nauloja

Kun kenkään vaihdetaan uusia nauloja (samaan kohtaan mistä edellinen on otettu pois), naulataanko se ihan vanhan reiän mukaan vai onko etittävä vähän uutta kavion kohtaa? Miten se naula pysyy kiinni, jos ei uutta koloa tee?
2585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kysyhän kenkääjältäsi ennemmin nuvoa, täällä kun et takuulla luotettavaa tietoa aiheesta saa.

Äänestä
  • hevosen kaviohan kasvaa koko ajan ja jo 6 viikossa se on kasvanut sen verran että vanha kenkä kun otetaan pois, vuollaan kaviostakin jonkin verran pois, jolloin osa vanhoista naulan rei-istä poistuu vuolun mukana... ja kun uudet naulat sitten lyödään, eivät ne pienen pienet kolot enää haittaa uuden kengän pysymistä. Mikäli taas käy niin että yksi kenkä kahden viikon jälkeen tippuu, voi asian tehdä niin että ottaa kaviosta vanhat naulan päät pois, ja poistaa kengästä naulat ja lyö kengän vanhoihin reikiin uusilla nauloilla... kenkä pysyy tod. näk. 2-4 vk... ainakin paikallisella tallilla kengittäjän neuvosta tehdään näin.. en kuitenkaan suosittele vasta alkajalle...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kavioon.. kirjoitti:

Kun kenkään vaihdetaan uusia nauloja (samaan kohtaan mistä edellinen on otettu pois), naulataanko se ihan vanhan reiän mukaan vai onko etittävä vähän uutta kavion kohtaa? Miten se naula pysyy kiinni, jos ei uutta koloa tee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu