alottaa yliopiston,muttei aloitakaan? eli ilmottautuu läsnäolevaks uudeks opiskelijaks,mut ei mee tutustumis tms. juttuihin mukaan? ja aloittaa vasta seuraavana vuonna? miten homma toimii sitten kun aloittaa? kun on toisen vuoden opiskelija,muttei tiedä asioista mitään.. jos ei oo hyvää syytä lykätä, niin mitenkäs sitten tollanen toiminta?
Onks joku tehny
niin,et
4682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse en kuulu tuohon joukkoon, mutta varmaan heitäkin löyty. Yliopistossa ei kukaan tule kyttäämään ja kyselemään, että mikset osallistu kursseille. Jos maksat yo-kunnan jäsenmaksun ja ilmoittaudut läsnäolevaksi on sen jälkeen ihan sama mitä teet omalla ajallasi. Kelan kanssa kannattaa sitten olla tarkkana ja perua kaikki opintotuet.
Kannattaa ottaa selvää, pitääkö oppiaineessasi suorittaa tietty määrä kursseja eka vuonna, jotta säilytät opinto-oikeuden.
Luulen, että tuo on harvinaista, mutta tietääkseni mahdollista. Tiedän yhden tapauksen, jossa opiskelija ei aloittanut pääaineensa opintoja heti (vaan opiskeli sivuaineita?). Hän joutui tekemään pääaineen valintakokeen uudestaan. Tämä tapahtui Turun yliopistossa.
No opintotukea ei kannata ainakaan hakea ennen kuin alkaa
tosissaan opiskelemaan.
Jos menetät opintotuksesi liian vähäisten opintosuoritusten
takia, niin sitä ei saakaan ihan tuosta vaan takaisin,
vaan joutuu sitten opiskelemaan ilman opintotukia jonkin aikaa.
Opintotuen edellytyksenähän on tietty määrä opintoja/kk,
mutta voithan olla hakematta sitä ensimmäiseksi vuodeksi.
Lukukausimaksun (70-100€) joudut joka tapauksessa
maksamaan, jos ilmoittaudut läsnäolevaksi.
kyllä tämäkin on mahdollista. kannattaa vain olla tarkkana opintotuen kanssa ettei sitä ota ja ettei pääaineessa vaadita opintoja ekan vuoden aikana (yleensä n. 5ov).