.....vai laaduttomuudesta?
OSA 1.
Kuuluipa tuossa vinkunaa takajarruista, jolloin ex-carinistina totesin: jaahas, oli jo aikakin, 212tkm ajettu, jarrukengät loppu. Näin ei kuitenkaan ollut vaan syynä oli vuotavat jarrusylinterit.
On se vaan niin, että Japanilaisia on haukuttu muovisuudesta, mutta ne sentään osasivat tehdä kumista ja muovista kestäviä osia, toisin kuin Eurooppalaiset.
Ei tuo nyt mikään kallis korjaus ollut (alkup. osat 50e), mutta taas vika, jollaiseen en Carinassa törmännyt.
OSA 2.
Kun nyt jarrut oli korjattu, päätinpä katsastaa auton. No se homma menikin sitten jo Tojotan tyyliin "auto erinomaisessa kunnossa" paitsi että sain korjauskehoituksen "lähivalojen valokuvio epäselvä"
Onkos kyseessä nyt sitten täälläkin valitettu ongelma, eli polttimoiden vaikea asennus, josta en minäkään ole selvinnyt nuhteettomasti???
OSA 1.
Kuuluipa tuossa vinkunaa takajarruista, jolloin ex-carinistina totesin: jaahas, oli jo aikakin, 212tkm ajettu, jarrukengät loppu. Näin ei kuitenkaan ollut vaan syynä oli vuotavat jarrusylinterit.
On se vaan niin, että Japanilaisia on haukuttu muovisuudesta, mutta ne sentään osasivat tehdä kumista ja muovista kestäviä osia, toisin kuin Eurooppalaiset.
Ei tuo nyt mikään kallis korjaus ollut (alkup. osat 50e), mutta taas vika, jollaiseen en Carinassa törmännyt.
OSA 2.
Kun nyt jarrut oli korjattu, päätinpä katsastaa auton. No se homma menikin sitten jo Tojotan tyyliin "auto erinomaisessa kunnossa" paitsi että sain korjauskehoituksen "lähivalojen valokuvio epäselvä"
Onkos kyseessä nyt sitten täälläkin valitettu ongelma, eli polttimoiden vaikea asennus, josta en minäkään ole selvinnyt nuhteettomasti???
Vastaukset 26
Vanhimmat
Onletko käyttänyt jotakin harakiri-H4-lamppouja.
Törmäsin kerran itse samanlaiseen juttuun vanhan Carina II :n kanssa. Joku Osram H4 nimeltään joita sai kymmenen markkaa kipale.
Huomasin autokatokseen ajaessani, että toisen ajovalon valokuvio on "merkillinen". Otin H4 :n irti ja katsoin sitä, lähivalon hehkulanka "roikkui". Tekovika, ilmeni vasta muutama kuukausi lampunvaihdon jälkeen. Oliskohan sulla jotakin samaa ?
Tuohon "osa 1" -kommenttiisi en osaa vastata muuta kuin sen että ei näköjään engelsmannit osaa tehdä autoja vieläkään.
Olen omistanut kolme englantilaista autoa (kaikki ennen vuotta -75). Riitti minulle...
.....toinen on ainakin "General Electric", joka oli joku tuulilasin testivoittaja.
Avessa lamput ovat H7:t, joissa kanta ei vissiin ole yhtä hyvä kuin H4:ssä. Aion kysyä kommenttia myös paikallisesta Tojota-liikkeestä.
... saa aivan sujuvasti asennettua niinkin, että valokuvio näyttää miten sattuu. Pottimo pitää laittaa tarkasti oikealle paikalleen ja sitten vielä vaihdon jälkeen katsoa esim. seinää vasten, että valokuvio on OK.
Voihan polttimoissakin tietysti laatueroja olla...
Muakin alko vituttaa Aven lampun vaihto. Myös Tojon huoltomies kirosi umpioiden laadun ja huollettavuuden helvettiin. Syykin selvisi: Avessa on italialaiset umpiot ja niihin on helvetin vaikea vaihtaa polttimoita, erityisesti vasemman puolen polttimon vaihto on esim. tien päällä mahdoton tehtävä. Eurotojojen suunnitelu on mennyt muutoinkin ihan pelleilyksi. Jotkut englantilaiset homot ovat selvästi olleet asialla. Mikään muu ei selitä auton suunnittelun, huollettavuuden ja kestävyyden romahdusta. Avea pidetään ns. perheautona mutta asennappa siihen kaksi lastenistuinta. Elämä muuttuu heti helvetiksi. Tilaa ei löydy mistään suunnasta, kaali kolisee kattoon ja lasten sijoittaminen istuimille on yhtä helvettiä. Nämäkin asiat olisi voinut huomioda suunnitteluvaiheessa. Mutta joku helvetin ns. eurooppalainen tyyli on tuhonnut käytännöllisyyden ja nykyinen Ave ei sovellu perheautoksi ollenkaan. Esim. Mondeo, 406, C5 ja Vectra ovat paljon parempia autoja lapsiperheiden käyttöön. Niiden kanssa on huomattavasti helpompi elää. Myös Carinat DX, Xli ja E olivat vielä erinomaisesti suunniteltuja autoja. Eli mikä vitun pellefilosofia on tuhonnut tojon käytänöllisyyden! Mulla on Ave ja se saatanan auto vituttaa mua joka päivä.
mee aamulla autokauppaan ja osta isompi auto!!!
