

elikkäs, hieman teko-ohjeita kaipailen. haluisin tehdä sen itse, kauhistuin pikallisessa terveyskaupassa moisen tyynyn hintaa, 17 euroa!!

elikkäs, pussi itsessään voi kaiketi olla kangasta kuin kangasta (olisiko fleece hyvä) mutta suurempaa päänvaivaa aiheuttaa sisus.. mitä mie laitan sinne sisälle??
raakoja riisejä vai venhää vai mitä?( onko merkillä/mallilla eroja? )
En haluis mitään kovin tuoksuvaa, enkä mitään mikä "paistuu" siellä uunin/mikron lämmössä!

etukäteiskiitos avusta, käsityögurut!! (: (:

8

4924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noirre

      Käsityöguru en ole, mutta vastaavan pussin omistajana vähän neuvon. Paikallisesta BodyShopista se kyllä irtosi 10 eurolla. Törkeää ylihintaa teilläpäin :(

      En suosittele fleeceä, sillä ideahan on, että pussia saa pakastaa ja lämmittää mikrossa, joten tuommoinen muovipohjainen kangas ei välttämättä ole paras mahdollinen valinta. Joku mikä kestää hyvin lämpötilanvaihteluja ja käyttöä (itselle tulisi mieleen pellava tai puuvilla?) lienee paras valinta. Tuossa omassani on sisällä muistaakseni kauranjyviä, eli niitä vain metsästämään :)

    • Kaarina

      Kaura on parasta, älä vaan osta peitattua kauraa :).

    • käy

      Täytteeksi voi laittaa kauranjyvien sijaan myös vehnänjyviä.

      Pussin päälliskankaaksi voi käyttää vaikka puuvillaista lakanakangasta, mutta tietysti muukin puuvillakangas käy. Varmaankin myös pellava, vaikkakin kaupan versioissa on yleensä puuvillaa.

      Kannattaa ommella vielä puuvillaisen jyväpussin päällispussi esim. tuosta fleecestä. Päällispussi otetaan pois ennen jyväpussin lämmitystä, mutta pakastimeen laitettaessa se ei ole tarpeen. Ja tietysti päällispussiin pitää ommella napitus tai vetoketju, että sen saa pois jyväpussin päältä. Päällispussi myös suojaa jyväpussia likaantumiselta ja sen voi pestä.

      • jopa parempaa,

        on sen verran tylppäpäistä, ettei pistele kankaan läpi.


    • Tietämätön86

      Tyhmä kysymys mutta käykö tuollaiseen lämpötyynyyn sisälle myös puuroriisi? Tuli mieleen kun on päiväys mennyt meidän riisistä.

    • Anonyymi

      Vehnä sitoo itseensä ainakin lämpöä paremmin kuin kaura, joten lämpötyynynä itse suosin vehnää ennemmin. Kuumeneekin nopeammin, ja tosiaan pysyy huomattavasti kauemmin lämpimänä.

      Kylmäkäytöstä en osaa sanoa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe