Naapurin rajalle tuomiaan tavaroita peittämään tarvitsemme mahdollisimman nopeakasvuisia pensaita tai puita - mielellään väh. 3-4 metrisiksi kasvavia. Ja tosiaan NOPEAkasvuisia.
Mitä suosittelette? Ja mistä lajeista mahtaisi löytyä mahdollisimman suuria taimia heti, ettei tarvitse vuosikausia odottaa..
Kertokaahan kokemuksianne ja näkemyksiänne, kiitos!
Nopeakasvuinen puu/pensas rajalle
6
2607
Vastaukset
- kuin...
Ihan kuin puhuisit terijoen salavasta. Se vaatii kyllä ikääntyessään tilaa.
- aapuuuvaaa
ympärillä useampi metri, joten se ei ole ongelma. Olisiko terijoen salava parempi hankkia puumaisena vai pensasmaisena? Onko eroa kasvutahdilla tms?
- Juffe
aapuuuvaaa kirjoitti:
ympärillä useampi metri, joten se ei ole ongelma. Olisiko terijoen salava parempi hankkia puumaisena vai pensasmaisena? Onko eroa kasvutahdilla tms?
Eiköhän tuohon tarkoitukseen pensasmainen (vähän leikattu) terijoensalava ole hyvä. Saa sellaisesta puumaisen, jos leikkaa.
Siperian hernepensas on yksi nopeakasvuinen ja käy aurinkoiseen paikkaan. Puuta valitessa on hyvä miettiä olosuhteita. Terijoen salava tarvii esim kosteutta, valoa -- niin kyllä muutkin jos tuuheita puita kaipaa. - aapuuvaaa
Juffe kirjoitti:
Eiköhän tuohon tarkoitukseen pensasmainen (vähän leikattu) terijoensalava ole hyvä. Saa sellaisesta puumaisen, jos leikkaa.
Siperian hernepensas on yksi nopeakasvuinen ja käy aurinkoiseen paikkaan. Puuta valitessa on hyvä miettiä olosuhteita. Terijoen salava tarvii esim kosteutta, valoa -- niin kyllä muutkin jos tuuheita puita kaipaa.Näkösuojan pitäisi olla mielellään väh. 3-4 m korkea.
Vähän mietityttää siperian hernepensas - eikö siihen tule helposti jotain hometta tai "härmää"? - salava...
aapuuvaaa kirjoitti:
Näkösuojan pitäisi olla mielellään väh. 3-4 m korkea.
Vähän mietityttää siperian hernepensas - eikö siihen tule helposti jotain hometta tai "härmää"?Salavan latvus kasvaa ajan kanssa tosi tuuheaksi. Sikäli se on hyvä näkösuojapensas. Poistamalla siitä alimpia oksia voi sen ohjata kasvamaan puumaiseksi.
Jos taas siperian hernepensaan antaa kasvaa vapaasti noinkin korkeaksi niin sen latvus ei muodosta erityisen hyvää näkösuojaa. Loppukesällä jos sattuisi vaikka joskus satamaan, niin siperian hernepensas ainakin meillä ottaa joka kesä hometta, joten sitä ei oikein voi suositella ainakaan jos on jotakin allergian tapaista.
- Anonyymi
Harmi kun oli niin vanha juttu.
Riippapihlaja ehdottomasti.
Oksat kasvaa joka kesä valtavasti, helpot leikata.
Kukkii komiasti, kauniit marjat ja kauniit lehdet.
esim
https://turunpuut.fi/sorbus/sorbus-aucuparia-pendula/625/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3403976Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52322- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181658Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102989Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86791