....meidät Suomalaiset on verottajan toimesta aivopesty luulemaan jotain Avensista isoksi perheautoksi. Minusta se on näppärä yleisauto ainakin meille, lapsettomalle perheelle.
......polttimot eivät olleet oikeassa asennossa.
Ei muuten saanut Toyota-asentajakaan ensimmäisellä yrityksella. Lamput maksoivat muuten 10e/kpl vaihdettuna, enpä enää taida käsiäni liata moisella pikkujutulla, niillä kun suuntauslaitekin.
No eipä taida Avensis olla ainoa nykyauto, jossa on hankala vaihtaa polttimoita. Meinaan vain, että aika ihmemies saa olla kun vaihtaa esim VW Golf4:n etuvalopolttimot tienpäällä... itsekkin hermostuin ko. hommaan ja irroitin sen jälkeen maskin ja koko umpion, jotta ko. polttimon vaihto onnistui....
Tuttavallamme on Opel Omega, joka nyt on olevinaan sen kokoinen auto, että sen pellin alle pitäis mahtua kaikki mahdollinen heittämällä. Mutta eipä vaan sinnekään mahdu näppi väliin ilman että on nahka rullalla :(
Mun rahat meni taloon. Nyt ei oo varaa ostella autoja. Kun perheemme kasvoi, huomasin karvaalla tavalla kuinka nykyinen tojota ei huomioi lapsiperheiden tarpeita ollenkaan. Ave on täynnä aivan turhaa muotoilua, kaarta ja muhkuraa, jotka tuhoavat helppokäyttöisyyden. Ave selvästi jonkun perheettömän nuoren juppihomon suunnittelema. Sellaisia ei pitäisi päästä suunnittelutoimistoihin ollenkaan. Tojo on hunontunut todella paljon kun suunnittelu ja valmistus siirtyivät Eurooppaan. Myös Aven kestävyys on korkeintaan keskinkertainen. Autossa on lähes viikottain vikoja. Viimeksi pakkasten alettua autoa ei saanut lukkoon. Vaan lukot lonksottivat itsekseen, vaikka autoa säilytetään lämpimässä tallissa. Kukahan vastaa, jos autoon tulee kutsumattomia vieraita? Eli tämmöstä on elämä eurotojon kanssa. On muuten viimeinen tojo meidän perheessä.
jos autosi on aivan alkusarjan tuotantoa, niin autoosi vaihdetaan takuukampanjana keskuslukituksen rele, pidä kiirettä kampanja kestää tämän vuoden loppuun ja ko.osa vaihdetaan ilman vuosi/kilometri rajoitusta . Käy merkkikorjaamolla varmistamassa kuuluuko autosi kampanjaan tai anna autosi valmistusnumero niin voin tarkastaa sen. (ko osa maksaa yli 300 euroo)
Tojon huolto arvioi, että lukkoreleen korjaus maksaa töineen 550-650 euroa. Mainitsemastasi kampanjasta kukaan ei puhunut mitään!
Sinulla ei ole edes avensista. Olet sama jannu, joka kirjoittaa hieman ylempänä omia "faktoja" avensiksen turvallisuudesta ilman mitään faktoja.
Missä toyotan liikkeessä eivät kertoneet ovi releen vaihtokampanjasta?
Toyota Itäkeskusksessa asiata ei ollut mitään tietoa. Kysyin asiaa ja esittivät vain hinta-arvion. Eli ilmeisesti henkilökunta halusi pistää rahat omaan taskuunsa. Menen ja kysyn uudestaan. Milloin ko. kamppanja muuten alkoi/alkaa/loppuu?
Olet siis sama jannu, joka kertoo " faktoja" hieman ylempänä Avensiksen turvattomuudesta. Tästä osoituksena se, että vastasit tähäbn ketjuun sekä ko. turvallisuus ketjuun 3 minuutin sisällä. Sattumaako? No tuskimpa... lisäksi nimimerkkisi on jostain syystä sama.
Joten sä spede edes omista Avensista!
Alku ajan kohdasta ei oo tietoo,mutta ko.kampanja loppuu tämän vuoden lopussa ,siis pidä tosiaan kiirettä ,jos paikkakuntasi merkkiliike ei "halua" korjata autoasi ,soita suoraan maahantuojalle ja kysy onko autosi kampanjaan kuuluva p.09-85181/takuut ja saat heti asiantuntevan vastauksen. Itse olen Toyotan merkkiliikkeen korjaamopäällikkö ja ainankin meillä on tieto joka kampanjasta, (tämän viikon maanantaina vaihdettiin melkein 300 000 km ajettuun -98 avensikseen ko. osa) ja ollaan vaihdettu niitä kampanja releitä jo useita kymmeniä, luulisi teidänkin kylän merkkiliikkeen vaihtavan mieluusti ko. osan kun ei maksa liikkeelle mitään ja saa kaupan päälle tyytyväisen asiakkaan!!!?? Ja autosi kuntoon .
Hieman oudolta vaikuttaa, jos et saa kahta lastenpenkkiä mahtumaan Avensikseen. Itselläni on Avensis ja siinä takana on kolme lastenpenkkiä (2*HTS Besafe 1*Bilteman korokeistuin) ja kaikki mahtuu ilman ongelmia takapenkille. Tosin naama menosuuntaan.
Vikoja Avensiksessa tosin riittää, kuten eurooppalaisessa autossa ilmeisesti pitääkin. Onneksi parin ensimmäisen vuoden jälkeen ei enää korjauksia ole tarvittu.
Avessa on todellakin h7 ja ja olin juuri äsken menossa katsastukseen ja huomasin toisen ajovalon olevan pimeä, no eikun uutta lamppua tilalle ja katsastukseen. Katsastusmies huomasi kyseisen ajovalon kohdalla että kuvio on väärä johon hän tiesi heti syyn. h7 lamppu menee herkästi väärään asentoon josta syy vääriin kuvioihin, ja se on hänen mukaan kaikissa h7 käyttävissä autoissa. Pyöräytimme lopuksi lampun oikeaan asentoon ja kuvio oli taas kuin pitääkin.
Liian monessa Aven sähköosassa lukee Valeo (made in Italy)
Joo kyllähän ripustukset voidaan suunnitella niin yksinkertaisiksi ja vahvoiksi, että ne eivät hajoa juuri millään, mutta ovat halpoja valmistaa, samalla tosin massat ja kitkat lisääntyvät, jolloin jousituksen toiminta huonontuu. Kompromissi täytyy löytää jostain sieltä välistä. Tojotan ajo-ominaisuuksia on yleensä aina haukuttu...
......mutta minusta tässä autoilun kalliissa maassa kestävä kompromissi on parempi kuin viimeisen päälle viritetty hirvitys, josta saa olla uusimassa milloin mitäkin tukivartta, palloniveltä ja kumiosaa.
Huomatkaa kuinka suuri asia suomalaisille on niinkin yksinkertainen asia kuin iskunvaimentimet. Ei niitä juurikaan ennen vaihdeta, ennenkuin katsastussetä valittaa vuodoista. Iskaritestiähän ei katsastuksessa juuri tehdä, kunhan nyt aseman kynnysten yli päästään.
Minulta lähti vaihtoon corolla, ajettu 300 tkm. 14 vuotias. Autossa oli vielä alkuperäiset vetoakselin suojakumit kuin tietysti vetoakselit. Katsastusmies aina ihmetteli niiden kestävyyttä. 1,6 kone taas oli vasta sisäänajettu, ei kuluttanut öljyä eikä savuttanut.
Niin munkin Carina DX 1.6 vm 86 kesti ja kesti. Uusi Avensis on ollut täysi romu Carina jälkeen. Vikoja on riittänyt jokaiselle viikolle. Autossa hajoaa kaikki, lamput palaa viikon välein, istuinlämmittimet, ohjausakseli, kylkilistat, jarrulevyt, vetoakselit, kytkin, pallonivelet, lukot, saranat jne. jne. Autolla ajettu 72.000 km. Ja sitä korjattu kymmenen 30 kertaa enemmän kuin Carinaa koko elinkaaren aikana. Ajoin Carinalla 480 tkm ja sain vaihdossa vielä käyvän hinnan.
TM:än käyttötestissä Avessa ei vikoja juuri ollut, joten voit kyllä työntää tuon vikalistasi hanuriisi.
Halleluja! Avessa ei voi olla vikoja, koska niitä ei ollut TM:än käyttötestissäkään. Se on sula mahdottomuus! Siitä on TM-takuu! Että älkää pojat valehdelko.
Aamen
Ave on nomaali euroauto, samat osat samat alihankkijat, samat (ei kun englantilaiset) duunarit kasaa