Terve,
Olen aloittanut 3 kk sitten gefinan syönnin ja mielenkiinnosta kyselen, että minkälaisia sivuvaikutuksia ja miten pitkän käytön jälkeen olette havainneet?
Itselläni ei ole tullut ainakaan vielä oikeastaan muuta kuin tuo sperman vetisyys, joka kieltämättä pistää miettimään... Onko tietoa mistä kyseinen sivuvaikutus johtuu? Poistuisikohan annosta pienentämällä (1,25 mg/päivä) ja kärsisikö aineen teho tuosta?
Olen aloittanut 3 kk sitten gefinan syönnin ja mielenkiinnosta kyselen, että minkälaisia sivuvaikutuksia ja miten pitkän käytön jälkeen olette havainneet?
Itselläni ei ole tullut ainakaan vielä oikeastaan muuta kuin tuo sperman vetisyys, joka kieltämättä pistää miettimään... Onko tietoa mistä kyseinen sivuvaikutus johtuu? Poistuisikohan annosta pienentämällä (1,25 mg/päivä) ja kärsisikö aineen teho tuosta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
6kk käytin.Rinnat kasvoivat huomattavasti.(Eikä ole palautuneet vuoden odottelun jälkeenkään,eli pysyvä vaikutus ilmeisesti)Seksihalut vähenivät kyvyt(Pikkuhiljaa,eivät alkukuukausina)
Pirullinen lääke.Muka ei sivuvaikutuksia lääkärin mukaan...
Aloitin 1.5 vuotta sitten neljänneksellä joka päivä (kannattaa huomioida että tämä on Propeciaan verrattuna 25 prosentin yliannostus!), halut laskivat ja mälli kuivui. Kokeilin pienempiä annostuksia ja nykyään otan vain tabletin viidenneksen keskimäärin joka toinen päivä. Halut ovat entisellään, joskus jopa tuntuu että paremmat. Mälli laatu on normaali, määrällisesti kuitenkin pienempi. Päänahka on pysynyt kunnossa ja hiusten irtoaminen pesun yhteydessä loppunut. Uudiskasvua ei ole tunnut, mutta realistina en sitä niin odottanutkaan.
Suosittelen siis annoksen pienentämistä.
itse alotin propecian syönnin ehkä 2 viikkoo sitte. jo nyt huomattavissa rintojen turvotusta ja siemennesteen määrän vetisyys/määrä.
Enemmän mua haittaa nää rinnat, ei vielä niin huomattava asia, mutta jos tästä vielä etenee (niinkun varmaan tekeekin) niin alkaa häiritsemään paljon.
Syön yhden propecia tabletin joka toinen päivä.. pitäisköhän määrää laskea?
Käytin monta vuotta Propeciaa, mitään merkittäviä sivuvaikutuksia en havainnut. Nyt käytän Gefinaa noin 0.83 mg päivässä. Jaan siis tabun kuuteen osaa. Menee näppärästi kun ekaks puolittaa tabletin ja sitten jakaa puoliskot kolmeen osaa tabletin puolittajalla.
Kassit surkastui olemattomiin!
Itse olen syönyt Gefinaa nelisen kuukautta juurikin sen 1.25 mg/vrk, enkä ole kyllä huomannut minkäänlaisia sivuvaikutuksia. Vaikutuksia sen sijaan jonkin verran, kyllä kannatti.
On se kumma. Älkää hyvät ihmiset laittako tänne kyselyitä tärkeistä asioistanne, ainakaan jos toivotte saavanne valideja vastauksia. Kuka tahansa voi kirjoittaa mitä tahansa.
Kysykää hyvät ihmiset lääkäreiltä tai kirjautukaa kunnon foorumeille. Täällä pidettyjen keskustelujen kautta ette saa muuta kuin harmia ja lisää huolta murheisiinne.
Jos Gefinasta tai muista lääkkeistä alkaa tekemään johtopäätöksiä näiden keskusteluiden pohjalta, tulisi kaikkien lääkkeiden syöminen, kahvinjuominen, seksi, puhuminen, sosiaaliset kontaktit lopettaa tyystin ja vetäytyä omaan lyijybunkkeriinsa maalailemaan piruja seinille.