Eikö ole kummallista, että Turtolan Kodin Ykkösen edessä on pysäköintikieltomerkit, kahden oven edessä vielä erilliset "Pelastustie, pysäköinti kielletty"-kyltit eikä niillä ole yhtään mitään vaikutusta. Pelastustie-kylttien kohdallakin on jatkuvasti autot.
Mitä tällaisille idiooteille pitäisi tehdä? Miksi ihmiset jättävät autonsa tahallaan pelastustielle? Mustalaisista ja invalideistakaan ei ollut nyt kyse.
Mitä tällaisille idiooteille pitäisi tehdä? Miksi ihmiset jättävät autonsa tahallaan pelastustielle? Mustalaisista ja invalideistakaan ei ollut nyt kyse.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paheksun myös kyseistä käytäntöä. Pelastustie nyt vähintään pitäisi jättää vapaaksi.
Kuitenkin tuo mainintasi mustalaisista ja invalideista...mitä sillä oikein tarkoitat. Ovatko ne mielestäsi kaksi kansanosaa, jotka eivät noudata liikennesääntöjä?
Mustalaisista en sen kummemmin tiedä, en tunne heitä kovinkaan hyvin ja sattumanvaraisesti edes näen kaupungilla.
Invalidina olemisesta minulla on yli 50-vuoden kokemus. Minulla, kuten joillakin muilla invalideilla, on P-lupa, joka antaa helpotuksia auton pysäköintiin. Pelastustielle ei sekään oikeuta pysäköimaan.
Muutenkin suosin vammaisille tarkoitettua pysäköintiruutuja. Nehän ovat hieman normaaleja leveämpiä, joka antaa sen mahdollisuuden, että autosta pääsee uloskin. Monen liikuntavammaisen on nimittäin mahdotonta päästä autosta ulos ja sinne takaisin, jos ei saa kokonaan auki ovea/pyörätuolia auton viereen.
Toivottavasti et kadehtinut liikuntavammaisten pysäköintilupalappua. Se on meille helpotus ja ainakin minulle avain siihen, että ylipäätään voin käydä asioillani. Mutta ei se autuaaksi tee; ei siitä kannata haaveilla eikä sen omistajaksi pyrkiä (jos siis on vammaton, kohtalaisen normaaleilla raajoilla varustettu kansalainen).
"Kuitenkin tuo mainintasi mustalaisista ja invalideista...mitä sillä oikein tarkoitat. Ovatko ne mielestäsi kaksi kansanosaa, jotka eivät noudata liikennesääntöjä?"
En toki kadehdi invalideja. Heillä on täysi syy käyttää lappuaan, vaikka muistan invalidilapun väärinkäytöksistäkin kuulleeni joskus (=perheenjäsenet käyttävät hyväkseen) ihan telkun ajankohtaisohjelmassakin. Mutta joo, invapaikat ovat oikeutettuja, enkä hyväksy myöskään sitä, että jotkut idiootit pysäköivät luvatta niille paikoille, kun jollain voi olla paikoille oikea tarve.
Mustalaisista.. He käyttävät invapaikkoja jne aika sumeilematta hyväkseen ja väärinpysäköivät lähes poikkeuksetta. Käsittääkseni tuo on kuitenkin aika pientä huomioon ottaen, että suuri osa heistä ajaa ilman korttia ja/tai katsastamattomalla autolla.
tämä "mustalaisiin" kohdistunut kirjoitus ihan yleisesti kansalaisiin... itse olen huomannut ihan tavallisten autoilevien, rotuun, sukupuoleen, ikään tms.sen suuremmin kantaa ottamatta, pysäköivän autojaan miten sattuu ja minne sattuu.. suosiossa on mm inva-ja lapsiperheille suunnatut ruudut. Ja noista lapsiperheille suunnatuista paikoista ajattelen, että pitäisi olla se lapsi siellä autossa, ei tyhjä istuin...
joskus olen kuullut, *vammaisia loukkaamatta* puhuttavan aivoinvaliideista, jotka yksinkertaisesti eivät ymmärrä, mikä ruutu on nimenomaan heitä varten, kaikki kuvalliset käyvät, kun lukea ei osaa....
Minäkin näin ohjelman pysäköintilapun väärinkäytöstä. Oli Hannu Karpon ohjelma (jota en osaa suuresti arvostaa). Hänhän väitti lainanneensa vammaisen kaverinsa P-lapun ja pysäköineensä sillä muistaakseni lentokentän parkkipaikalla. Hänellä oli se käsitys, että P-lappuja lainaillaan ns. terveille kavereille ja sukulaisille.
En pidä tuota "lainailua" kovinkaan todennäköisenä, ainakin se on harvinaista. Uskallan väittää tuntevani satoja liikuntavammaisia ihmisiä. Kukaan heistä ei luovuttaisi vapaaehtoisesti P-lappuaan. Nimittäin, jos lapun väärinkäytöstä "kärähtää", menettää luvan välittömästi. Toisaalta: jos vammainen henkilö on lainannut lupalappunsa viikkokausiksi kaverilleen (kuten Karpo ohjelmassaan epäili), ei ko. vammainen voi sinä aikana itse pysäköida luvan antamien ehtojen mukaisesti, joten hän saattaa olla "jumissa kotona" tuon laina-ajan. Luvasta ei nimittäin saa kaksoiskappaletta.
Sen myönnän, että väärinkäytöksiä saattaa olla, mutta ne eivät ole sääntö, vaan poikkeus (on meissä vammaisissakin vastoin lakia toimivia henkilöitä, ei taideta kauttaaltaan olla ihan niin kilttejä kuin jotkut olettavat).
Vielä siitä hätätien eteen pysäköinnistä: En ymmärrä ihmisiä, jotka niin tekevät. Eikö heidän mieleensä tule ollenkaan, että vaaratilanteessa heidän toimintansa saattaa johtaa jopa kuolonuhreihin. Elä siinä sitten huonon omantunnan kanssa lopun ikää! Vai onko heillä omaatuntoa ollenkaan!
No, kauniit pysäköinti-ilmat jatkuvat. Kesä ei ole vielä loppunut! Nauttikaamme siitä!
Vikaa on myös Kodin Ykkösessä. Ihmeellistä, etteivät ne ole saaneet betoniporsaita tms. estämään pysäköintiä liikkeen eteen.
Minä en tiedä, miten pysäköinninvalvonnalle asiasta ilmoitetaan, kai siihen joku menettely on. En tiedä, onko se tontinhaltijan asia. Hätäpoistumistien sulkemisesta voinee myös yleisö valittaa viranomaiselle suoraan huomioimatta tontinhaltijaa. Itse asiassa varmaan sen kaupankin saa suljettua, jos se on yleisölle vaaraksi, kunhan täyttää riittävästi lomakkeita.
Julkisella paikalla voi ottaa kamerakännykällä valokuvan paheksumastaan asiasta ja paukata sen nettiin. Tampereella kaupungilla ja liikehuoneistossa videoidaan jatkuvasti ilman mitään lupia jopa salaa.
Pihapiirissä moinen ei ole sallittua. Tosin eräs kiinteistönvälittäjä on ottanut jopa omakotitaloista kuvia ja laittanut ne nettiin ilman omistajien lupia. Toisaalta naapurin pihan videoinnista taisi rapsahtaa sakot.
Huolehdit liikaa muitten asioista, tulee nenä kipeeksi, ja varmaan hieno asua tuollaisen jokapaikan poliisin kanssa, itsehän et päävikaisuuttasi huomaa.
Kuvaile rauhassa virheitä, siinä se aikasi ja elämäsi menee!
Yhdyn edelliseen viestiin täysin!
Asiaan, itse pysäköin usein juuri siihen ykkösen eteen, mutta en ikinä kehtaisi pysäköidä vammaisten tai edes perheellisten paikalle! Tosin ykkösen eteen en jätä ovien kohdalle vaan ikkunoiden eteen, kait siihen saa jättää..?