Naapurin rajalle tuomiaan tavaroita peittämään tarvitsemme mahdollisimman nopeakasvuisia pensaita tai puita - mielellään väh. 3-4 metrisiksi kasvavia. Ja tosiaan NOPEAkasvuisia.
Mitä suosittelette? Ja mistä lajeista mahtaisi löytyä mahdollisimman suuria taimia heti, ettei tarvitse vuosikausia odottaa..
Kertokaahan kokemuksianne ja näkemyksiänne, kiitos!
Nopeakasvuinen puu/pensas rajalle
6
2575
Vastaukset
- kuin...
Ihan kuin puhuisit terijoen salavasta. Se vaatii kyllä ikääntyessään tilaa.
- aapuuuvaaa
ympärillä useampi metri, joten se ei ole ongelma. Olisiko terijoen salava parempi hankkia puumaisena vai pensasmaisena? Onko eroa kasvutahdilla tms?
- Juffe
aapuuuvaaa kirjoitti:
ympärillä useampi metri, joten se ei ole ongelma. Olisiko terijoen salava parempi hankkia puumaisena vai pensasmaisena? Onko eroa kasvutahdilla tms?
Eiköhän tuohon tarkoitukseen pensasmainen (vähän leikattu) terijoensalava ole hyvä. Saa sellaisesta puumaisen, jos leikkaa.
Siperian hernepensas on yksi nopeakasvuinen ja käy aurinkoiseen paikkaan. Puuta valitessa on hyvä miettiä olosuhteita. Terijoen salava tarvii esim kosteutta, valoa -- niin kyllä muutkin jos tuuheita puita kaipaa. - aapuuvaaa
Juffe kirjoitti:
Eiköhän tuohon tarkoitukseen pensasmainen (vähän leikattu) terijoensalava ole hyvä. Saa sellaisesta puumaisen, jos leikkaa.
Siperian hernepensas on yksi nopeakasvuinen ja käy aurinkoiseen paikkaan. Puuta valitessa on hyvä miettiä olosuhteita. Terijoen salava tarvii esim kosteutta, valoa -- niin kyllä muutkin jos tuuheita puita kaipaa.Näkösuojan pitäisi olla mielellään väh. 3-4 m korkea.
Vähän mietityttää siperian hernepensas - eikö siihen tule helposti jotain hometta tai "härmää"? - salava...
aapuuvaaa kirjoitti:
Näkösuojan pitäisi olla mielellään väh. 3-4 m korkea.
Vähän mietityttää siperian hernepensas - eikö siihen tule helposti jotain hometta tai "härmää"?Salavan latvus kasvaa ajan kanssa tosi tuuheaksi. Sikäli se on hyvä näkösuojapensas. Poistamalla siitä alimpia oksia voi sen ohjata kasvamaan puumaiseksi.
Jos taas siperian hernepensaan antaa kasvaa vapaasti noinkin korkeaksi niin sen latvus ei muodosta erityisen hyvää näkösuojaa. Loppukesällä jos sattuisi vaikka joskus satamaan, niin siperian hernepensas ainakin meillä ottaa joka kesä hometta, joten sitä ei oikein voi suositella ainakaan jos on jotakin allergian tapaista.
- Anonyymi
Harmi kun oli niin vanha juttu.
Riippapihlaja ehdottomasti.
Oksat kasvaa joka kesä valtavasti, helpot leikata.
Kukkii komiasti, kauniit marjat ja kauniit lehdet.
esim
https://turunpuut.fi/sorbus/sorbus-aucuparia-pendula/625/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245151Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1754892"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste673346Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072956Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242262Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2361702Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.771241- 981226
Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.69921Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.95879