Kaura/lämpötyyny apua

Nimetön

elikkäs, hieman teko-ohjeita kaipailen. haluisin tehdä sen itse, kauhistuin pikallisessa terveyskaupassa moisen tyynyn hintaa, 17 euroa!!

elikkäs, pussi itsessään voi kaiketi olla kangasta kuin kangasta (olisiko fleece hyvä) mutta suurempaa päänvaivaa aiheuttaa sisus.. mitä mie laitan sinne sisälle??
raakoja riisejä vai venhää vai mitä?( onko merkillä/mallilla eroja? )
En haluis mitään kovin tuoksuvaa, enkä mitään mikä "paistuu" siellä uunin/mikron lämmössä!

etukäteiskiitos avusta, käsityögurut!! (: (:

8

5055

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noirre

      Käsityöguru en ole, mutta vastaavan pussin omistajana vähän neuvon. Paikallisesta BodyShopista se kyllä irtosi 10 eurolla. Törkeää ylihintaa teilläpäin :(

      En suosittele fleeceä, sillä ideahan on, että pussia saa pakastaa ja lämmittää mikrossa, joten tuommoinen muovipohjainen kangas ei välttämättä ole paras mahdollinen valinta. Joku mikä kestää hyvin lämpötilanvaihteluja ja käyttöä (itselle tulisi mieleen pellava tai puuvilla?) lienee paras valinta. Tuossa omassani on sisällä muistaakseni kauranjyviä, eli niitä vain metsästämään :)

    • Kaarina

      Kaura on parasta, älä vaan osta peitattua kauraa :).

    • käy

      Täytteeksi voi laittaa kauranjyvien sijaan myös vehnänjyviä.

      Pussin päälliskankaaksi voi käyttää vaikka puuvillaista lakanakangasta, mutta tietysti muukin puuvillakangas käy. Varmaankin myös pellava, vaikkakin kaupan versioissa on yleensä puuvillaa.

      Kannattaa ommella vielä puuvillaisen jyväpussin päällispussi esim. tuosta fleecestä. Päällispussi otetaan pois ennen jyväpussin lämmitystä, mutta pakastimeen laitettaessa se ei ole tarpeen. Ja tietysti päällispussiin pitää ommella napitus tai vetoketju, että sen saa pois jyväpussin päältä. Päällispussi myös suojaa jyväpussia likaantumiselta ja sen voi pestä.

      • jopa parempaa,

        on sen verran tylppäpäistä, ettei pistele kankaan läpi.


    • Tietämätön86

      Tyhmä kysymys mutta käykö tuollaiseen lämpötyynyyn sisälle myös puuroriisi? Tuli mieleen kun on päiväys mennyt meidän riisistä.

    • Anonyymi

      Vehnä sitoo itseensä ainakin lämpöä paremmin kuin kaura, joten lämpötyynynä itse suosin vehnää ennemmin. Kuumeneekin nopeammin, ja tosiaan pysyy huomattavasti kauemmin lämpimänä.

      Kylmäkäytöstä en osaa sanoa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe